İlişkileri Bitiren Gerçekler

İlişkileri Bitiren Gerçekler

İlişkileri Bitiren Gerçekler

Geçen haftaki yazımda, mutlu evlilikler ve mutlu ilişkiler üzerine konuşmuştuk. Bu haftaki yazım ise ilişkiyi bitiren gerçekler üzerine. Gelin birlikte bakalım neymiş ilişkileri, evlilikleri sonlandıran asıl gerçekler…

 • 1. Partnerinizi Kendi Gözünüzde Olduğundan Daha Fazla Büyütmek

Her insanın kafasında evleneceği kişiye dair bilinç dışı şablonlar vardır. Bazen kafanızda ideal bir eş profili belirler ve eşinizi o profile oturtmaya çalışırsınız. Eşinize, olduğundan daha fazla anlamlar ve özellikler yüklersiniz. Ancak gerçekdışı beklentiler, sizi maalesef üzer. Eşinizi olduğu gibi kabul etmediğinizde sorunlar kaçınılmaz olacaktır.

 • 2. Eşinize Zaman Ayırmamak

Hayatı birlikte paylaşmayan çiftler de risk grubunda olan çiftler. Birbirinize ayırmadığınız o zamanlar bir gün sizi konuşamayan, iletişim kuramayan iki insan haline getirecektir.

 • 3. Konuşmamak

Birbiriyle iletişim kurmayan çiftler için de hazin son maalesef kapıda. Konuşmak, her ilişkide terapötik ve tedavi edici bir etki yapar. Konuşun. Anlatın. Birbirinizi anlamanın başka yolu yok.

 • 4. Kadir, Kıymet Görememek

İlişkiyi bitiren acı gerçeklerden birisi de bu. Eşler, pek çok konuda birbirlerine fedakarlıkta bulunurlar. Ancak bazen bu fedakarlıklar kanıksanır ve takdirden, kıymet bilmekten uzak bir durum ortaya çıkar. Her insan çabalarının başkaları tarafından övülmesini ve onaylanmasını ister. Birbirinden bu takdiri esirgeyen çiftlerde önce duygusal bağ kopacaktır; sonra da fiziksel bağ.

İlişkileri Bitiren Gerçekler

 • 5. Yitirilen Heyecanlar

Bir ilişkiyi ayakta tutan görünmez güçlerden birisi de heyecandır. Heyecanın yerini rutin ve duygusuzca, hatta görev gibi yapılan davranışlar aldığı vakit, çatlaklardan sular dolmaya başlayacaktır şüphesiz. İlişkinizin rengini koruyun.

 • 6. Gerçek İletişim Kuramamak

Akıllı telefonlar çıktığından bu yana artık pek de konuşmuyoruz. Her şeyi “Whatsapp” gibi ağlar üzerinden halledebileceğimizi zannediyoruz. Elbette yanılıyoruz. Eşinizle olan iletişiminizde aracısız konuşun. Yüz yüze ve samimi ilişkiler kurun.

 • 7. Üçüncü Şahısların Etkilerini İlişkinizden Uzak Tutun

Özellikle evliliklerde kayınvalide, görümce, arkadaş, komşu gibi faktörleri ilişkinizden mümkün mertebe koruyun. Her ne olursa olsun iki kişilik bir problemde, üçüncü kişilerin müdahalesi çoğu zaman ters etki yaratacaktır. İlişkinizin sorumluluğunu ve inisiyatifini kimseye bırakmayın.

İlişkileri Bitiren Gerçekler

 • 8. İçten İçe Biriken Kin ve Öfkeler

İlişkiler dümdüz bir yolda gitmez. Zaman zaman inişler ve çıkışlar yaşanacaktır. İşte bu iniş ve çıkışlarda eşinize öfke duyduğunuz, kızdığınız anlar olur ve bazen de bu anlar paylaşılmadıkça kar topu gibi büyür. İçinizde kin ve öfkeyi büyütmeyin.

 • 9. Yıkıcı Eleştiriler Yapmak

Özellikle “sen dili” kullanmak, ilişkiyi çıkmaza sokan en önemli problemlerden biri. Yıkıcı eleştiriler yerine, “ben dili” kullanarak daha olumlu bir atmosfer yaratmalısınız. Suçlayıcı bir tavır, sadece ilişkinizi yıpratır.

 • 10. İlişkiyi İktidar Mücadelesi Olarak Görmek

Her gerçek ilişkinin temelinde, güçlü duygusal bağlar vardır. Bu bağ, ilişkiyi korur ve güçlendirir. Ancak ilişkinizi bir iktidar ve hükmetme aracı olarak görürseniz, bir gün bir tarafın bu mücadelede yenileceğini de göze almalısınız.

Hayat çoğu kez önemsenmeyen bu küçük detaylar üzerine kuruludur. İlişkiniz, evliliğiniz kaybedilmeyecek kadar değerliyse, o halde bu söylediklerimiz size naçizane bir fikir olacaktır. İnsan kaybetmenin, insan kazanmaktan çok daha kolay olduğu bu çağda, siz insanları kaybetmemeyi seçin.

Psikolojik Danışmanlık & Aile Danışmanlığı üzerine ayrıntılı bilgi almak için:
Telefon: 0 537 580 19 20
www.cozumpsikoloji.com

Yorumlar

“İlişkileri Bitiren Gerçekler” için bir cevap

 1. Tuğba dedi ki:

  Çok güzel bi yazı olmuş.. Bi çok yerde sanki bizi anlatiyormuşsunuz gibi geldi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir