İncirin Bilinmeyen Faydaları

İncirin Bilinmeyen Faydaları

İncir ve Faydaları

Hem kuru hem taze olarak tüketilebilen dutgiller familyasına ait bir meyvedir incir. Besin değeri son derece yüksek olan incir, dünyada en çok ülkemizde yetiştirilmektedir.

A, B, C vitaminleri açısından zengin olan incir, diğer meyvelerle kıyaslandığında kalsiyum, magnezyum, potasyum açısından en zengin meyvedir. Kalori içeriği yüksek meyvelerden olan incirin tazesinin 100 gramı 65 kcal iken kurusunun 100 gramı yaklaşık 285 kcal’dir.

İncirin faydaları nelerdir?

  • İyi bir kalsiyum kaynağıdır ve içindeki kalsiyum diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir. Bu nedenle başta süt alerjisi, laktoz intoleransı olan kişiler olmak üzere, hamile, emziren, menopoz dönemindeki kadınlar ve büyüme gelişme çağında olan çocuklar için son derece idealdir.
  • Yüksek oranda antioksidan içermesi nedeniyle düzenli tüketim durumunda yaşlanmayı geciktirici anti-aging rol oynamaktadır.
  • Çözünebilen ve çözünemeyen posayı bir arada bulunduran incir yüksek oranda posa içermektedir. Bağırsak tembelliği olan, kabızlık sorunu yaşayan kişiler için düzenli tüketildiği durumlarda bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önleyici olumlu sonuçlar alındığı bilinmektedir.
  • İçeriğindeki yüksek oranda bulunan pektin, hem kan kolesterol düzeyinin düşmesine olumlu etki göstermekte, hem de bağırsaklarda bulunan toksik maddelerin atılmasını sağlamaktadır.
  • İçeriğinde bulunan benzaldehit adlı maddeyle anti kanserojenik etkisi olduğu yani kansere karşı koruyucu ve kanserli hücrelerin büyümesini önleyici etkisi bulunduğuna dair araştırmalar yapılmaktadır.
  • Gut hastalığını iyileştirici bir enzim olan fisin içermesi nedeniyle bu hastalarda kullanımı önerilmektedir.
  • Yüksek kalori içeriği ile enerji sağlaması ve krampları engelleyici özelliği sebebiyle sporcu beslenmesinde mutlaka günlük olarak yerini almalıdır.
  • Yüksek potasyum içeriği ile tansiyonu düzenleyici etkisi olduğu bilinen incir özellikle hipertansiyon yani yüksek tansiyonlu bireylerce mutlaka tüketilmelidir.
  • Demir eksikliği anemisi olan bireylerde en büyük sorun demirin emilimindeki bozukluktan kaynaklanmaktadır. Yüksek oranda demir içeriğinin yanı sıra demirin emilimini arttıran C vitaminin de incir içinde yer alması inciri yüksek emilimi olan bir demir kaynağı yapmakta bu nedenle bu tür sorun yaşayanlar için incir tüketimi önerilmektedir.

Kuru İncir ve Faydaları

Tüm bu faydalarına rağmen içeriğindeki karbonhidrat ve meyve şekeri oranı nedeniyle gerek şeker hastaları gerekse zayıflama programı uygulayan bireyler tarafından kontrollü bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Birbirinden önemli faydaları ve dayanılmaz lezzeti olan incirin ne yazık ki 1 adeti 1 porsiyon meyve ile eşdeğerdir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir