İlkbaharda Mutlaka Görülmesi Gereken Seyahat Rotaları

İlkbaharda Mutlaka Görülmesi Gereken Seyahat Rotaları

İlkbahar Gezi Önerileri

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı, ağaçların bembeyaz çiçeklere büründüğü, tabiatın yepyeni bir uyanışa geçtiği bahar günlerinde, kendimizi dört duvarlardan, beton yığınlarından, gri yaşamlardan kurtarıp, doğanın eşsiz güzelliğine ve kartpostallık manzaralara bırakmamız gerek.

Dört bir yanında, her mevsim bambaşka güzellikler barındıran yurdumuzda bahar günlerinin de bütün büyüleyiciliği ve şaşaasıyla misafir olduğu rotalar öyle çok ki, hangi birinden bahsetsek, diğerinin hatrı kalıyor.

İlkbahar Gezi Önerileri

Bize de bu bahar mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz, her biri birbirinden kıymetli ve özel yerlerin ön plana çıkanlarını listelemek düşüyor. İşte bu bahar mutlaka görülmesi gereken seyahat rotaları

İlkbahar Gezi Önerileri

Bafa Gölü Seyri ve Flamingolar

Aydın ve Muğla sınırları içerisinde yer alan Ege’nin en büyük doğal gölü Bafa, muhteşem doğası, tarihi ve arkeolojik değerleri ile hem ülkemizde hem de dünyada önemli bir turistik nokta olma özelliğini koruyor. Gölde 325 çeşit bitki türü, sucul bitkiler açısından zengin olmasından dolayı da birçok balık çeşidi bulunuyor. Kısa kaya tırmanışları, yürüyüşler, dağ bisikleti turları, bot gezileri gibi aktivitelerin yapıldığı bölgede, göle bahar aylarında flamingolar da konuk oluyor.

İlkbahar Gezi Önerileri

İstanbul Kuş Gözlem Kulesi’nde bugünlerde leylek ve turnaların göçü

Bugünlerde “leyleği havada görmek” isteyenler için, doğru zamanda başlarını yukarıya kaldırıp gökyüzünü izlemek yeterli olabiliyor. Leylek ve turnaların göç zamanlarının yaşandığı bu tarihlerde, bu olaya daha yakından şahit olmak, kuşları daha yakından gözlemlemek ve detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için, İstanbul Kuş Gözlem Kulesi ziyareti önemli bir fırsat sunuyor. Sarıyer’de bulunan merkez, ormanın içinden geçerek ulaşılan ahşap bir kule. Gözlem için ilk defa gidenlere veya bilgi edinmek isteyenlere ise İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu üyeleri, görülen kuşlar hakkında bilgilendirip, ilginç öyküleri de anlatmayı ihmal etmiyor.

İlkbahar Gezi Önerileri

Kapadokya’da bisikletle gezi

Ülkemizin turizmde en büyük paylardan birisine sahip, en güzel ve özel yerlerinden bir tanesi Kapadokya, birçok aktivite ile de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Kapadokya denince akla ilk balon gezileri geliyor elbette, ama bunun haricinde burada yapılan bisiklet gezileri de bir hayli keyifli oluyor ve eşine rastlanmaz bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Özellikle Mayıs ve Ekim aylarında bisiklet sürmenin daha keyifli olduğu bölgede, farklı turlar vasıtasıyla da hem konaklama hem ulaşım hem de bisiklet turu yapılabiliyor.

İlkbahar Gezi Önerileri

Likya Yolunda yürüyüş ve kamp

Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya kadar devam eden 535 kilometrelik bir parkur. Farklı parkurlarda yürüyüşlerin yapıldığı yol, dünyanın en iyi 10 yürüyüş parkuru arasında yer alıyor. Birkaç günlük ya da haftalık yürüyüş rotaları ile doğanın içerisinde kilometrelerce yol yürüyerek hem farklı bir deneyim yaşayabilir, hem de doğayla iç içe, bol oksijenli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yalçın dağlardan, sert kayalıklardan geçerek ilerlemenin gerektiği alanların hiç de az olmadığı parkurlar, macera severler için de harika fırsatlar oluşturuyor. Nefes kesici manzaralara şahitlik etmek de cabası! Düz alanlarda kamp kurmak, bu eşsiz manzaranın ve tabiatın keyfini daha uzun süre çıkarmak isteyenler de burada bu imkanlara kavuşabiliyor.

İlkbahar Gezi Önerileri

Ballıkayalar Milli Parkı’nda göller ve şelaleler eşliğinde gezi

Gebze’de, İstanbul’a 1 saatlik mesafede bulunan Ballıkayalar Milli Parkı, şehre yakınlığına rağmen doğasını koruyabilmeyi başarabilmiş bir yer. İster piknik yapmak için, isterseniz de keyifli bir doğa yürüyüşüne çıkmak için bulunmaz fırsatlar sunan park, dere, göl ve şelaleleriyle de harika manzaralara ev sahipliği yapıyor. Macera severler için kaya tırmanışları, sakinlikten yana olanlar için ise göl kenarındaki tahta masalarda piknik keyfi burada yapılabilecek aktivitelerden.

İlkbahar Gezi Önerileri

Datça’nın yeşeren doğası, papatya ve gelincik tarlalarıyla ilkbahar karşılaması

Datça’da baharın habercisi badem çiçekleriyle papatyaların dört bir yanı beyaza boyadığı günler geldi bile! Güzel havası, nefes kesici doğası ve gelincik tarlalarıyla fotoğraf meraklılarının ve tabiat severlerin yüzünü güldüren ilçe, keyifli vakitler geçirmek için de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Seyahat Editörü: Esra Ünal

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir