HAYRÜNNİSA GÜL’ÜN BATILI OLMAYAN GİYİM TARZI

HAYRÜNNİSA GÜL’ÜN BATILI OLMAYAN GİYİM TARZI

5

İslami kıyafet giyen ilk First Lady Hayrünnisa Gül’ün elbisesi İngiliz medyasında…

The Times gazetesi “Türban, Türk siyasetinde en çok tartışılan konulardan biri olmayı sürdürüyor” diye yazdı. Peki, elbise için ne dedi?

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret, İngiliz basını tarafından “sade” olarak nitelendirildi. The Times gazetesi, 1971 yılında Türkiye’ye yaptığı ilk ziyaret sırasında İngiliz bayrağı taşıyan binlerce çoşkulu insanın Kraliçe’yi karşıladığını anımsatan gazete, bu defa ise “hoş geldin” diyen kalabalıkların olmadığına dikkat çekti. Gazete, Hayrünnisa Gül için “İslami giysi kullanan ilk fist lady” nitelemesini yaptı ve “Türban, Türk siyasetinde en çok tartışılan konulardan biri olmayı sürdürüyor” diye yazdı.

HAYRÜNNİSA GÜL’ÜN “BATILI OLMAYAN” GİYİM TARZI

İngiliz gazetesi, ayrıca, Kraliçe ve eşi’nin, “Batı Avrupalı giysi teşvik etmekle tanınan Atatürk’ün mezarını” ziyaret ettikten sonra, eşi “tartışmalı türban” kullanan ve “Batılı kıyafetleri giymemekle bilinen” Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmek üzere ayrıldığına da dikkat çekti.
Hayrünnisa Gül’ün, “İslami giysi kullanan ilk fist lady” olduğuna dikkat çeken gazete, “Türban, ülke laik gururunu İslami kökleri ile barıştırmaya çalışırken Türk siyasetinde en çok tartışılan konulardan biri olmayı sürdürüyor” yorumunu yaptı.

Kıyafetleri Dilek Hanif imzalı…

Dilek Hanif, defile hazırlıklarıyla birlikte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün, İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in ziyareti sırasında giyeceği kıyafetleri de hazırladı. Hanif, Gül’e kraliçenin ziyareti için göze batmayan sade ve rafine giysiler hazırladığını belirtti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir