Hayatımızı Kolaylaştıran Dini Telefon Uygulamaları

Hayatımızı Kolaylaştıran Dini Telefon Uygulamaları

Akıllı Telefonlarda Dini Uygulamalar

Akıllı Telefonlarda Dini Uygulamalar

Gelişen teknoloji sayesinde kolaylaşan hayatımızın en büyük yardımcılarından bir tanesi kuşkusuz akıllı cep telefonları

Geçmiş yıllarda cep telefonunu sadece konuşma yapmak, sınırlı sayıda mesaj atmak, basit oyunlar oynamak ve alarm kurmak için kullanırken günümüzde bu durum tamamen değişti ve ilerledi. Öyle ki artık telefonlarda görüntülü konuşma, sesli mesajlar, 3 boyutlu oyunlar bir çok alarm çeşidi, sayısız başarılı özellik ve hayatımızı daha da kolaylaştıran sayısız uygulamalar mevcut…

Bu uygulamalar arasında hemen hemen her ihtiyaca yönelik uygulamalar bulunmakta ve kullanılmakta. Dini telefon uygulamaları da bunlardan biri. Yaşamımızın yoğun temposunda bizlere kolaylık sunan dini telefon uygulamalarının en iyilerini sizler için seçtik…

Diyanetten Akıllı Telefon Uygulamaları

Diyanet İşleri Başkanlığı akıllı telefon kullanıcılarına yönelik uygulama hazırladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetimi ve İletişim Daire Başkanlığınca hazırlanan “Ramazan Uygulaması” ile tablet ve akıllı telefon kullanıcıları Ramazanla ilgili bilgilere kolayca ulaşılıyor. Kullanıcılar bu uygulamayla dünyadaki tüm şehirler için imsakiye, Ramazanla ilgili ayet ve hadisler, oruç, zekât ve fitre bilgileri, sıkça sorulan sorular, Ramazan hakkında genel dini bilgilerle yurtiçinde hatimle teravih kılınan camilere ulaşabiliyor.

Uygulama, Android ve IOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda, Windows 8 tablet ve PC’ de kullanılabiliyor. Öte yandan Dini Yayınlar Genel Müdürlüğünce hazırlanan Diyanet Aylık Dergi, Diyanet Aile ve Diyanet Çocuk Dergisi IOS ve Android marketlerde yerini aldı. Uygulamaya “Diyanet Dergilik” adıyla ücretsiz erişilebiliyor.

Akıllı Telefonlarda Dini Uygulamalar

Kur’an Sureleri – Diyanet İşleri Başkanlığı

Başbakanlık Dİyanet İşleri Başkanlığı “Kur’an’dan Seçme Sureler” Uygulaması.

Kuran-ı Kerim olmasaydı, Yaratıcımızı nasıl tanırdık? Allah’ın bize verdiği nimetlerin, güzelliklerin nasıl farkına varırdık? Bizden neler istediğini, nelere karşı uyardığını, dünya denilen bu gezegende nelerle karşılaşacağımızı nasıl öğrenirdik? Başbakanlık Dİyanet İşleri Başkanlığı’nın çocuklara özel oluşturduğu bu uygulama ile çocuk ve gençler oldukça faydalı bilgiler öğrenebilecekler, keyifli vakit geçirebilecekler.  Kur’an-ı Kerim okumayı çocuklarınız için hem keyif alabilecekleri hem de zaman geçirmeyi en çok sevdikleri araçla yani akıllı telefonlarla öğretebilirsiniz. Böylelikle en değerli şey olan zamanlarını faydasız oyunlar ile değil, dini bilgileri öğrenerek ve bundan da keyif alarak geçirebilirler.

Şimdi tüm çocuklar arkalarına yaslansın bakalım… Öncelikle bu uygulama interaktif bazı özellikler içeriyor. Her an her şey olabilir. Sayfalarda ilerlerken karşılarına çıkan nesneler öyle oldukları gibi durmayabilirler. Siz onları sessiz sedasız bir köşede bekliyor zannedersiniz. Oysa ki hiç de öyle değiller. Sayfalardaki nesnelere parmağınızla dokunduğunuzda çocukları bazı sürprizler bekliyor olacak. İyi eğlenceler…

Akıllı Telefonlarda Dini Uygulamalar

Namaz Rehberi – Diyanet İşleri Başkanlığı

Diyanet İşleri Başkanlığı “Namaz Rehberi” Uygulaması. Bu uygulama ile Hanefi ve Şafii Mezhebine göre namaz ile ilgili en temel konulara ulaşılabilecektir.

Abdest, Teyemmüm, Gusül, Mesh bilgileri,
Ayet-i Kerimeler ve Hadis-i şerifler,
Namaz Rehberi,
Ezan ve Kamet,
Resimli 5 Vakit Namazın Kılınışı,
Namaz Duaları,
Namaz Terimleri,
Namaz İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular gibi bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Akıllı Telefonlarda Dini Uygulamalar

Namaz Vakti – Diyanet İşleri Başkanlığı

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı “Namaz Vakitleri” Uygulaması. Bu uygulama ile dünyanın her yerinde Namaz Vakitlerine ulaşabilirsiniz.

Özellikleri:

Seçtiğiniz tüm şehirleri vakitlerini ilk indirmeden sonra 1 yıl boyunca İnternet bağlantısı olmadan görebilirsiniz.
Kıble yönünü bulabilirsiniz.
Ezan ve ezan duasını dinleyebilirsiniz.
Namaz vakti gelmeden önce ve namaz vaktinde alarm kurabilirsiniz.
Sade ve anlaşılır Widget ile Namaz Vakitlerini her an görebilirsiniz.

Akıllı Telefonlarda Dini Uygulamalar

“Ezan Vakti” Uygulaması

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmete sunduğu akıllı telefon uygulamalarının dışında bazı dini uygulamalarda günümüzde sıkça kullanılmakta. Hemen hemen özelliklerinin aynı olmasına karşın tercihinize göre sizlerde birini seçebilirsiniz. Akıllı telefonlardaki en popüler ve kullanışlı uygulamalardan olan Ezan Vakti, dini uygulamalar arasından belki de en çok kullanılanı.

Yoğun iş ve okul temposunda namaz saatlerini sizlere hatırlatıyor ve sadece bununla da kalmayıp her namaz vaktine uygun hadis ve ayetlerle beş vakit yeni bilgi sunuyor. Bu uygulamanın asıl amacı namaz vakitlerini hatırlatmak bir nevi ezan sesini sizlere duyurmak olsa da farklı özellikleri de mevcut. Mekke ve Medine’den canlı yayın, dini gün ve geceleri hatırlatma, 3D pusula ile kıble yönü, hatim paylaşımları bunlardan bazıları… Ezan Vakti Uygulamasının bir diğer özelliği de kütüphane hizmeti. Ezan Vakti uygulamasında yer alan bu özellik ile her an Kur’an-ı Kerim, Aşr-ı Şerifler, Namaz Tesbihatları ve Dualar yanınızda olacak.

Akıllı Telefonlarda Dini Uygulamalar

“Kıble Bulma” Uygulaması

Namaz vakti, sureler ve dualar konusunu akıllı telefonlarda yaşamımızı kolaylaştırdı. Ancak her an, her yerde tek bir hareketle kıble yönünü bulmalıyım diyorsanız size farklı bir uygulama önerimiz var. “Kıble Bulma” uygulaması…

Hiç bilmediğiniz bir yerde kıbleyi bulma konusunda sizlere yardımcı olabilecek bu uygulama ücretli ve ücretsiz olmak üzere kullanıcılara sunulmuş vaziyette. Fakat akıllı telefonlar rota, yön bulma konusunda her ne kadar başarılı olsalar da, dini konuda hassas olan bu uygulamanın ücretli olanlarının indirilmesi, kıble yönünü bulmada kesinlik açısından daha faydalı olacaktır.

Akıllı Telefonlarda Dini Uygulamalar

“İlahiler” Uygulamaları

Akıllı telefonlar ile arabada giderken telefonunuzu otomobilinizle eşleştirip konuşma yapabilir ya da ilahi dinleyebilirsiniz.

Müzik dinlemek için telefonunuza kaydetmeniz yeterli iken ilahi konusunda bu iş bu kadar basit değil. Çünkü ilahiler internet dünyasında müzik kadar arama sonuçlarında çıkmıyor. Bunun için en basit ve güvenilir uygulamalar ise kendi storenizde arama çubuğuna ilahiler yazmak…

Akıllı telefonunuza indireceğiniz bu uygulama sayesinde arama yapmadan, tek bir uygulama ile ilahilere ulaşabilir, otomobilinize bağladığınız veya kulaklığınıza bağladığınız telefonunuzdan rahatlıkla dinleyebilirsiniz.

Yorumlar

“Hayatımızı Kolaylaştıran Dini Telefon Uygulamaları” için bir cevap

  1. Sümeyra çalışkan dedi ki:

    Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir