Hanımlar Abdest Alırken Pamuk Kullanmalı mı?

Hanımlar Abdest Alırken Pamuk Kullanmalı mı?

Hanımlar Abdest Alırken Pamuk Kullanmalı m

Abdesti uzun süre korumak için kadınların pamuk kullanmaları doğru mudur?

Kadının ön uzvundan beş türlü akıntı gelir. İdrar, adet kanı, nifas (lohusalık)kanı, istihaza (hastalık) kanı, ve kan karışık olmayan beyaz ya da renksiz akıntı. Bunlarda ilk dördü için pamuk (tampon ya da kürsüf) hükmü değiştirmez. Mesela hastalık kanı akıntısı olan bir hanım, pamuk kullanıp bu özür kanını bir süre kesmekle özürlü olmaktan çıkmaz.

Beyaz ya da renksiz akıntıya gelince; bu hemen hemen bütün hanımlarda bulunan ve normal sayılması gereken bir durumdur. Ancak bulunması halinde abdest bozulur. Evlenmiş olanlarda bekarlara oranla çok daha fazla bulunur. İşte diğer dördünün aksine, bu akıntı tamponla önlenirse, özürlü sayılmadan kişi abdestini korumuş olur ve dilediği vakit namaz kılabilir.

Fıkıh kitaplarında ” Kürsüf kadının fercinin ağzına koyduğu pamuk vb. şeydir. Bakirenin sadece adet günlerinde, evlilik geçirmiş olanın temizlik günlerinde de kullanması müstehap anlamında sünnettir. Adet günlerinde kullanılması halinde misk gibi güzel bir koku ile kokulandırılıp böylece ağır kokuların gizlenmesi de sünnettir. Organın iç kısmına kadar sokulması mekruhtur. Böyle bir şeye ihtiyaç duymayanın bunu kullanma zorunluluğu yoktur. Akıntı olmadığından emin ise onsuz da namaz olur.

Kullanılışına gelince: Kadın abdest almaya hazır hale geldiğinde bir parça steril hidrofil pamuğu iç ferce ulaşmayacak şekilde yerleştirir. Abdestli iken çıkarınca pamuğun üzerinde akacak kadar akıntı birikmişse, pamuğun çıkması ile abdest bozulmuş olur. Bu durumda pamuk olmasaydı dışarı çıkmayacak kadar çok az bir ıslaklık olursa, Allahu a’lem (Allah bilir) abdest bozulmaz. Bütün bunlar temizliği azami ölçülerde gerçekleştirmek için bulunan çarelerdir. Yani dinin istediği temizliktir, pis olan şeylerden olabildiğince uzak durmaktır.

Her namaz vakti namaz abdesti almak şartı ile hanımlar pamuk kullanmadan beş vakit abdestli sayılmış olurlar mı?

Abdesti bozan, önden veya arkadan herhangi bir şeyin çıkmasıdır. Abdestli olduğu süre içerisinde böyle bir şey çıkmadıkça abdestli sayılır. Normal olan da gerek yoksa pamuk kullanmamaktır. Bu durumda ki bir kadın başka şeylerle abdesti bozulmadıkça kılabilir. Ancak sürekli akıntı oluyor ve abdest tutulamıyorsa ve abdest tutulamıyorsa pamuk kullanmak sünnet veya müstehap olmuş olur. Akıntı, pamukla kesilebildiği takdirde abdest bozulmuş olmaz. Pamukla da kesilmiyor ise bir anormallik vardır, doktora görünmelidir.

Kaynak : Hanımlara Özel Fetvalar

Yorumlar

“Hanımlar Abdest Alırken Pamuk Kullanmalı mı?” için 5 cevap

 1. sema dedi ki:

  katılmış olduğum bir seminerde tanıdığımız ve güvendiğimiz kadın doğum uzmanı bir bayan, yaklaşık bir on kişilik grup halinde HAYRETTİN KARAMAN hocanın yanına giderek bu durumun sağlık açısından bir çok zararları olduğunu dile getirmişler ve hocada pamuk kullanılmaması yönünde görüş bildirmiş.

 2. naile dedi ki:

  HAYRETTİN KARAMAN kabul olunmayan namazlarımızdan sorumlu olmadığı için her hususta olduğu gibi bunda da gayet rahat fetva vermiş.. ben 15 yıldır kullanıyorum çok şükür hiçbir problem olmadı….yazı yerinde olmuş yazanı tebrik ediyorum…bu şekilde bilgilendirmelerin devamını diliyorum…

 3. s.bal dedi ki:

  Soryorum..sizce aise annemiz veya ashabin esleri pamuk kullanmis midir..kullandilarsa bu bilginin gectigi kaynagi istiyorum..yok eger kullanmadilarsa lutfen dini zorlastirmayin..h.karamanin fetvasini dikkatle okuyun..tibben hastalik mevcut degilse fercden gelen akinti gozyasi gibi burun mukozasi gibi temizdir kadinin rahminin saglikli oldugunun habercisidir.ozaman burun deliklerinide tikayalim ozellikle grip oldugumuz zsman pis pis akmasin..

 4. 123 dedi ki:

  Diyanete göre akıntı avuç içi büyüklüğünü geçince abdest bozuluyor diye biliyorum..

 5. Zeynep dedi ki:

  Pamuk kullanmak sağlığa zararlıdır. Pamuk veya başka bir sey kullanmamak Abdesti tehlikeye atar. Bu nedenle TAHARET PERDESİ adı verilen penye kuması organına sıkıştırmak en güvenli ve takvalı yol gibi araştırdım. Sizler de taharet perdesini arastırın kardesler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir