Hamilelikte Mutlaka Uyulması Gereken 5 Kural!

Hamilelikte Mutlaka Uyulması Gereken 5 Kural!

Hamilelikte Mutlaka Uyulması Gereken 5 Kural

Hamilelik hem anne adayı, hem baba adayı hem de bebek için çok önemli bir süreçtir. Bu önemli ve değerli süreci en güzel ve en rahat şekilde geçirmekse kişinin kendi elindedir. Hamilelik güzel bir dönem olduğu kadar zor bir dönemdir. Çünkü kişi bilmediği 9 ay 10 günlük bir yolculuğa çıkmıştır. İkinci ya da üçüncü belki hatta dördüncü gebeliği olsa da aynı kişinin gebelikleri bile birbirinden farklıdır. Bu yüzden her bir gebelik için ayrı heyecanlar farklı duygular yaşanır. Bu biraz zor bir o kadar da güzel dönemi en rahat ve mutlu şekilde geçirmenizi sağlayacak 5 önemli öneri getireceğim size. Hem kendi hamilelik dönemimde yaşadıklarım, hem bilgi birikimim hem de çalıştığım gebelerle beraber edindiğim tecrübelerimi bir araya getirdiğimde mutlaka yapılması gereken yapıldığında sizi iyi hissettirecek bu 5 maddeyi uygulamanızı istiyorum. Bu hem sizin hem de bebeğin rahat bir 9 ay 10 gün geçirmesini sağlayacaktır.

1-Çift kişilik yemek yemeyin

Çevrenizden sizi sürekli çift kişilik yemeniz gerektiğine inandıran sözler duysanız da bu kesinlikle ve kesinlikle yanlış bir durumdur. Özellikle ilk 3 ay da kişi zayıf değilse (bki’si 18.5 in altında değilse) kilo almasına gerek yoktur. Sonraki 3 ay dediğimiz 2. Trimester da iştahta ciddi artmalar yaşanabilir. Bu ay ve bundan sonraki aylarda ‘’Hamileyim ben tabi ki bol bol yemeliyim’’ düşüncesinden sıyrılıp ‘’Hamileyim ben , bebeğime aşırı yiyerek zarar vermemeliyim, şekerimin ve tansiyonumun yükselmesine izin vermemeliyim, sağlıklı ve yeterli ayrıca düzenli beslenmeliyim’’ düşüncesini beynimize oturtmalıyız.

Hamilelikte Mutlaka Uyulması Gereken 5 Kural

2- Su içmeyi ihmal etmeyin

Herkeste olduğu gibi su hamileler içinde çok önemlidir. Hamile kişinin vücudundaki sıvı miktarı artar ve kan hacmi de genişler bunlarda göz önüne alındığında gebe kadının mutlak suretle 2.5 litre civarı su içmesi gerekmektedir.

3- Şekerli içeceklerden uzak durun

Gazlı ya da gazsız tüm saf şeker içeren içeceklerden uzak durulması gerekiyor. Hamilelikte özellikle 2. Trimesterdan (4. Aydan) itibaren kan şekerlerinde bozulmalar görülebiliyor. Bu yüzden hamileliğin başlangıcından itibaren fazlaca şeker almamaya dikkat edilmeli şeker içeren içecekler içilmemeli bunların yanında taze sıkılmış da olsa meyve suları içilmemeli meyvenin kendisi posası ile birlikte yenilmelidir.

Hamilelikte Mutlaka Uyulması Gereken 5 Kural

4- Gece yemek yemeyin

Yatmadan hemen önce ya da gece yataktan kalkıp bir şeyler yemeyin. Hamilelikte sıkça rastladığımız bir konu mide yanmalarıdır. Kişinin ve çevresinin de hayatını zindan eden bu durumu en aza indirmek için öncelikle kişinin kilo alımını yavaşlatmak gerekiyorsa sadece bebeğe kilo aldırıp kişiye kilo aldırmamak gerekir. Bunların yanında gece yatmadan hemen önce küçük bir sandviç ya da gece kalkıp 3-5 kaşık pilav yemekte kilo alımını hızlandıracağı gibi peşinden yatılacağı için mide yanmalarını da artırır. Lütfen yatmadan hemen önce ya da gece kalkıp bir şeyler yemeyin ve sadece su için.

5- Bitki çaylarından uzak durun

Bitki çaylarından, aşırı kahveden ve aşırı çaydan uzak durun. Günümüzde kolaylıkla ulaşabileceğimiz bitki çaylarının hamilelikte içilmemesi gerekir. Bitki olduğu ve zararsız olduğu düşünülse de gerçek bunu yansıtmamakta. Lütfen yeşil çay dahil tüm bitki çaylarından hamilelik boyunca uzak durunuz. Bunların yanında kahve ve çay tüketiminizi aza indirmeniz bebek ve kendi sağlığınız açısından önemlidir. Çay ve kahvede bulunan kafeinin fazla alınması erken doğum riskini artırabildiği bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Günlük çay ve kahve miktarını sınırlandırmak ve açık çay içmek burada önemli bir noktadır. Mümkünse her gün kahve içmemek önerilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir