Kış Depresyonundan Kurtaran Egzersiz Hareketleri Nelerdir?

Kış Depresyonundan Kurtaran Egzersiz Hareketleri Nelerdir?

Hareket Ederek Kış Depresyonundan Kurtulmak Mümkün

Dört mevsimi birden yaşayabildiğimiz bu coğrafyanın insanları olarak çok şanslıyız. Düşünsenize hiç kara dokunmamış ya da güneşin göz kırpmasına hiç şahit olmamış insanlar var. Bahar da tomurcuklanan çiçekleri sonbaharda hüzünlendiren sararmış yapraklar arasında hiç yürüyememiş insanlar. Bu yüzden şikayet etmeden önce bu nimetleri her sene yaşayabildiğimiz için şükretmeliyiz. Kış mevsimi doğası gereği insanı dinginleştiren, insanı daha fazla evcil olmaya iten, sakin bir hayatı iliklerimize kadar hissettiğimiz bir mevsimdir. Modern zamanların temposuna alışmak zorunda bırakılmış insanlar olarak bu sakinlik kış depresyonu dediğimiz bir terminolojinin hayatımıza girmesine neden oldu. Bu süreci yaşayan kişilerde, günlük işlere karşı bile isteksizlik, ruh halinde salınımlar, evin içinde bir odadan diğer odaya geçmeye üşenme haline varacak hareketsizlik boy göstermektedir.

Hareketin olmadığı yerde sağlık olmaz, sağlık olmazsa mutluluğa ulaşmak zorlaşır. Bu yüzden kış depresyonundan da hareket ederek, egzersiz yaparak kurtulabiliriz. Egzersiz doğal bir endorfin yani mutluluk kaynağıdır. O zaman kışın kolaylıkla yapabilecek, modunuzu yükseltecek 3 muhteşem fiziksel aktivite tavsiyesinde bulunmak istiyorum.

Hareket Ederek Kış Depresyonundan Kurtulmak Mümkün

Kayak, kış deyince aklımıza gelen ilk fiziksel aktivitelerden biridir. Özellikle büyük şehirlere yakın kayak merkezlerinin sayısının artması, ulaşım ve imkanların artık daha kolay olmasa kayağa olan ilgiyi artırmıştır. Kayak orta dereceli fiziksel aktivite grubuna giren aerobik bir egzersizdir. Hem eğlenceli hem de çocukluktan itibaren her yaş grubu (yaşlılar ve hamileler hariç) için uygun bir aktivite olmasından dolayı ailecek tercih edilebilir.

Dans, aslında kültürümüzde önemli bir yere sahip parçası olmasına rağmen düğün ve kına gecelerimizin bir parçası olmaktan öteye gidememektedir. Bunun dışında dans yurt dışında birçok hastalığın tedavisinde kullanılan, bilimsel olarak kanıt değeri bulunan önemli bir egzersizdir. Ülkemizde yeni yeni tedavi amaçlı kullanılsa da bu alandaki eksiklik çok fazla. Hafta sonlarını ya da uzun kış akşamlarını ailece dans ederek geçirebilirsiniz. Hem orta dereceli aerobik bir egzersiz yapıp hareketsiz hayatınıza hareket katıp, hem de ailecek eğlenip birlikte vakit geçirebileceğiniz çok güzel bir fiziksel aktivite olur.

Hareket Ederek Kış Depresyonundan Kurtulmak Mümkün

Yürüyüş, bir fizyoterapist olarak tavsiye etmekten hiç vazgeçmeyeceğim fiziksel aktivitedir. Ekstra bir çaba göstermeksizin, zaten yürümemiz için yaratılmış olan ayak ve bacaklarımızı amacına uygun kullanmaktan bahsediyorum. Kış güneşini yakaladığımız her gün yürüyüş için kaçınılmaz bir fırsattır. Eğer sakin sakin yürürsek düşük şiddetli bir fiziksel aktivite, ama biraz işin içine tempo katarsak orta şiddetli bir fiziksel aktivite ile tüm aile bir arada vakit geçirip rutinleşen hayatımıza renk katabiliriz.

İki günü birbirine eşit olan zarardadır.’ hadisini hayatımıza tatbik edersek tekdüzelik ve hareketsizliğin bizlere uygun olmayan davranışlar olduğunu daha kolay kavrayabiliriz. Hareket berekettir sözünü yineliyor, hayatınıza hareket kattığınız sağlıklı günler diliyorum.

Sağlıkla kalın…

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir