İbni Sina’nın “Şifa Veren Besin” Önerisi ile Tanışın!

İbni Sina’nın “Şifa Veren Besin” Önerisi ile Tanışın!

Balkabağının Faydaları

İbni Sina tarafından ‘şifa veren besin’ olarak tanımlanan balkabağı, vitamin ve mineral açısından son derece zengindir. Zayıflama ve kolesterol düşürücü diyetlerde de sıklıkla kullandığımız balkabağı; günlük A vitamini ihtiyacının %25’ini, C vitamininin %10’unu, E vitamininin %15’ini karşılamaktadır.

Tatlı ve çorba olarak tüketilen balkabağı, bebek ve çocuk beslenmesinde de son derece önemlidir. Haftada birkaç gün yarım su bardağı kadar tüketilmesi önerilen balkabağının pek çok faydası bulunmaktadır.

Bu faydalarına bakacak olursak;

 • 1.Kilo kaybına yardımcıdır!

  Balkabağının kalorisi son derece düşüktür. 100 gramı 26 kalori içermektedir. Yüksek lif içeriğiyle uzun süreli tokluk hissi sağlamakta, açlık krizlerinin önüne geçerek iştah kontrolüne yardımcı olmaktadır.

 • 2.Kolesterolü ve tansiyonu düşürür!

  Balkabağı beta-karotein içeriğiyle güçlü bir antioksidandır. Bileşiminde kolesterol içermeyen balkabağı damar çeperinde kolesterol birikimini önlemektedir yüksek beta karoten içeriğiyle.

  Potasyum açısından zengin olması nedeniyle de kan basıncını dengelemekte, düşürmeye yardımcı olmaktadır.

 • 3.Bağırsak hareketlerini düzenler!

  Yüksek posa içeriği ile bağırsakların çalışmasına yardımcı olmakta, düzenli tüketilmesi durumunda kabızlık sorununun önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

 • 4.Göz sağlığı için önemlidir!

  Beta karoten içeriğinin yüksek olması nedeniyle göz sağlığı için koruyucu bir besin olan balkabağı A vitamini ve lutein içermesi nedeniyle aynı zamanda katarakt için faydalıdır.

  Balkabağı içerdiği antioksidan bir maddeyle ultra-viyole ışığın göz tarafından süzülmesine yardım etmekte; bu da ileri yaşlarda oluşabilecek ve körlüğe kadar varabilecek makuler dejenerasyon hastalığının önüne geçmektedir.

 • 5.Bağışıklık sistemini güçlendirir!

  Yüksek antioksidan ve C vitamini içeriğiyle hücre sağlığını korumakta ve bağışıklığı güçlendirmektedir.

 • 6.Cilt sağlığına iyi gelir!

  Cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korumakta, bununla kalmayıp cilt elastikiyetini arttırarak doğal botox uygulaması oluşmasını sağlamakta ve kırışıkların azalmasında etkin rol oynamaktadır.

 • 7.Depresyonu hafifletir!

  Balkabağı içerdiği triptofan isimli madde ile sinirlerin güçlenmesine yardımcı olmakta ve depresyonu hafifletmektedir.

 • 8.Yaşlanmayı geciktirir(anti-aging)!

  Antioksidan içeriği yüksek olan balkabağının yaşlanmayı geciktirdiğine yönelik pek çok çalışma bulunmaktadır.

 • 9.Beyin sağlığı için önemlidir!

  Alzheimer riskini azalttığı bilinmekte, bununla ilgili yapılan çalışmalar devam etmektedir.

 • 10.Üreme sağlığını korur!

  Balkabağının prostat ve üriner sistem üzerinde çok faydalı etkileri olduğu bilinmektedir. Özellikle prostat büyümesini önlediğine yönelik çalışmalar bulunmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir