Her Yaşa Uygun Davet Kombinleri

Her Yaşa Uygun Davet Kombinleri

Tesettür Abiye Kombinler 2016

Havaların ısınmasıyla birlikte davet sezonu da yavaş yavaş açılıyor. Kadınların şıklık yarışı sadece Oscar töreninde değil elbette. Düğünlerde, nikahlarda, kınalarda da son sürat devam ediyor. Peki davetlere nasıl hazırlanmalıyız, nasıl gitmeliyiz? Hepimiz biliriz “gelinin kız kardeşi” olayını. Bol keseden sürülmüş rengarenk makyaj, abartılı bir topuz tesettürlüyse saten eşarbı türbana çevirmeye çalışmak, olmazsa olmaz kocaman simler ve oldukça demode elbise. Açık söylemek gerekirse üzerinize giydiğiniz elbise, yaptığınız makyaj ve taktığınız başörtü/türban deyim yerinde ise sizi vezir de eder rezil de! Burada kastedilen başörtünün rezil etmesi değil yanlış anlaşılma olmasın. Onu nasıl bağladığınızdan bahsediyoruz… Bu arada bir davete katılırken illa ki binlerce lira harcamanız gerekmiyor. Minik dokunuşlarla oldukça şık görünebilirsiniz.

Tesettür Abiye Kombinler 2016

Kırmızı Elbise: Valentino

Bir de yaş meselesi var elbette. 20’li yaşlardaki genç kızların yaptığı abartıyla birden 10 yaş atması mı dersiniz, 30’lu yaşların anlamsız karmaşası mı dersiniz yoksa 40’lı yaşların aşırı cafcaflı, parlak kombinleri mi dersiniz say say bitmez. Herkes kendi yaşının sınırları içerisinde güzel görünebilir aksi durumda oldukça komik duruma düşer. Seneler sonra fotoğraflara baktığınızda “Aman Allah’ım bu ne” diyerek moda faciası mı görmek istersiniz yoksa yüzünüzde tebessümle o güne mi gitmek istersiniz? Eğer cevabınız ikinci seçenekten yana ise okumaya devam edebilirsiniz.

20’li Yaşlar için Davet Kombinleri

En güzel yaşlarda olduğunuzu söylemeliyiz. Davetlerde giyebileceğiniz o kadar çok seçenek varken gidip de kendinizi 10 yaş büyük gösteren parçalara yatırım yapmayın.

Tercihinizi pudra pembesi, bebek mavisi, limon sarısı, yavru ağzı, leylak moru gibi soft renklerden yana kullanabilirsiniz. Işıltılı elbiseler arıyorsanız ya da diktirmek istiyorsanız size tavsiyemiz tüle işlenmiş ve hazır olarak satılan kristal taşlı kumaşlara bakmanız. Büyük kumaşçılarda rahatlıkla bulabilirsiniz. İstanbul’da yaşıyorsanız veya gelme gibi bir imkanınız varsa Eminönü ve Osmanbey’deki kumaşçılara bakmanızı tavsiye ederiz. Bu tarz parıltılı, taşlı kumaşlardan hazırlanan ya da hazırlattığınız elbiselerin modeli düz olmalı. Böylelikle daha zarif görünebilirsiniz.

20 Yaş için Tesettür Abiye Kombin

Çiçekli Elbise: Oscar de la Renta

Öneri 1: Işıltıdan hoşlanmıyorsanız ki bu çok olağan, sizin için de büyük floral desenli ipek elbiseleri öneriyoruz. Göğüs kısmından bollaşan kloş elbiselerle tıpkı bir prenses gibi görünebilirsiniz.

20 Yaş için Tesettür Abiye Kombin

  • Etek: Jenny Packham
  • Ceket: Pizzo Abbonato

Öneri 2: Elbise yerine etek-ceket tercih etmek isteyenler de elbette olacaktır. Kloş kesim eteğinizin altına giyeceğiniz kat kat tüller eteğinizin kabarık durmasını sağlayacaktır. Elbette ki eteğin kumaşı oldukça önemli. Böyle özel davetlerde pamuklu günlük kumaşlar değil de tafta, jakar gibi özel kumaşlardan yararlanabilirsiniz. Eğer ufak bir ışıltı istiyorsanız eteğinizin kemer kısmını ve ceketinizin yakasına veya manşetini kristal taşlarla işletebilirsiniz. Romantik bir görünüm için ise incilerden faydalanabilirsiniz.

20 Yaş için Tesettür Abiye Kombin

  • Bluz: H&M
  • Ceket: Joseph Sid

Öneri 3: Pantolon-ceket ikilisini seçmek isteyenleri de unutmadık elbette. Yüksek belli ve aşağı doğru dümdüz inen bol pantolon ve kruvaze blazer ceketiniz ile hem şık hem de farklı görünebilirsiniz. Bu takımın içine erkek yakalı ipek gömlek giyebilirsiniz. Işıltı katmak için ayakkabılarınızdan ve ceketinizin düğmelerinden yardım alın.

Genç Tesettür Abiye Modelleri 2016

Peki ya başörtüler? Eğer ki ışıltılı kumaştan bir elbise tercih ediyorsanız elbisenin birebir renginde hatta elbisenin kumaşından 90×200 ölçülerinde bir şal kestirebilirsiniz. Floral desenli elbise tercih ediyorsanız desenin içindeki bir tonu şal olarak kullanabilirsiniz. Size tavsiyem bunu da kumaşçıda aynı gün halletmeniz. Daha sonra renk konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Etek-ceket ya da pantolon-ceket takımını tercih ediyorsanız takımınızın tonlarına uygun eşarp kullanmalısınız. Etek-ceket takımında floral, pantolon-ceket takımında daha grafiksel eşarpları tercih edebilirsiniz.

Şallarınız kesinlikle ipek olmamalı, ipek şalı davetlerde kullanma modası çoktan geçti. Özellikle o püskül kısımları elbisenin üzerinde sallanınca kötü bir görüntü oluşuyor. Saten bone ve eşarp konusunu hiç açmıyorum bile. Başörtülere takılan aksesuarlara gelecek olursak, böyle bir şeye hiç gerek yok. Zaten elbiseniz yeterince hareketli gerek desen gerekse ışıltı bakımından. Bir de başörtünüzde güpürlü danteller, şıkır şıkır işlemeler koydurmak neden? Siz gelin değilsiniz. Diğer mesele ise topuz. O topuzları gökdelen gibi başınızın üzerine dikince zariflik namına, güzellik namına bir şey kalmıyor. Hatta olanı da götürüyor. Kuaföre yaptırıyorsanız, özellikle topuzunuzu küçük istediğinizi belirtin. Baktınız ki sonuç devasa bir topuz oldu, bozdurun ve yenisini yaptırın. Bu sizin seneler sonra hatırlayınca mutluluk duyacağınız bir gün.

Genç Tesettür Abiye Modelleri 2016

Ayakkabı seçiminizi ise şu şekilde yapabilirsiniz. Ayakkabınız elbisenizden görünmemeli. Eğer ki etek ya da pantolon gibi parçaları tercih ettiyseniz ayakkabınız platform değil stiletto olmalı. Stiletto hem ayağınızı zarif gösterir hem de bacak boyunuzu uzatır. Aksesuar seçiminde ise tutucu davranmalısınız. Daha sade minik ve minimal takılar o gün size eşlik etmeli. İmitasyon takıları takmak yerine hiç takmayın. Değerli takılarınızı ise üst üste yeni gelin gibi takmak sizi oldukça görgüsüz gösterecektir. Bileklerinizde zarif su yollarını tercih edebilirsiniz.

30’li Yaşlar için Davet Kombinleri

30’lu yaşlar sadeleşme, olgunlaşma yaşıdır. Bunu davetlerde de devam ettiriyoruz. Sade, asil ve şık görünmek asıl amacınız olmalı. Karmaşıklığa asla izin yok. Fosforlu renkler, cart renkler asla yok. Daha asil renklere yönelmelisiniz. Bordo, zümrüt yeşili, ekru, petrol mavisi, siyah gibi renkler asil renklerdir. Elbiselerinizi vücut yapınıza göre seçmelisiniz. Genç kız modelleriyle prenses gibi görünemezsiniz çünkü siz artık kraliçesiniz… Başörtü seçiminizde 20’li yaşlara göre biraz ince farklılıklar olmalı.

30 Yaş için Tesettür Abiye Kombin

Elbise: Elihopes

Öneri 1: Eğer ki ışıltılı kumaştan bir elbise tercih ediyorsanız elbisenin birebir renginde hatta elbisenin kumaşından 90×150 ölçülerinde bir şal kestirebilirsiniz. Sizin şalınız yerlere kadar uzanmamalı.

30 Yaş için Tesettür Abiye Kombin

Elbise: Naeem Khan

Öneri 2: Floral desenli elbise tercih ediyorsanız desenin içindeki koyu bir tonu şal olarak kullanabilirsiniz. Sizde bu basamağı daha sonradan sorun yaşamamak için kumaşçıda aynı gün halletmelisiniz.

30 Yaş için Tesettür Abiye Kombin

Etek: Chicwish

Öneri 3: Etek-ceket ya da pantolon-ceket takımını tercih ediyorsanız takımınızın tonlarına uygun eşarp kullanmalısınız. Etek-ceket ve pantolon-ceket takımlarında floral desenli eşarpları tercih edebilirsiniz. Siz de ipek şallarınızı davetlerde kullanmamalısınız. Saten bone ve eşarp kullanımı en çok 30’lu yaşlarda görülüyor maalesef. Lütfen o eşarp ve bonelerinizi ATIN! Başınızda güllü dallı aksesuarlar taktırmayın. Hele ki şaldan, eşarptan çiçekler yapılmasına asla izin vermeyin. Başörtünüze sim döktürmeyin! Siz de topuz meselesine önem gösterin, başınızın üstüne kaçak kat çıkılmasın.

Abiye Ayakkabı ve Aksesuar Modelleri

Ayakkabı seçiminiz 20’li yaşlara verdiğimiz öneriler ile hemen hemen aynı. Ayakkabınız elbisenizden görünmemeli. Eğer ki etek ya da pantolon gibi parçaları tercih ettiyseniz ayakkabınız platform değil stiletto olmalı. Stiletto hem ayağınızı zarif gösterir hem de bacak boyunuzu uzatır. Düz tabanlı tercih ediyorsanız da babetlerden yardım alabilirsiniz.

Abiye Ayakkabı ve Aksesuar Modelleri

Aksesuar seçiminde ise siz biraz daha rahatsınız. Tabii ki imitasyon takıları takmak yerine hiç takmayın. Geleneksel takılarınızı takmak isteyebilirsiniz, elbiseniz düz renk ise Trabzon hasır kelepçenizi takabilirsiniz ya da Hint işi kolyenizi tek başına kullanabilirsiniz. Unutmayın ki değerli takılarınızı ise üst üste kuyumcu dükkanı gibi takmak sizi oldukça görgüsüz gösterecektir.

40’li Yaşlar için Davet Kombinleri

Dingin bir yaşamın başlangıcıdır 40’lı yaşlar. Çocuklar büyümüş, raylar yerine oturmuştur. İşte bu dinginlik kıyafetlerinize de yansır.

40 Yaş için Tesettür Abiye Kombin

  • Ceket: Katherine Hooker
  • Etek: Giambattista Valli
  • Gömlek: Alice Temperley

Öneri 1: İkili takımlara yönelmeniz sizi oldukça şık gösterecektir. Etek üzerine dizlere kadar uzun bir ceket ve içerisine giyeceğiniz bluz sade, dingin ama ne istediğini bilen bir kadın olduğunuzu vurgulayacaktır.

40 Yaş için Tesettür Abiye Kombin

Elbise: Jenny Packham Embellished

Öneri 2: Kumaş seçiminizi jakardan yana tercih edebilirsiniz. Kendiliğinden ışıltılı kumaşlar sizi daha dinç gösterecektir. Kısa kalın topuklu ayakkabınız ile kombin edeceğiniz portföy çantanızı zarif takılarınızla tamamlamalısınız. Başörtü seçiminizde eşarbı tercih etmelisiniz.

40 Yaş için Tesettür Abiye Kombin

Elbise: Donna Karan

Öneri 3: Son olarak özel bir kıyafet diktirmek istiyorsanız terzinizin mahareti kadar kumaşınızın kalitesi de önemlidir. Bunu asla unutmayın. Dünya modasının sadeleştiğini ve artık o kuaförden yeni çıkmış kadın havasının demode olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Keyifli alışverişler.

Yazı: Munise Boz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir