İlk Hacı Kafilesi, Kutsal Topraklara Uçtu

İlk Hacı Kafilesi, Kutsal Topraklara Uçtu

hacı

Yılın ilk hacı adayları, hicri takvime göre dün hac aylarının başlangıcı Zilkade ayının 1’i olması dolayısıyla Atatürk Havalimanı’ndan yola çıktı.

Özel bir turizm şirketinin organizasyonu ile 319 hacı adayı, kutsal topraklara uçtu. Hacı adaylarından Ramazan Yavuz, geçen sene yazıldığını ve bu sene nasip olduğunu belirterek, “Allah nasip etti, gidiyorum. Çok sevinçliyim, mutluyum.” dedi. Hacı adaylarından Zihni Canbaş da 6 yıl önce başvuru yaptığını ancak sürpriz yapmak istediği için eşine bunu söylemediğini dile getirdi. Canbaş, “Çıkınca, sürpriz olarak söyledim, çok şaşırdı. O kutsal topraklara gitmeyi Allah herkese nasip eylesin.” ifadelerini kullandı. Aileleriyle vedalaşan hacı adayları ile yakınları, duygusal anlar yaşadı.

Arabistan, gelecek dönem umre yapılmayacağı iddialarını yalanladı.

Öte yandan Suudi Arabistan Hac Bakanı Dr. Bender Bin Muhammed Al-Hacar, bu sene hac için 1,8 milyon Müslüman’ın kutsal topraklara geleceğini açıkladı. Al-Hacar, 2012 yılında Suudi Arabistan’a 5,5 milyon Müslüman’ın umre için geldiğini, bunlardan sadece 10 bin kişinin hac dönemini beklediğini duyurdu. Tüm hazırlıkların sürdüğünü belirterek, hac döneminin ardından Kâbe’nin genişletilmesi çalışmaları nedeniyle bir dönem umre yapılmayacağı yönündeki söylentileri yalanladı.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir