Hacca Gitmeden Helalleşmeli!

Hacca Gitmeden Helalleşmeli!

Hacca Gitmeden Helalleşmeli!

Hac Öncesi Neden Helalleşilir?

Hacca gidecek olanların hac öncesi helalleşmesi yıllardır süre gelen güzel bir âdettir. Bunun yapılmasının en önemli sebebi ise kul hakkı.

İster geçmişte yaşanan küskünlük ve dargınlıklar isterse karşılıklı ticari ilişkilerin, beşeri münasebetlerin sebebiyet verdiği haklardan dolayı helalleşmek hac öncesi büyük önem arz ediyor. Hac, o ana kadar barıştırma adına araya giren hatırlı kişilerin yapamadığını yapıyor ve adeta bir sihirli değnek gibi tarafların her şeyi bir kenara atmasına, barışmasına ve hepsinden önemlisi helalleşmesine vesile olabiliyor.

Efendimiz (sas)

“Kim ihlaslı olarak hacca gider, bu esnada kötü söz ve davranışlardan sakınır ve günahlara bulaşmazsa –kul hakları hariç- annesinden doğduğu gün gibi günahlarından arınmış olarak vatanına döner.”

buyuruyor. İşte Peygamber Efendimiz’in (sas) bu hadisinde vermiş olduğu annesinden doğduğu gün gibi ak ve pâk olma müjdesini kaybetmemek için hac öncesi helalleşmeye dikkat etmek gerekiyor.

Ubade b. Samit’ten rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (sas) Veda haccında Arefe vakfesi sonrası şunu söylüyor:

“Allah bugün size büyük bir lütufta bulunmuş ve aranızdaki haklar hariç günahlarınızı affetmiştir.”

Hac öncesi helalleşmenin bu kadar yaygınlık kazanmasında mebrur haccın insanı annesinden doğduğu gün gibi günahsız, masum yapacak olmasının rolü büyük. Ama olması gereken haccı beklemeden helalleşmek iken; bu gerçeğe ve bu fırsata rağmen inadına kurban olup helalleşmeyenler de var maalesef. Bir inad, maddi bir çıkar, yanlış anlaşılan onur ve izzet uğruna annesinden doğduğu gün gibi tertemiz olma fırsatını kaçıranlar da var. Hac sonrası yeni bir başlangıç için kendimizi hacca gitmeden sıfırlama fırsatını kaçırmayalım inşaallah.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir