Instagram İle Alışverişe Hazır mısınız?

Instagram İle Alışverişe Hazır mısınız?

Instagram ile Alışveriş

Salı günü yapılan bir açıklama ile Instagram, kullanıcılar için markaların paylaştıkları ürünleri satabilecekleri yeni bir uygulamaya başlayacağını bildirdi. Başlangıç olarak 20 Amerikan markası ile iş birliği yapan sosyal medya platformu ile ilk denemesini bu hafta içinde yapacak. Bu markalar arasında Kate Spade New York, Warby Parker and Jack Threads bulunuyor. Bu 20 markanın Instagram sayfalarında paylaşılan ürünlerin üzerinde bir etiket bulunacak ve resmin üzerine dokunulduğunda ürün ile ilgili fiyat ve detay bilgileri belirecek. Instagram kullanıcılarının bildiği, üzere resim paylaşımlarında istediğimiz isimleri ve ya markaları fotoğrafın üzerinde etiketleyebiliyoruz. Bu yeni uygulama da var olan etiket kullanımının geliştirilmiş versiyonu olacak. Yani, fotoğrafın üzerine dokununca kullanıcılar resmin içerdiği bütün ürünlerin hem ürün bilgilerini hem de fiyatlarını görecekler ve bu bilginin altında ‘şimdi al’ etiketini tıklayınca otomatik olarak satış sitesine yönlendirilip ürün sepetlerine eklenecek.

Bu uygulamanın en güzel yönü marka sahiplerine ve tüketicilere kolaylık sağlamak olacak. Ürün paylaşımlarında marka sahiplerinin ve modacıların yaşadığı en büyük sorun aynı ürün için her beğenen müşterinin aynı ürünle ilgili tek tek, ayrı ayrı bilgi istemesi ve soru sorması oluyor. Instagram marka hesap yöneticileri için bu çok yorucu oluyor.

Instagram ile Alışveriş

Sosyal medyanın hayatımıza girişi ile toplumun her alanında hızlanan bir yaşam tarzına şahit oluyoruz. Fazla sayıda ve hızlı yapılan paylaşımlar, arka arka yüklenen resimler ve 140 karaktere sığdırılan yorumlar hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu çerçeve içinden Instagram’a baktığımızda müşterilerin alışveriş yapmak için sabırsız ve tembel tavırlarını gözlemliyoruz. Şöyle ki, marka sahipleri bir paylaşım yaptıkları anda paylaşılan fotoğraflarda ürünlerle ilgili bir kısım detay olsa bile kullanıcıların bir çoğu vakit ayırıp da paylaşıma yazılan bilgiyi okuma zahmetinde bulunmuyorlar. Aynı zamanda bazı Instagram hesaplarında takipçilerine ilham vermesi için ürün satmayan ama sadece moda paylaşımlarında bulunan stilistlere tekrar tekrar “Bu ürün ne kadar?”, “Bu ürünü nerede bulabiliriz?” sorularıyla bombardıman ediyorlar. Örneğin 200 bin takipçisi olan bir stilistin her paylaşımı için bu sorulara “Sayfada ürün satışı yapmıyorum” diye açıklama yapması kullanıcıların şuursuz bir şekilde fotoğrafını gördüğü her ürüne anında sahip olma isteğinin Instagram’ın yeni uygulaması ile bu tarz sorunlara çözüm olacağını düşünüyorum.

Instagram Alışveriş Uygulaması

Bu uygulama sayesinde hem üreticiler daha hızlı ve kolay satış yapacak hem de müşteriler arzu ettikleri ürünlere daha pratik bir şekilde ulaşacaklar. Ümit ediyoruz ki bu ilk deneme başarılı olur ve Instagram’ın alışveriş uygulaması her yere ulaşır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir