‘Her Dem Sultan’ Sergisi Açıldı!

‘Her Dem Sultan’ Sergisi Açıldı!

‘Her Dem Sultan’

AA Adana Bölge Müdürlüğü ile Adana Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü iş birliğiyle hazırlanan ve Osmanlı döneminde kadının giydiği kıyafetlerin fotoğraflandığı ”Her Dem Sultan” adlı sergi törenle açıldı.

Adana Valisi İlhan Atış, AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek’in de katılımıyla gerçekleştirilen Seyhan Oteli’ndeki serginin açılışındaki konuşmasında, Anadolu Ajansı’nın hem haberciliği hem de kültürel çalışmalarıyla marka olduğunu gösterdiğini belirterek, ”Basınımızın bu güzide kurumunun çalışanları asli görevlerini en iyi şekilde yerine getirmekle kalmayıp, kentimizin sosyal ve kültürel yaşamına, tanıtımına da katkı sunuyor” dedi.

Atış, bir yanda Büyük Önder Atatürk’ün kurduğu Anadolu Ajansı diğer yanda yine Atatürk’ün temellerini attığı Olgunlaşma Enstitüsü’nün güzel bir çalışmaya imza attığını görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, ”Buradaki fotoğraflara konu olan Osmanlı kadını giysileriyle, aynı profesyonellikle çekilmiş fotoğraflar kelimenin tam anlamıyla muhteşem. Her iki kurumumuzun müdürlerinin şahsında, tüm çalışanlarını yürekten kutluyorum” diye konuştu.

AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek de her biri sanat eseri giysiler ile aynı heyecan ve ruh katılarak çekilmiş fotoğrafların, Adana’nın tarihi ve doğal mekanlarının güzelliğiyle bütünleştiğine tanık olduklarını belirterek, ”Burada büyük bir emek ürünü gördüm. Başta öğrencilerimiz, hocalarımız ve Adana Bölge Müdürlüğü çalışanları olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, aynı güzelliklerin devamını diliyorum” dedi.

Adana Bölge Müdürü Ercan Halıcı ise, ”Mensubu olmaktan her zaman gurur duyduğum Anadolu Ajansı’nın, bir kültür hizmeti olarak, Adana’nın tanıtımına, kültürel değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasına katkıda bulunmamıza vesile olan bu çalışmayı 10 gün gibi kısa bir sürede tamamlarken tatlı bir yorgunluk yaşadık’ dedi.

Halıcı, her biri ayrı bir sanat eseri olan Osmanlı giysilerini fotoğraflarken zaman tünelinde gezindiklerini, en güzel kareyi yakalamak için deklanşöre belki binlerce kez bastıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

”Yaşadığımız kente karşı sorumluluğumuzun bilinciyle gerçekleştirdiğimiz bu tür çalışmalar, bizi asli görevimiz olan habercilik hizmetinden alıkoymadığı gibi motivasyon kaynağı oldu. Bu çalışmada, yakaladığımız her güzel kare bize ayrı heyecan verdi, yenileri için bir tecrübe daha kazandırdı. Çünkü, bugüne kadar 3 sergi ve katalog hazırladık. Ancak, her zaman ‘daha güzelini nasıl yapabiliriz?’ çabasında olup kendimizle yarıştık. Bizim felsefemize göre, ‘daha iyi’ kavramı sonsuzdur.”

Halıcı, projede yer alan Adana Olgunlaşma Enstitüsü yetkilileri ve katkıda bulunan eğitimciler ile öğrencilere teşekkür etti.

Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü İkbal Kalın da güzel bir çalışma ortaya koyduklarını belirterek, ”Bu güzelliği Adana ve Türkiye’ye sunduk. Umarız, bu hizmet yerini bulur. Daha güzel çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

-SERGİ-

Adana Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsünün, yıllar süren emekle hazırlanan koleksiyonunda yer alan Osmanlı kadını giysilerinin, kentin doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarında fotoğraflandığı sergi çalışmasında aralarında profesyonellerin de bulunduğu yaklaşık 40 manken görev aldı.

Fotoğrafların yer aldığı tanıtım kataloğu ise Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandı. Sergide, AA Adana Bölge Müdürlüğü muhabirleri tarafından çekilen 34 fotoğraf yer alıyor.

AA Adana Bölge Müdürü Ercan Halıcı’nın kuratörlüğünde, muhabirler Dilek Akın, Durmuş Ali Başkan, Ali Güreli, Aykut Ünlüpınar, Aycan Demirel, Anıl Bağrık ve yurt muhabiri Seçkin Yalçın ile stajyer Çilem Gökçe Anıtkan tarafından çekilen fotoğrafların yer aldığı sergi, yarından itibaren 26 Mart tarihine kadar M1 Alışveriş Merkezi’nde sanatseverlerin izlenimine sunulacak.

Yorumlar

“‘Her Dem Sultan’ Sergisi Açıldı!” için bir cevap

  1. zara giyim dedi ki:

    resimdeki kıyafet çok hoş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir