İlişkinizde Duygusal Şiddet mi Görüyorsunuz?

İlişkinizde Duygusal Şiddet mi Görüyorsunuz?

Duygusal Şiddet Nedir

Genelde kadına şiddet dendiğinde aklımıza, hep fiziksel şiddet geliyor. Fakat kadını fiziksel şiddet yaraladığı kadar, duygusal şiddette içinden çıkılmayan afakanlara sürüklüyor.

Duygusal şiddet ya da sömürü içindeyken durumu hem kendiniz hem de çevrenin fark etmesi zordur. Bazen de kendimize yakıştırmak istemeyiz ya da sorun yokmuş gibi davranmanın sorunları çözeceğine inanırız. Pembe gözlüklerimizi takarız eşimizin, sevgilimizin özelliklede nişanlılık döneminde nasıl olsa evlenince her şey normale döneceğini düşünüp, bir çok şeyini görmezden geliriz. Ve inanın bu yapacağınız en büyük hatalardan biridir.

Eğer ki; “Ben duygusal şiddet ya da sömürüye maruz kalıyor muyum acaba?” diye merak ediyorsanız yazının devamını mutlaka okumalısınız. Sizde de bunlardan biri ya da bazıları var ise ilişkinizi tekrar gözden geçirip, kendinizi bu durumdan kurtarmanın çarelerini aramalısınız.

Duygusal Şiddet Nedir

Sizden Yirmi Dört Saat İlgi mi Bekliyor?

Bu soruyu sorduğumda pek çok danışanım gibi belki sizde bunda ne var diyebilirsiniz. Hatta kulağa mükemmel bile geliyor değil mi? Hayatının merkezine sizi koymuş bir erkek, eş düşüncesi… Fakat aslında durum pekte iç açıcı sayılmaz. Bir erkek hobilerini ve arkadaşlarını geride bırakıp, size yapışık yaşadığı zaman bu durum, ilişkinin yanlış yolda olduğunu gösterir. Çiftlerin ilk birkaç ay boyunca sürekli beraber gezmek istemesi normal bir davranıştır ama eğer siz kendinize zar zor vakit ayırabiliyorsanız hatta kendi sosyal hayatınızı tamamen sıfırladı iseniz bu eşinizin ya da sevdiğinizin sizi kontrol etmeye çalıştığının işaretidir.

Duygusal Şiddet Nedir

İlişkinizde Tüm Kuralları Kendisi mi Koyuyor?

Şöyle bir ilişkiniz mi var? Kız arkadaşınız dahi olsa kimle görüşeceğinize eşiniz ya da sevdiğiniz mi karar veriyor? Sizin makul zamanlarda bile kız arkadaşlarınız ile beraber olmanıza izin vermezken, bu konularda kendinden taviz vermiyor mu? Sık sık sizin arkadaşlarını eleştirip onların size yakışmayan kişiler olduğunu ve sizin için kötü örnek teşkil ettiklerini mi savunuyor? O zaman üzgünüm ters giden bir şeyler var. Duygusal açıdan sizi yalnız bırakıp kendinden başka yanınızda kimsenin olmadığını size göstermeye çalışıyor. Muhtemelen sevmediği yakın arkadaşlarınızda sizi bu konuda uyarıp, sizinde kendinize ait bir hayatınız olduğunu hatırlatanlardır. Unutmayın ne siz eşinizin sizi hayatının merkezine oturtmasını istemelisiniz, ne eşinizin sizin özel alanınıza müdahale edip sosyal hayatınızı elinizden almasına izin vermelisiniz. Sağlıklı olan ilişkiler eşlerin birbirini özgür bırakıp nefes alma hakkı tanıdıkları ilişkilerdir. Her zaman dediğim gibi eşiniz size ne kadar yakında olsa siz eşinizle her şeyi konuşmamalısınız, konuşamazsınız da bazı sırlar ve sohbetler vardır onlar ancak dostlarla güzeldir.

Duygusal Şiddet Nedir

Sizi Sevdiğiniz Herkesten Uzaklaştırıyor mu?

Son zamanlarda hayatınız sırf kavga etmeyin diye onun etrafında mı çevrili? Ondan habersiz ne zaman bir şey yapsanız deliye mi dönüyor? Siz, her hareketinizi açıklamak zorunda kaldığınız için zihnen yorgun mu düşüyorsunuz? Eşiniz her yaptığınızı, kimlerle vakit geçirdiğinizi ve her gittiğiniz yerin hesabını vermenizi istemesi gerçekten de kötü bir durumdur. Duygusal olarak size zarar veren bir ilişkinin en kötü yanı, sizin arkadaşlarınızdan ve ailenizden uzaklaşmanıza sebep olmasıdır. Eşinizin yapmaya çalıştığı şey, sizin onun ve tanıdığınız diğer herkesin arasında bir seçim yapmanızı sağlamaktır. Devamlı kendinizden taviz vermeniz, görüştüğünüz kişileri ya saklamanız ya da sırf eşiniz kızmasın diye görüşmemeyi tercih etmeniz, sizi duygusal olarak çok büyük stres altına sokacaktır. Siz, istediğiniz ve birlikte zaman geçirmekten keyif aldığınız herkesle, özellikle de konu aile ise ona açıklama yapmanız gerekmeden konuşabilmelisiniz. Eğer rahat değilseniz ilişkinizde duygusal şiddete maruz kalıyorsunuz demektir. Bu ilişkiyi tekrar gözden geçirin. Unutmayın eşiniz sizi gerçekten seviyor ise sizi mutlu eden kişiler ve bulunmaktan keyif aldığınız ortamlar noktasında destekleyecektir. “Seven sevdiğinin mutlu olmasını ister.” Aksi taktirde ortada açıklaması güç olan duygusal bir sömürü vardır.

Duygusal Şiddet Nedir

Sessizliği ile Sizi Cezalandırıyor mu?

İlişkilerde en önemli sorunlardan biri de; açıklama yapmak ya da tartışmak için bile karşında bir muhatap bulamamaktır. Duygusal olarak sizi hırpalayan bir erkek, size kızdığı zaman mesajlarınıza cevap vermez, telefonlarınızı açmaz ve e-postalarınıza geri dönmez ve sizin onu kızdıran hareketinizin ne olduğunu öğrenmenize bile izin vermez. Bunun yerine, sizi yeterince cezalandırdığına emin olana kadar ortadan kaybolur ya da sadece susar. Siz kendi kendinizi yer yıpratırsınınız fakat o susar. Böyle bir durumda bilin ki duygusal olarak yara alıyorsunuz. Hayat enerjinizi kimsenin bu şekilde çalmasına izin vermemelisiniz.

Duygusal Şiddet Nedir

Duygularınızı mı İncitiyor?

“Aptal, şişko, deli…” gibi kelimelerin iyi bir ilişkinin içinde yer alması imkansızdır. Sakın konuşma tarzı bu diye kendinizi kandırmayın. Eğer eşiniz ya da sevdiğiniz size bu sözler ile hitap ediyorsa yapmaya çalıştığı şey sizi ezmek ve sizin üzerinizde tam kontrole sahip olmayı sağlamaktır. Duygusal olarak sizi sömüren bir erkek, onun bu hareketlerinin sizi üzdüğünü söylediğiniz zaman ortada hiçbir şey yokken olay çıkardığınızı savunur. Bu tarz erkeklerin kendilerine olan özgüvenleri o kadar düşüktür ki sizin de özgüveninizi aşağı çekmek ve sizi yanlarında tutmak için çabalarlar.

Evli çiftler; bu saydıklarıma benzer sorunlar yaşıyor ise muhakkak bu konuları çözmek için yardım almalıdırlar. Hayata kendinizden taviz vererek ya da duygusal şiddete, sömürüye maruz kalarak ne kadar daha devam edebilirsiniz ki? Sağlıklı ilişkiler her iki tarafında birbirlerine özgürlüklerini teslim ettiği karşılıklı saygı ve hoşgörü çerçevesindeki ilişkilerdir.

Nişanlı/sevgili çiftler; her şey düzelecek, evlenince her şey yoluna girer diye kendinizi kandırmayın. Duygusal olarak sizi sömüren bir ilişkiden uzaklaşın. İnanın karşınızdaki kişi sizi samimi olarak seviyor ise hatasını anlayacak ve ilişkinizi tekrar yapılandırmak için elinden geleni yapacaktır. Aksi durumda zaten doğru kişi değildir.

”İlişkilerinizde bağlı olun fakat bağımlı olmayın”

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir