Hayatımızın Vazgeçilmezi: Çikolata

Hayatımızın Vazgeçilmezi: Çikolata

Çikolatanın Faydaları ve Zararları Nelerdir

Bayanlar başta olmak üzere pek çoğumuz için vazgeçilmezdir çikolata. Nedir çikolatayı vazgeçilmez kılan? Ne kadar tüketmeliyiz? Hangi türünü tercih etmeliyiz?

İşte bu sorulara cevap bularak çikolata ile ilgili bildiğimiz şeyleri anımsayacak, bilmediklerimiz hakkında da merakımızı gidermiş olacağız.

Çikolata ve Yararları :

– Kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko gibi minerallerden zengin olan çikolata bakırdan da oldukça zengindir ve bu nedenle cilt ve saç sağlığı için olumlu etki göstermektedir.

– Çikolata güçlü antioksidan aktivite gösteren polifenol ve flavanoid grubu biyoaktif bileşenlerden zenginidir. Antioksidan etkisi yüksek olan bu maddeler bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve aynı zamanda kanser ve kalp hastalıkları üzerinde olumlu etkileri bulunabilmektedir.

– Çalışmalar, çikolatadaki kakao oranının yüksek olmasının, antioksidan etkiyi arttırdığını göstermektedir.

– Yapılan bir çalışmaya göre; günde yaklaşık 10 gram tüketilen çikolatanın kakaoda bulunan polifenollere bağlı olarak beyne kan akışını hızlandırdığı ve hafızayı güçlendirdiği belirtilmiştir.

– Düzenli bitter çikolata tüketen orta yaş ve üzeri kadınlarda kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha düşük olduğuna dair yapılan çalışmalar vardır.

– Yapılan başka bir çalışmaya göre; günde 7,5 gram çikolata yiyenlerin tansiyonunun daha düşük olduğu, bu kişilerde kalp krizi ve inme riskinin yüzde 39 daha az olduğu tespit edilmiştir.

– Çikolatanın içinde bulunan Phenethylamine (PEA) isimli maddenin sinir sistemini uyararak bazı hormonların salınımını arttırdığı, ağrıları dindirip insanın kendini iyi hissetmesini sağladığı bilinmektedir.

– Çikolata beyindeki serotonin seviyesini arttırmakta ve bu sayede mutluluk hissi vermektedir. Çikolata, beyni rahatlatıp gevşetmekte, mutluluk vermekte, bu da beynin endorfin salgılamasına neden olmaktadır. Bu salgı da çikolata ile mutluluk arasındaki ilişkiyi açıklamaktadır.

Çikolatanın Faydaları ve Zararları Nelerdir

Ne Kadar Çikolata Tüketmeliyiz?

Yapılan bilimsel çalışmalar günlük ortalama 40 gram bitter çikolata tüketimini güvenilir göstermektedir.
Tüketilen çikolata miktarının yani gramajının mutluluk ile orantılı bir ilişkisi olmadığı unutulmamalıdır. Yani 25 gram çikolatanın da 125 gram çikolatanın da sağlayacağı mutluluk hissi aynıdır. Bu nedenle neredeyse tüm besinlerde olduğu gibi çikolatada da aşırıya kaçılmamalı, içerdiği şeker ve yağ miktarı göz ardı edilmemelidir.

Fazla Tüketildiğinde;

Sağlık açısından yapılan araştırmalarda bir çok olumlu etkisinden bahsedilen çikolatanın fazla miktarda tüketilmesi ise yine sağlık açısından pek çok olumsuz sonuç doğurabilir.
İçeriğinde bulunana şeker ve yağ miktarı nedeniyle başta obezite olmak üzere pek çok hastalığa zemin hazırlayabilir.
Yüksek şeker içeriği ile kan şekerini hızlı yükseltici ve sonrasında hızlı düşürücü etkiye sahiptir. Dolayısıyla kan şekerinde dalgalanmalar meydana gelmekte, bu da hızlı acıkmalara, halsizlik, yorgunluk, uyku isteği gibi olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Bu yüzden şeker hastalarının, insulin direnci veya hipoglisemisi olan kişilerin çikolatadan mümkün mertebe uzak durması gerekmektedir.

Sonuç Olarak;

Günde ortalama 40 gram bitter çikolata tüketiminin vücut için son derece önemli faydaları bulunmakla birlikte, çikolatanın yağ ve şeker içeriğinin de yüksek olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle günlük beslenme içerisinde dikkatli tüketilmesi gerekmekte ve kakao içeriği yüksek olan(%60 ve üzeri) çikolata çeşitleri tercih edilmelidir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir