Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Hayalinizdeki İş İçin CV’nizi Kısaltın

Hayalinizdeki İş İçin CV’nizi Kısaltın

Etkili CV  Hazırlama Teknikleri

Üniversiteyi bitirdikten sonra hayalinizdeki işi bulmak için atacağınız ilk adım, etkili bir CV hazırlamaktır. CV hazırlamak, birçok yeni mezun tarafından yanlış anlaşılmaktadır. Yeteneklerinizi ve eğitimlerinizi sıralayan net CV’ler; iş arama sürecindeki yolunuzu kısaltırken, fazladan şişirilmiş gerçeği yansıtmadığı çok açık olan uzun CV’ler ise önünüzdeki dolambaçlı yolların çoğalmasına neden olmaktadır.

Yeni mezun olanların yaptıkları en büyük hatalardan biri, yaşamlarındaki bütün detayları CV’ye yazmaktır. Nitelikli bir adayın İK departmanı tarafından farkedilmemesinin ilk sebebi, yanlış bir CV ile başvuru yapması olabilir. Kariyer uzmanlarına göre doğru hazırlanmış bir CV’nin en fazla iki sayfa olması gerekmektedir. Bu da ortalama 30 saniyede okunabilir bir içerik demektir. Kendinizi, işe başvuru yapan yüzlerce aday arasından seçim yapmaya çalışan işe alım uzmanlarının yerine koyun ve CV’nizi buna göre hazırlayın. İlk 10 saniyede elenmemek ve İnsan Kaynakları uzmanının ilgisini dağıtmamak için okunabilir ve net bir CV hazırlamalısınız.

Kendinizi en doğru şekilde anlatabileceğiniz kısa ve öz anlatıma sahip bir CV ile rakip adayların arasından sıyrılabilirsiniz. Kısa CV demek, fazlalıklar çıkartıldığında bile sizi doğru şekilde anlatan ve gereksiz ayrıntılarla okuyanların dikkatini dağıtmayan CV’ler demektir. CV’nizi gözden geçirirken bu fazlalıklardan kurtularak hayalinizdeki işe daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Etkili CV  Hazırlama Teknikleri

Hayat hikayeniz roman olsun, CV değil!

Her ne kadar aksini iddia etsek de toplum olarak kendimiz hakkında konuşmayı çok sevdiğimiz bilinen bir gerçek. Konuşmayın demiyoruz, tabi ki güzellikler konuştukça çoğalır ama bu ayrıntılara CV’nizde yer vermenin özgeçmişinizin değerini düşürdüğünü söylemeliyiz. Birçok yeni mezun, şeffaf olayım derken, bunu iyice abartıp CV’sini kişisel bilgileri ile doldurmaktadır. İşe alım uzmanı, kişisel bilgileri geçip eğitim bilgilerine gelene kadar çoktan CV’den sıkılmış oluyor.

CV’leri sıkıcı ve tek düze yapan bir diğer ayrıntı da ‘Hobiler’ bölümüdür. Kitap okumak, müzik dinlemek, basketbol oynamak… Klişe cevaplarla diğer adaylar arasından sıyrılmanız mümkün değil. Hikaye anlatıcılığı yapmak, bendir çalmak, düzenli blog yazmak, İspanyolca dersi almak ise sizi diğer adaylar arasında farklı kılar. Eğer alışılmışın dışında verecek bir cevabınız yoksa CV’nizden hobiler bölümünü çıkartarak kısalmasını sağlayabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi yazarken “Olur da ulaşamazlarsa…” diye 3 farklı telefon ve 2 farklı adres yazmak, sizi görüşmeye davet etmeye niyetlenen İnsan Kaynakları uzmanının canından bezdirebilir. Tek telefon kullanmak ve arandığında o telefonun ardında olmasa bile görür görmez geri dönüş yapıp içtenlikle durumu açıklamak çok daha etkili olacaktır.

Etkili CV  Hazırlama Teknikleri

Sadelik ve netlik en güçlü silahınız…

Başvuru yaptığınız sektörle hiç ilgisi olmayan, size bir şey kazandırmadığını düşündüğünüz çok küçük iş tecrübelerini sıralamak CV’nizin gereksiz yere kalabalık görünmesini sağlayacaktır. Bunun yerine sektörle ilgili deneyimlerinizi açık ve anlaşılır bir şekilde sıralamak CV’nizin kaliteli görünmesini sağlar. Eğer iş ilanında özellikle istenmemişse öğrencilik hayatınız boyunca biriktirdiğiniz bütün belgeleri CV dosyanıza koyma hatasına düşmeyin.

Maddeler halinde sıraladığınız eğitimleriniz İle ilgili sertifikaları, işe alım uzmanları görmek isterse onlara gösterebilirsiniz. Önyazı ve CV ilk aşama için yeterli olacaktır. “Kariyer hedefi” sorusuna vereceğiniz yanıt “Okul hayatım boyunca öğrendiğim bilgilerle stajlarımda kazandığım deneyimleri bir araya getirerek şirketinize çok büyük faydalar sağlayacağıma inanıyorum.” klişe cümlesi ise o bölümü de hemen silin. İlgilendiğiniz departman ve pozisyonla ilgili hedeflerinizi anlatmadıkça, o klişe cümlenin tek işi Cv’nizi uzatmak olacaktır.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *