Haliç’te Kancabaş Kayığı Sefası

Haliç’te Kancabaş Kayığı Sefası

Haliç'te Kancabaş Kayığı Sefası

İstanbul’un kendine has güzelliklerinden bir tanesi yeniden canlanıyor. Kancabaş adı verilen şahane motif işlemeleri olan kayıklar artık İstanbul Boğazı sularında.

Osmanlı döneminde Haliç’te kullanılan Kancabaş Kayıkları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden faaliyette. 20 adet tarihi Kancabaş Kayığı ile yüzer iskeleler sayesinde deniz ulaşımında yeni bir çığır açılıyor.

Haliç'te Kancabaş Kayığı Sefası

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çevre yatırımlarıyla eski günlerine dönen Haliç’te Sadabad gezileri başlıyor. Motorları sessiz bir şekilde elektrik ile çalışan Kancabaş Kayıkları, İstanbul’u ziyaret eden misafirler ve kent insanı için eşsiz bir gezi keyfi sunuyor.

6 yolcu, 1 serdümen kapasitesine sahip ve 7,5 metre uzunluğundaki tarihi kayıklar 4 deniz mili hızı ile gidiyor. Sefer güzergahı ise Feshane, Eyüp, Teleferik, Eyüp Evlendirme Dairesi, Miniatürk ve Sütlüce arasında yapılıyor.

Tamamen nostalji keyfi yaşanması amaçlanan bu projenin devamında yayaların karşıya geçmesi için ‘Leonardo‘ isimli köprü de yapım aşamasında.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir