Lamra İpek İki Kız Kardeşin Girişimcilik Örneği

Lamra İpek İki Kız Kardeşin Girişimcilik Örneği

Lamra İpek Röportajı Feyza Ferhan Şafak

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık hemen hemen her alışveriş ihtiyacımızı internetten gerçekleştirebiliyoruz. İşte bu gerçekten yola çıkan iki girişimci kız kardeş, teknolojiyle alışverişi bir araya getirdi ve özellikle tesettürlü hanımların en çok tercih ettiği şal-eşarpları online ortamda bizlere sundu.

Feyza Şafak ve Ferhan Budak adlı iki kardeş tarafından 2012 yılının Haziran ayında kurulan Lamra İpek, farklı ve kaliteli şal-eşarp tasarımlarıyla hizmet veren genç bir şirket… Türkiye’de yeni gelişen e-ticaret alanında hizmet yürütüyorlar. Son dönemlerde büyük ilgi gören şal-eşarplara farklı desen çalışmaları gerçekleştiriyorlar.

Feyza ve Ferhan kardeşler bu işe girmeden önce uzun süre ar-ge çalışması yapmışlar. Feyza Şafak işletme ve iktisat, Ferhan Budak ise bilgisayar mühendisliği ve işletme geçmişine sahip. Farklı alanlarda eğitim almalarına karşın kendi işlerini kurma tutkusu sayesinde iki kardeş bir araya gelirler ve Lamra İpek markasını kurarlar. Lamra İpek katıldığı fuarlarda kısa sürede bekledikleri ilginin üstünde bir ilgi ile karşılaşırlar. İki kardeş olan Feyza Şafak ve Ferhan Budak ile Lamra İpek markası üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İşte merak ettikleriniz…

YesilTopuklar.com: Öncelikle kendinizden biraz bahseder misiniz?

Feyza Şafak: Eyüp İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Ablam Ferhan Budak ile birlikte bu projeyi hayata geçirdik. İstanbul Aydın Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü ve Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdim. Bir dönem reklamcılık ile ilgilendim. Sonra ablam Ferhan Budak ile tevafuklar vesilesi ile bu işe adım atma karar aldık.

Ferhan Budak: Ben de Eyüp İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Üniversite eğitimimi Newport Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldun. Ancak hiç kendi mesleğimi yapmadım ve hep kendi işimizi kurmak istedik. Çok yoğun bir yaşantım vardı ve evlendikten sonra bir süre dinlenmek istedim. Sonrasında ise Feyza’nın dediği gibi tevafuklar eseri biz kendimizi tam da istediğimiz gibi bir iş yaşamının içinde bulduk. İşimizin her detayıyla bizler ilgileniyoruz. Riyaya kaçmadan doğru bir iş yapmak istedik ve hep iyi insanlarla karşılaştık çok şükür. Şuanda da çok güzel gidiyor. İki kardeş olmamızın çok artıları var ve ailemizin de çok desteğini görüyoruz.

Lamra-İpek-Röportajı-Feyza-Ferhan-Şafak

YesilTopuklar.com: Lamra İpek isminden bahsetmek isteriz?

Feyza Şafak: Aslında işlemlerimizin büyük bir kısmı bitmişti ama isim konusunu çok düşündük ve çok sonra belirledik. Çok farklı isimler araştırdık ama en sonunda Lamra ismine karar verdik. Karar verme sürecimiz çok enteresan oldu. Ben tevafuk şekilde “Lamra” kelimesi ile ilgili bir rüya gördüm ve bunun üzerine Lamra ismine karar vermiş olduk.

Ferhan Budak: Sonrasında ismimiz gerçekten çok beğenildi. Ayrıca yeni bir marka olunca patenti almadığımızı düşünen insanlar oldu ama biz her ayrıntıyla ilgilendik. Çünkü biz Lamra’nın güçlü bir marka olmasını istiyoruz. Biz tüm planlarımızı zaten uzun vadede düşündük. Bu kadar uzun vadede plan yapmak eskiden imkânsızdı ancak şuan ki istikrar ve güven ortamı bize ümit ve cesaret verdi açıkçası.

YesilTopuklar.com: Lamra İpek markası ne kadar zamanlık bir geçmişe sahip?

Feyza Şafak: Geçen yıl Haziran ayından beri var. Yani bir sene kadar oldu. Sonrasında Eylül 2012’de gerçekleşen “Tekstil Fuarı” ile birlikte piyasada yerimizi almış bulunduk. Aslında çok uzun bir zaman olmadı kurulalı ama çok kısa zamanda çok güzel yerlere geldiğini görüyoruz ve çok mutlu oluyoruz. Zaten biliyorduk Lamra İpek’in mutlaka fark edileceğini ve kalitesi ile konuşulacağını ancak bu kadar kısa sürede olması bizi şaşırttık ve sevindirdi.

YesilTopuklar.com: İleriki süreçte farklı çalışmalarınız olacak mı?

Feyza Şafak: Evet, tabii ki sürpriz çalışmalarımız olacak. Şal çok güzel bir alan şuanda da ileride de ilgi görecek bir ürün ama yeni ürünler eklemek gibi bir planımız da tabii ki var.

Ferhan Budak: İnsanların yorumları ve istekleri bu konuda bizi çok yönlendiriyor. İnsanlar ne istiyor bizim kilit noktamız. Ne renk isterler, hangi bölgede nasıl renkler talep görüyor takip ederiz ve ona göre yöneliriz. Bu sebeple farklı ürünler de eklemek planlarımız arasında yer alıyor.

Lamra-İpek-Röportajı-Feyza-Ferhan-Şafak

YesilTopuklar.com: Tasarımlara sizin eliniz değiyor mu?

Feyza Şafak & Ferhan Budak: Ürünlerin ilk hali zaten iplik ve biz daha ilk halinde hangi oranda hangi ipliğin kullanılacağını ve ne renk kullanılacağını belirliyoruz. Renkler konusunda özellikle ilgileniyoruz. Ürünlerimiz yurtdışında imal ediliyor ve en kaliteli iplikler kullanılıyor. Şallarımızın üretimi sırasında çok farklı kalite testlerinden geçiyor. Düz ve Renkli ürün grupları haricinde, özel tasarım olarak baskılı ve 312HayyatAtölyesi ile çalıştığımız kişiye özel ve Abiye ürünlerimiz var. Çok yakında 312HayyatAtölyesi tasarımlı ürünlerimiz satışa sunulacak. Özellikle abiye severler için süprizlerimiz var.

YesilTopuklar.com: Tasarımların güncellenme sıklığı nedir?

Feyza Şafak: Sezon olarak bir güncelleme yapıyoruz ancak renk konusunda bir sınırımız yok. Her an yeni renkler ekleyebiliyoruz. Örneğin “Rengarenk” adlı ürün grubumuzu daha yeni ekledik.

Ferhan Budak: Yaz sezonunda “Modern” ürün grubuna iki desen ekledik. Ancak yeni satışa çıkacak olan özel tasarım ürünlerimiz ise yeni çıkacak. Yani sezon ortasında da bazen değişiklikler yapabiliyoruz, yenilikler ekleyebiliyoruz.

YesilTopuklar.com: Peki tasarımlarınızda özellikle dikkat ettiğiniz bir husus var mı?

Feyza Şafak: En başta bir tarz belirledik ve o çizgide gitmek istedik. Onun dışında çok büyük katı kurallarımız yok. Her yaş grubuna hitap eden desenler ve tasarımlar kullanıyoruz.

Ferhan Budak: Bazı desenleri genç arkadaşlarımız tercih ediyor bazılarını ise daha olgun hanımlar tercih edebiliyor. Bunları zaten takip edip raporluyoruz ve sonrasında atacağımız adımları da ona göre belirliyoruz. Ayrıca özellikle simgesel desenlerden ve namaz ibadetini olumsuz yönde etkileyecek desenleri kullanmıyoruz.

Lamra-İpek-Röportajı-Feyza-Ferhan-Şafak-(1)

YesilTopuklar.com: Son dönemlerde tesettürlü bayanların öncülük ettiği birçok girişim bulunuyor. Bu girişimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Feyza Şafak: Kadınları tesettürlü ya da tesettürsüz olarak sınırlandırmak istemem aslında ama tesettürlü hanımların henüz yeni yeni girişimlerde bulunmasını ve daha önceleri iş hayatında çok da yer almamalarını daha önceki kısıtlamalara bağlıyorum. Benim ve ablam Ferhan hanımında yaşı itibariyle o dönümleri gördük ve geçirdik. Eğitim anlamında kısıtlamalar oldu sonrasında iş yaşamında kısıtlamalar oldu ve bu hiç bitmedi. Bu kısıtlamaların tabii ki tesettürlü hanımların yaşamında çok büyük etkileri oldu. Benim şahsi görüşüm ise kendi duruşunu bilen ve ne yapacağını bilen kadınların çok daha fazla ön planda olmaları gerektiğine inanıyorum ki örnek teşkil edebilsinler.

Ferhan Budak: Biz kendimizi ne kadar yetiştirirsek evlatlarımızı da o kadar yetiştiririz. Kadınlar çok daha titiz çalışma prensiplerine sahipler. Bu sebeple başarılı olma olasılıkları çok daha fazla. Bu sebeple ben de donanımlı ve örnek teşkil edebilecek tesettürlü hanımların sayılarının artması taraftarıyım.

YesilTopuklar.com: Tesettür-moda kavramları çok tartışılır oldu. Siz bu konuya nasıl yaklaşıyorsunuz?

Feyza Şafak & Ferhan Budak: Şal konusunda biz şu fikirdeydik, şalı herkes farklı amaçlarda kullanabilir inancındaydık. İsteyen boynuna bağlama amacıyla alır isteyen başörtüsü olarak. Bu kullanıcının tercihidir ve bizim böyle bir yönlendirme yapmamız da söz konu olamazdı. Hatta şu anda şal takanlar ve eşarp takanlar diye iki gruplama yapanlar bile var ama biz bu konuya uzağız. İnsanların neyi nasıl kullanacağını öğretmek gibi bir misyonumuz yok. Biz en iyi ürünü sunma gayreti içerisindeyiz.

Ancak bizim dikkat ettiğimiz tabii ki hususlar var. Ama bunlar bizim zaten iş prensiplerimiz ile ilgili. Örneğin ince şal isteyenler oldu ve biz iç göstereceği için bunu kabul etmedik ve üretme gereği hissetmedik. Tabii ki ince şallarımız da var ama kesinlikle iç belli etmeyen kalitede kumaşlardır. Moda konusunda ise diyeceğim şudur ki moda mağazalarda satılan her şeydir. Bu yüzden modadan kaçmak gibi bir durum zaten yok. Eğer bir gömleğe ihtiyacınız varsa ve mağazaya uğradıysanız zaten mağazada satılan gömlekler sezon renklerinde ve desenlerindedir. Yani ister istemez modaya uygun bir ürün siz fark etmeseniz de size ait olmuş oluyor. Bu zaten kötü bir durum değil, çok doğal bir süreç.

Lamra-İpek-Röportajı-Feyza-Ferhan-Şafak

YesilTopuklar.com: Bir markanın kendi tarzını ve hitap ettiği kitleyi ifade eden en önemli kısım katalogdur. Peki, siz katalog çekimlerinizde nelere dikkat ediyorsunuz?

Feyza Şafak: Biz katalog çekimlerimizde özellikle profesyonel model kullanmayı tercih ediyoruz. Makyaj mutlaka olması gerekir bir katalog çekiminde ama onun dozunu belirliyoruz. Çünkü amaç; fotoğraf çekimlerindeki matlığı ya da aşırı parlamayı engellemek, makyajı ön plana çıkarmak değil. Ayrıca Lamra İpek’in bir duruşu var ve biz onu yansıtmaya çalışıyoruz. Nedir bu duruş derseniz; kendine güvenen, asil, duruşu sağlam bir görüntü çizmeli düşüncesindeyiz.

Ferhan Budak: Dikkat ettiğimiz diğer hususlar ise eğer modelimiz şalı başına bağlayarak sunuyorsa bone detayına dikkat ettik ancak sadece başına bağlayarak çekimleri tamamlamadık. Çünkü başta da dediğimiz gibi herkes dilediği gibi kullanmakta özgür. Bu sebeple mankenin ürünü nasıl kullandığı değil ürünü nasıl ön plana çıkarması gerektiği konusunda çalışmalarda bulunduk. Hiç model kullanılmaması gerektiğini söyleyenler de oluyor ya da tam tersini düşünenler de oluyor ama biz bunun ortasını bulmaya ve ürün odaklı çalışmalar ortaya çıkarmak istedik.

YesilTopuklar.com: Lamra ipek temin etmek isteyenler size nasıl ulaşabilir?

Feyza Şafak: Web sitemizden satın alabilirler ve yine web sitemizden www.lamraipek.com satış noktalarımızı da görebilirler.

YesilTopuklar.com: Son olarak söylemek istediklerinizi sorsak?

Ferhan Budak & Feyza Şafak: YesilTopuklar.com yıllardır takip ettiğimiz bir site. Güncel yaşamımda oldukça faydalandığım; yeme-içme mekânlarından giyime ve aksesuara kadar çok faydalı içerik sunuyorsunuz bizlere. Bu sebeple bizim için çok büyük bir zevk oldu bu röportaj. Lamra İpek adına inşallah açıklayıcı olmuştur ve merak edilenleri giderici bir söyleşi olmuştur. Çok teşekkür ederiz.

Feyza Şafak ve Ferhan Şafak’a samimi sohbetleri için çok teşekkür ederiz.

Lamra İpek İletişim:

Facebook / Twitter

www.lamraipek.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir