“İnci: Denizdeki Mücevher” Sergisi Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde

“İnci: Denizdeki Mücevher” Sergisi Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde

İnci Denizdeki Mücevher Sergisi Türk İslam Eserleri Müzesi

Dünyaca ünlü “İnci: Denizdeki Mücevher” sergisi Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde…

Katar Müzeleri’nin gerçekleştirdiği, dünyadan ve Katar’dan incilerin ve incili takıların, tarihi bilgi, efsane ve mitolojik hikâyelerle sunulduğu “İnci, Denizdeki Mücevher” sergisi, 14 Ekim 2015 tarihinde açılan sergi 10 Ocak 2016 tarihine kadar gezilebilecek. Sergide son on yılda bir araya getirilen ve ender bulunan parçalar ziyaretçilere eşsiz bir inci şöleni sunuyor.

İnci Denizdeki Mücevher Sergisi Türk İslam Eserleri Müzesi
Sergide, Asya, Avrupa ve Körfez ülkeleri ağırlıklı olmak üzere, dünyadan derlenen 100’den fazla parça yer alıyor. Koleksiyonda inciler, inci istiridyeleri, Avrupa kraliyet aileleri ve ünlü isimlere ait taçlar, broşlar ve kolyeler bulunuyor. Doğal Körfez incilerinden yapılan mücevherler arasında, Fransız Cartier’nin takıları, Elizabeth Taylor’a ait Bvlgari tasarımı inci küpeler ve Avusturya Arşidükü Marie Valerie’nin taktığı tacın yanı sıra Avrupa Monarşisi’ne ait altı kraliyet tacı dikkat çekiyor. Romalılardan günümüze, farklı dönemlere ait parçaların da yer aldığı sergideki en eski eser, 3. yüzyıldan kalma bir bilezik. Koleksiyondaki en yeni eser ise Vietnam asıllı Alman sanatçı Sam Tho-Duong’a ait “Frozen” isimli parça.

İnci Denizdeki Mücevher Sergisi Türk İslam Eserleri Müzesi

Katar Müzeleri Başkanı Sefa Sağlam, nadide bir oluşum olan incinin Katar tarihinde ve Osmanlı mücevherlerinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtirken; “Ortak geçmiş ve birlikteliğe sahip iki ülkenin düzenlediği “Türkiye – Katar 2015 Kültür Yılı” etkinlikleri dahilinde “İnci: Denizdeki Mücevher” sergisini İstanbul’da gerçekleştirmek kadar doğal bir sonuç olamazdı.” dedi.

Serginin küratörü Dr. Hubert Bari; “Serginin İstanbul’a gelmesi iki ülke arasındaki sıcak ilişki, işbirliği ve ortaklığı taçlandırmanın en güzel ifadesi, İstanbul’daki Türk ve İslam Eserleri Müzesi ise yüzyıllardır var olan inci tutkusunu ve bu olağanüstü taşın mükemmelliğini ziyaretçilerle paylaşabileceğimiz eşsiz ve çok özel bir mekân.” dedi.

Dünya çapında üne sahip sergi, Katar Müzeleri Yönetim Kurulu Başkanı Ekselansları Şeyha Al-Mayassa bint Hamad bin Halife Es-Sani önderliğinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliğiyle, “2015 Türkiye –Katar Kültür Yılı” çerçevesinde gerçekleştirilecek. 2015 Türkiye – Katar Kültür Yılı ile her iki ülkenin ortak kültürel ve diplomatik geçmişi kutlanırken, kültürel ilişkilerin ve karşılıklı anlayışın güçlendirilerek geliştirilmesi hedefleniyor.

İnci Denizdeki Mücevher Sergisi Türk İslam Eserleri Müzesi

Katar, Japonya, Birleşik Krallık ve Brezilya’da pek çok kişi tarafından ziyaret edilen ve uluslararası camiada övgüyle söz edilen “İnci: Denizdeki Mücevher”, Katar Müzeleri’nin ilk gezici sergisi olma özelliği taşıyor.

Sergi, Pazartesi hariç her gün, 09:00 -17:00 saatleri arasında Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Giriş ücretsizdir.

  • İslam Eserleri Müzesi
  • Adres: Türk ve İslam Eserleri Müzesi İbrahim Paşa Sarayı No:46 Sultanahmet/İSTANBUL
  • Tel: 0212 518 18 05/06

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir