Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıl Dönümü Anma Törenleri

Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıl Dönümü Anma Törenleri

Şeb-i Arus Mevlana'yı Anma Törenleri 2019

Bu yıl “Vefa Vakti” temasıyla gerçekleştirilen Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıl Dönümü kapsamında başta Konya olmak üzere pekçok merkezde anma törenleri düzenleniyor.

Şeb-i Arus yani Hz. Mevlana‘nın vefat gününü Rabb’ine, sevgiliye kavuşma gecesi öyle ki bir düğün gecesi olarak düşündüğü için bu isimle adlandırılmış.

Hz. Mevlana’nın ölüm yıldönümüne denk gelen bu haftalarda yapılan “Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri” de halk tarafından Şeb-i Arus olarak anılmakta.

Bu manevi iklimlerin etkisinde anma törenlerine siz de katılmak isterseniz, farklı lokasyonlarda düzenlenen programlara mutlaka göz atın.

İşte vefatının 746. yılı dolayısıyla Aralık ayında düzenlenen tören ve programlar…

Şeb-i Arus Mevlana'yı Anma Törenleri 2019

1. Vefa Vakti – Konya

“Sevgide çekilen cefada binlerce vafa var.” Divan-ı kebir Mevlana

T.C. Konya Valiliği İl kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Töreni 7-17 Aralık tarihleri arasında düzenleniyor. Hz. Mevlana’nın hayatı, eserleri, tasavvufi görüşünden hareketle insana, doğaya ve manevi aleme bakışını anlamak ve anlatmak üzere bu yıl VEFA VAKTİ vurgusu ile ele alınıyor.

2. Hz. Mevlana ve Şeb-i Arus – İstanbul

“Bir düşün, Hakk; kulluk güllerine karşılık ne vefada bulunur, ne mükafatlar verir, ne ihsanlar eder.” Mesnevi

Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre Merkezinde 19 Arlık perşembe günü saat: 19:30 ‘da düzenlenecek olan Hz. Mevlana ve Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma ve Anlama programı sizleri bekliyor. Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Prof. Dr. Safi Arpaguş ve Prof. Dr. Turan Koç’un konuşmalarıyla gerçekleşecek.

Şeb-i Arus Mevlana'yı Anma Törenleri 2019

3. Nişabur Mevlevi Ayin-i Şerif – İstanbul

“Üzülme Can! Doğruysan zarar gördüm deme. Bil ki iyiler mutlaka kazanır.” Hz. Mevlana

Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre Merkezinde 27 Arlık günü saat: 20:00 ‘da düzenlenecek olan Nişabur Mevlevi Ayin-i Şerif konser ve özel etkinliği programı sizleri bekliyor.

Şeb-i Arus Mevlana'yı Anma Törenleri 2019

4. Galata Mevlevihanesi – İstanbul

“Aynı dili konuşanlar değil aynı, duyguları paylaşanlar anlaşır.” Mevlana

İstanbul’un en eski mevlevihanesi olan Galata Mevlevihanesi yüzyıllardır musiki ile bilimi bir arada kaynaştırarak günümüzde özel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Şeb-i Arus Mevlana’yı anma dönemi kapsamında da 17-28- 31 Aralık tarihlerinde muhteşem atmosferiyle sema törenleri düzenlenmektedir.

Şeb-i Arus Mevlana'yı Anma Törenleri 2019

5. Hocapaşa Mevlevileri – İstanbul

“Dert, insanı yokluğa götüren rahvan attır.” Mevlana

Mevleviliğin dünya çapında tanınmasının en önemli unsurlarından biri Sema Ayini ve Semazanlerdir. Yaklaşık 800 yıldır uygulanan bu geleneksel ritüel, Türk kültürünün en önemli unsurlarından biridir. Sema, kulun hakikate yönelerek ve aşkla yücelip nefsini terk ederek Hakk’ta yok oluşu ve olgunlaşmış olarak tekrar geri dönüşünü temsil eden ruhani bir yolculuktur.

Semazen Ayini aralık ayı boyunca Hocapaşa Gösteri ve Etkinlik merkezinde sunulmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir