Hanımlara Haram Olan Süslenme Çeşitleri!

Hanımlara Haram Olan Süslenme Çeşitleri!

Hanımlara Haram Olan Süslenme Çeşitleri!

Süslenmek kanının fıtratında vardır ancak bazı süslenme çeşitleri var ki onları Müslüman bir kadının yapması haram kılınmıştır. Peki nedir Müslüman kadına haram kılınan süslenme çeşitleri? Gelin birlikte inceleyelim…

Resulullah (s.a.s.) şöyle buyurmuşlardır:

“Allah Teâlâ, dövme yapan kadınlara, dövme yaptıran kadınlara, yüzünden tüyleri yolan kadınlara, güzellik için dişlerini törpüleyip seyrelten kadınlara, Allah’ın yarattığını değiştiren kadınlara lanet etsin!”

Hanımlara Haram Olan Süslenme Çeşitleri!

Resulullah (s.a.s.) keza erkeklerden kadınlara benzemeye çalışanları, kadınlardan erkeklere benzemeye çalışanları lanetlemiştir.

Allah Teâlâ her tür ve sınıfı kendine has özelliklerin zuhuru için farklı yaratmıştır. Mesela erkeklerin sakalının olması, kadınların hareketlerinin şuh ve eğlenceye arzulu olması gibi. Bir gerçekten dolayı daha baştan bu özellikleri gerektiren mana, bizzat onların zıtlarının mekruhunu da gerektirmektedir.

Hanımların kendilerinin çirkinlikten kurtaran usullere başvurmaları yasak değil. Hatta gereklidir de. Ancak dikkat edilecek husus şudur: Hanım kim için süslenecek? Kime cazip görünecek? Yani kim için görünüş güzelliğini geliştirmeye çalışacak? Bir Müslüman kadın beyi için süslenecekse sorun yok. Çünkü bir kadının helali olan eşi için süslenmesi, bakımlı olması kitaplarımızın tavsiye ettiği bir tedbirdir.

Mahzurlu olan süslenme biçimi ise kadının kendi kocasından başkasına cazip, güzel gösterir hale getirmesi ya da çabalamasıdır. Zaten her türlü fitne de buradan meydana gelmektedir.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *