Hacca Gitmenin Yaşı Var mıdır?

Hacca Gitmenin Yaşı Var mıdır?

Haccın Yaşı Yok (3)

Kutsal Toprakların Küçük Misafirleri

Bu yıl kutsal topraklara gidecek binlerce hacı adayı arasında çocuklar da bulunuyor. 2013 yılında hacca gitmek için müracaat edenlerin 11 bini, 20 yaşından küçük. Yaklaşık 4 bini de 85’ten büyük.

Hac ibadetini yerine getirmek sağlık ve ekonomik olarak iyi durumda olan kadın-erkek, genç-yaşlı her müslümana farz iken; kendilerine farz olmadığı halde Beytullah’a gelen çocuklar, hiç bir sınırlama ile karşılaşmadıkları gibi ortaya renkli görüntüler çıkarıyor. Anne babası tavaf yaparken oyun oynayan, babasının omuzunda Kabe’yi tavaf eden çocuklar herkesin dikkatini çekiyor. Başta sıkıntılı bir yolculuk gibi görülse de, kutsal topraklardaki kolaylıklar ortaya çıkmaya başlayınca çocukların zorluk çekeceği endişesi ortadan kalkıyor.

Hac Kaç Yaşında Farz Oluyor

Hac ibadeti İslam’ın beş temelinden birisi olarak Allah’ın diğer emirleri-yasakları gibidir. Nasıl bir insan 15 yaşından veya buluğ çağından sonra orucunu tutmalı, namazını kılmalı ise; şartları müsait olduğunda hac farizasını da yerine getirmelidir. Bu şartlar; müslüman gencin sıhhat olarak ve ekonomik güç olarak hacca gidip gelmeye muktedir olması ile alakalıdır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir