Hac Kur’aları Yeniden Çekildi

Hac Kur’aları Yeniden Çekildi

Hac-Kuraları-Yeniden-Çekildi

Hacı Adayları Gözyaşları İçinde Kur’a Çekimini İzledi

Diyanet hac kur’alarını yeniden çekti. Diyanet Hac kur’alarında ismi çıkmayanların gözyaşları sel oldu. Hac kontenjanındaki düşüşün ardından 14 bin 800 kişinin haccı gelecek yıla ertelendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bugün yapılan kura ile haccı seneye kalan 9 bin 924 kişinin isimleri belirlendi. 4 bin 875 kişi haccını gönüllü olarak seneye bırakmıştı. Böylece haccı ertelenenlerin toplam sayısı 14 bin 800 oldu. Daha önce kura ile belirlenen hacı adayları, bugünkü kura ile gidemeyecek olmanın üzüntüsünü yaşadı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda gerçekleşen kur’a çekimi öncesinde bir konuşma yapan Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, bu kur’adan duydukları üzüntüyü dile getirdi. Hac kontenjanında yapılan yüzde 20’lik düşüş ile 14 bin 800 adayın haccının gelecek yıla ertelendiğini aktaran Yücel, bu kapsamda alınan karara ilişkin bilgi verdi.

Adayklar Yatırdıkları Paraları 16 Ağustos’a Kadar İade Alacak

Hacları ertelenen kişilerin gelecek yıl kur’aya katılmadan 2013’ün rakamları ile hacca gideceklerini bildiren Yücel, gönüllü olarak vazgeçen, mazereti sebebiyle vazgeçen ve görevlilerden yapılacak azaltma sonrasında kalacak sayının kur’a ile belirleneceğini belirtti. Kura çekiminde Diyanet İşleri’nin yüzde 60, acentelerin yüzde 40 haklarının korunduğunu, ayrı ayrı kura ile yüzde 20’lik azaltmaya gidileceğini söyledi. Grup başı gidemeyen grupların haccının tamamının gelecek yıla erteleneceği bilgisini veren Yücel, yatırılan hac ücretlerinin 16 Ağustos 2013’e kadar iade alınabileceğini ifade etti.

Ergün Yücel, Diyanet İşleri Başkanlığı’na düşen yüzde 60’lık sayının 8 bin 880, acentelere düşen yüzde 40’lık sayının ise 5 bin 920 olduğunu kaydetti. Gönüllü olarak haclarını erteleyenlerin sayısının 3 bin 563 kişi olduğunu, aynı şekilde görevlilerden de yüzde 20’lik bir düşüş ile bin 313 kişinin daha eklendiğini, toplamda kura dışında kalacak sayının 4 bin 875 olduğunu bildirdi.
14 bin 800 kişiden 9 bin 924’inin kura ile tespit edileceğini belirten Yücel, yaşadıkları üzüntüyü paylaştı. Yücel, “Camide namazı bekleyen insanın hep namaz kılıyormuş gibi sevap kazandığı gibi 1 yıl boyunca haccı bekleyen kardeşlerimizin durumu da böyle. Önemli olan ihlas, samimiyet ve özlemimizi muhafaza etmektir.” dedi.

Yücel’in konuşmasının ardından kur’a çekimine geçildi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş ve diğer yetkililerin butona basmasıyla kura çekimi başladı. Salona asılan ekrana 81 ildeki gidemeyeceklerin isimleri yansıtıldı. Bu sırada salonda bulunan vatandaşlar büyük heyecan yaşadı. Meraklı gözlerle ekrana bakan hacı adayları, isimleri çıkmasın diye dua etti. İsimlerinin olmadığını görenler sevinç çığlıkları attı. İsimleri ekrana yansıyanlar ise büyük hayal kırıklığı yaşadı, kimisi gözyaşlarını tutamadı, kimisi bu üzüntülü haberi ailelerine yetiştirdi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir