Hanımlar İçin Misvak Kullanma Rehberi

Hanımlar İçin Misvak Kullanma Rehberi

Misvak Nasıl Kullanılır

Misvak kullanma alışkanlığı ülkemizde pek yaygın olmasa da, misvağın insan sağlığı için faydaları hem bilimsel olarak kanıtlanmış hem de hadislerde ifade edilmiştir.

Sağlıklı ve doğal yaşam konusunda daha duyarlı olan hanımlar için, misvak kullanma alışkanlığı edinmelerine yardımcı olacak bir rehber hazırladık. Bir şeyi sevmenin ve onu yaşamımıza dahil etmenin ilk koşulu, o şeyi tanımaktır.

Misvak kullanımı hakkında detaylı bilgileri derlediğimiz bu yazımızın, hadislerle bize hediye edilen bu sağlıklı antiseptiği yaşamımıza dahil etmemize yardımcı olmasını umuyoruz. Yaşamına değer veren hanımlar her zaman doğal olanı tercih eder.

Misvak da, içinde; silisyum, sapanin, kalsiyum oksalat, kükürt, tanen ve mineral bulunan bir doğal yaşam mucizesidir. Ağız bakımınızı ve diş sağlığınızı misvaka emanet edebilirsiniz.

Misvak Nasıl Kullanılır

Misvak nedir?

Erak ağacından kesilen ince çubuklar olan misvaklar, kendine has hoş bir kokusu olan bir ağız bakım aracıdır. Misvakın içindeki ince lifler, tükürüğünüzle etkileşime girerek şifalı bir sıvı salgılar.

Bu sıvı; doğal antiseptiktir ve ağız kokusunu giderir, diş çürümelerini önler, diş etlerini güçlendirir, diş eti kanamalarını sonlandırır, balgamın azalmasına yardımcı olur, ağız kuruluğunu gidererek tane tane konuşmanıza yardımcı olur.

Hanımlar İçin Misvak Kullanma Rehberi

Misvak kullanıma nasıl hazırlanır?

Misvak alırken ilk dikkat etmeniz gereken şey, misavağın taze ve yaş olmasıdır. Misvağın kuru olması demek; içindeki faydalı liflerin kuruduğu anlamına gelir. Aldığınız misvak yeterince taze ise ucunu suda bekletmenize gerek yoktur.

Misvağı ucundan 1 cm kadar soyup, sert bir kıskaçla sıkarak tel tel ayırmalısınız. Eğer misvağınızın ucu kolayca soyulmuyorsa yumuşayana kadar içme suyunda bekletmeniz gerekebilir. Ayrılan lifleri dişlerinizle yumuşatarak, misavağınızı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Diş Fırçası ve Misvak Farkı

Misvak kullanımı diş fırçası kullanımından farklıdır…

Misvak kullanımı, diş fırçası gibi ağız içinde aşağı yukarı değil enlemesinedir. Misvağı ağzınızın içinde enlemesine gezdirerek dişlerinize sürtebilirsiniz.

Hanımların diş etleri daha hassas olduğu için özellikle taze ve yaş misvakları tercih etmeleri gerekmektedir. Aksi halde, sert bir misvak alışma sürecinde diş etlerinize zarar verebilir.

Misvak Nasıl Saklanır

Misvağınızı nasıl koruyabilirsiniz?

Misvak her ne kadar ağaçtan koparılmış bir dal da olsa, onu hafif nemli tutmanız gerekmektedir. Eğer misvağınız için uygun bir koruyucu kap kullanmazsanız misvağınız kısa sürede kuruyacaktır. Tamamen kapalı bir kap ise misvağınızın küflenip kokmasına neden olur.

Son zamanlarda misvaklarla beraber veya ayrı satılan misvak kapları ise misvak taşımak ve saklamak için oldukça uygundur. Bu delikli kaplar, misvağınızın yapısına uygun olarak taze kalmasına yardımcı oluyor.

Misvak ile ilgili bir hadis

“Cebrail aleyhisselam, misvak kullanmayı o kadar tavsiye etti ki, misvakın farz olacağından korktum.”

İbni Mace

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

“Hanımlar İçin Misvak Kullanma Rehberi” için bir cevap

  1. Kübra dedi ki:

    Misvak koruyucu kabın markası nedir ? Bence en büyük sıkıntı Misvak i korumak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir