Hudayi Sofrası Ramazanda 40 Ülkede

Hudayi Sofrası Ramazanda 40 Ülkede

Hüdayi Vakfı Tanzanya Gıda Yardımı

Cihanı Kuşatan Paylaşma Mevsimi Ramazan Geliyor

‘Rahmet ve Bereketiyle Cihanı Kuşatan Paylaşma Mevsimi Ramazan’ sloganıyla 2019 yılı Ramazan çalışmalarına başlayan Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı, her yıl olduğu gibi bu yıl da hayırsever vatandaşları dünyanın dört bir köşesinde yaşanacak Ramazan heyecanına ortak olmaya davet ediyor. Üsküdar’ın manevi sultanı Aziz Mahmûd Hüdâyi Hazretleri’nin (1541-1628) asırlar önce başlattığı “yoksulluk ve cehaletle mücadele” hizmetini devam ettiren Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı, Türkiye dahil 40 ülkede insani yardım, sosyal-kültürel hizmetler, basım-yayın ve eğitim alanlarında faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda Ramazan boyunca İstanbul dahil dünyanın birçok yerindeki Müslümanlar için iftar sofralarını açan Vakıf, ihtiyaç sahibi aileler için de erzak paketleri hazırlayarak evlere bolluk ve bereketi getiriyor.

Hüdayi Vakfı Ramazan Kumanyaları

Dünyanın dört bir noktasında sel, açlık, kuraklık, salgın hastalık gibi doğal afetlerin yaşandığı bölgelere ve çadır kamplarda yaşamak zorunda bırakılan iç savaş mağduru mültecilere el uzatan Hüdayi Vakfı, aynı zamanda Kuran Kursları, Medreseler, Talebe Yurtları, Yetimhaneler, Aşevleri aracılığıyla iyiliği tüm dünyaya yayıyor. İhtiyacın en fazla olduğu mahrumiyet bölgelerinde ve mazlum coğrafyalarda, mağdur, muhtaç, savaş mağduru mülteciler ve talebeler olmak üzere yüz binlerce kişiyi kurulan Hüdayi Sofralarında bir araya getiren Vakıf,aynı zamanda hazırladığı ramazan erzak kumanyalarını ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor. Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı, hayırseverlerin zekat ve fitre emanetlerini ihtiyaç sahiplerine bizzat teslim ederek Ramazan’ın bereketini ve kardeşlik iklimini dünyanın dört bir köşesine taşıyor.

Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı İftar

Toplu İftarlarla Kardeşlik Bağları Güçleniyor

Ramazan için hazırlık süreçlerini tamamladıklarının altını çizen Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Serdar Eryılmaz, “Vakıf olarak 2019 yılı Ramazan dönemi için bağış bedellerini; bir kişilik iftar için 25 TL, bir paket erzak için 120 TL olarak belirledik. Yurt içi çalışmaları kapsamında Ramazan ayı boyunca İstanbul’da yaklaşık 6.500 dul-yetim, engelli, dar gelirli ve mülteci aileye erzak kumanyaları dağıtacağız. Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin türbesinin de içinde yer aldığı Üsküdar ve dünyanın farklı coğrafyalarından yüzlerce öğrencimizin eğitim aldığı İlmi Araştırmalar Merkezi – İLAM eğitim kurumumuzun da içinde yer aldığı Küçük Çamlıca Çilehane aşevlerimiz başta olmak üzere tüm aşevlerimizde, Kur’an kurslarımızda ve talebe yurtlarımızda Ramazan ayı boyunca binlerce kişiyi aynı iftar sofralarında bir araya getireceğiz”dedi. Eryılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Üsküdar ve Küçük Çamlıca aşevlerimizin her birinde Ramazan ayı günlük 1.500-2.000 kişilik iftar yemeği çıkaracağız. Dileyen hayırseverlerimiz bir günlük toplu iftar bağışlarıyla kurulan bu gönül sofralarına katkıda bulunabilecek ve belli sayıda misafirini de bu iftarlara davet edebilecekler. Her akşam bir hayır sahibinin üstleneceği bu iftar sofralarımızdan bölgenin ihtiyaç sahipleri, her seviyeden talebeler, Hüdayi Hazretleri’nin ziyaretçileri de istifa edecek, bu vesileyle imkan sahibi-ihtiyaç sahibi, amir-memur, hoca-talebe binlerce kişi aynı iftar sofralarında bir araya gelerek Ramazan’ın bereketini, coşkusunu, kardeşlik iklimini hep birlikte paylaşacak ve manevi atmosferini hep birlikte teneffüs edecek.”

Hüdayi Vakfı Toplu İftar

40 Ülkede Gönül Köprüleri Kurulacak, Ümmet Buluşması Gerçekleşecek

2019 yılı yurt dışı Ramazan çalışmalarını anlatan Eryılmaz, “Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş (Arakan Kampları), Burkina Faso, Fildişi Sahili, Filistin (Gazze-Kudüs), Filipinler, Gana, Gürcistan, Kamerun, Kosova, Makedonya, Mali, Nijer, Somali, Sudan, Irak, Suriye, Yemen, Tanzanya, Uganda gibi farklı coğrafyalarda 40 ülkede iftar sofraları kuracağız. Temel gıda ürünlerini temin etmekte zorlanan mağdur ve muhtaç yüz binlerce aileye de Ramazan kumanyasını dağıtacağız. Bu ülkelerde yerleşik Türk personelimiz ve paydaş müesseselerimiz ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ayrıca Kur’an kurslarımız, yetimhanelerimiz, gençlik merkezlerimiz, anaokulu, ilkokul, İmam-Hatip ve ilahiyat gibi eğitim kurumlarımızla iç içe olduğumuz talebelerimizle bizzat ilgileniyoruz. İmkânlar dâhilinde onlara yardımcı olmaya ve yararlarını bir nebze de olsun sarmaya gayret gösteriyoruz. Ramazan ayı; bu yardım seferberliği için, zekât ve hayırların gerçek sahiplerine ve talebelere ulaştırılması için en güzel mevsim. Temel gayemiz Ramazan vesilesiyle İslam dünyasında, gönül coğrafyamızda dostluk ve kardeşlik adına gönül köprüleri kurmak, yeniden bir ümmet buluşması gerçekleştirmek” dedi.

Hüdayi Vakfı Yardım

İnternet üzerinden de Bağış Yapılıyor

Eryılmaz, Ramazan ayındaki zekat, iftar, fidye, fitre ve erzak paketi bağışlarının nasıl yapılacağıyla da ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Eryılmaz, “Yurt içinden ve yurt dışından bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız, www.hudayivakfi.org sitesinde yer alan online bağış bölümünden banka kartlarıyla, anlaşmalı banka hesaplarına havale veya EFT yolu ile veya ‘İftar, Fidye, Fitre’ kelimelerinden birini yazıp 4948’e SMS atarak 25 TL bağışta bulunabilecekler” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir