Hafifliğiyle En Çok Tercih Edilen Eşarp ve Şallar Hangileridir?

Hafifliğiyle En Çok Tercih Edilen Eşarp ve Şallar Hangileridir?

Cardion Eşarp Geometrik Desen Şal (Aybükenur Demirci Özkul)

Son zamanlarda hem giyimde hem başörtü kullanımlarında rahatlık en önemli faktör. Tam da bu yüzden, tesettür giyimde konfor alanını genişletmeye kararlı olan markalar, kadınlara geniş bir hareket alanı sunuyor. Yürüyüşte, sporda, iş hayatında ve günlük hayatın her alanında özellikle başörtü seçimleri şık görüntülerinin yanı sıra hafifliğiyle tercih sebebi oluyor. Peki bu dokulardan hangisi gerçekten vadettiğini sunuyor, hangisi daha sağlıklı gelin yakından bakalım.

Normcore Desenli Pamuklu Şal

Normcore Yeşil Pamuklu Şal
Normcore Kahve Pamuklu Şal

Pamuklu Şallar Zirvede

Her mevsimin kurtarıcı pamuklu şallar, tercih edilen tüm dokuların yerini almaya aday. Kullanımı giderek yaygınlaşan bu parçalar, artık günlük hayatın vazgeçilmezi oldu. Hafifliği ve rahatlığıyla gönülleri çelen pamuklar, renk renk desen desen markaların gözdesi oldu. Burada tek dikkat edilmesi gerekense, pamukların mecburen ince üretilmesi dolayısıyla genişliklerinin katlanınca yeterli gelmesi olacaktır. Normcore bu konuda hassasiyet gösteren markalardan biri.

Normcore Pamuk Viskon Şal

Normcore Taş Viskon Şal
Normcore Bej Viskon Şal

Sağlıklı ve Şık Viskon Şallar

Pamuktan bile çok daha yüksek nem alma özelliğinden dolayı, viskon şallar son zamanların gözdesi. Hem birçok şal dokusundan hafif olan hem de sağlıklı olan bu kumaş turu, parlak görünmesi dolayısıyla da şık bir duruş sergiliyor. Başta duruşu ve bağlanışın kolay olması da diğer güzel yanları. Henüz kendisiyle tanışmadıysanız da mutlaka keşfetmelisiniz.

İpekevi Kazayağı Desenli Yün İpek Şal (Hülya Aslan)

İpek Karışımlı Yün Şallar

Kış mevsiminde hem hafiflik hem sıcaklık arayanlar için en iyi alternatiflerden biri yün şallar oluyor. Bir nevi atkı görevi de gören bu tasarımlar, dokularının yumuşaklığından dolayı bazen örtmesi bile zorlaşabiliyor. Tam da bu yüzden  %20 oranında bir ipek karışımıyla üretilmiş olanlar işinize daha çok yarayacak. Mesela İpekevi markasının ipek karışımlı yün şalları da bunun için bir öneri olabilir.

Emproyal Penye Şal

Emproyal Antrasit Penye Şal
Emproyal Kahve Penye Şal

Penye Şal Akımı

Son zamanlarda kullanımı giderek artan penye şallar, hafifliğiyle en çok tercih edilen alternatiflerden biri oluyor. Özellikle spor, yürüyüş gibi hareket etmede özgür olmak istenilen zamanlarda çokça işe yarayan bu kumaş türü adeta bir akıma dönüştü diyebiliriz. Her ne kadar hafif ve rahat olsa da yüzü ve başı saran dokusu nedeniyle bazı tesettürlü kadınlar tarafından sevilmiyor diyebiliriz.

Medine İpeği Şal ve Eşarplar

‘Medine İpeği’ Denilen Şal ve Eşarplar

Birçok Instagram butiğinde ve markalarda Medine ipeği denilen şal ya da eşarplara denk gelmiş, hatta dolaplara eklemiş olabilirsiniz. Hafif ve yapılışı kolay olan bu dokular aslında ne Medine’den geliyor ne de ipekten üretiliyor. Genel olarak viskon ve polyester karışımı şal ve eşarplar; renkleri iyi taşıması, kırışmaması ve yıkanabilir olması nedeniyle tercih ediliyor. Ancak unutulmamalı ki, diğer kumaş alternatifleri kadar hafif olmadığı gibi sağlıklı da sayılmazlar.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir