Gün Boyu Uyuyarak Oruç Tutmak Caiz mi?

Gün Boyu Uyuyarak Oruç Tutmak Caiz mi?

Gün Boyu Uyuyarak Oruç Tutmak Caiz mi

Çevremizde bazı kimselerin gündüz boyu uyuyarak orucu hafifletme çabası içinde olduklarını görürüz. Hatta bu kimseler böyle yaparak ‘haram görmediklerini, haram işitmediklerini, haram konuşmadıklarını’ belirterek daha makbul bir oruç tuttuklarını iddia etmektedirler.

Gün boyu uyku ile oruç tutmakla alakalı bir ayet veya hadis bulunmamaktadır. Zaten bu pratikte de mümkün değildir. Çünkü bir Müslüman öğlen ve ikindi namazlarını kılmakla mükelleftir. Ve bunun dışında Ramazan ayını değerlendirmekle alakalı birçok vazifesi de bulunmaktadır.

Öncelikle şunu belirtelim ki, günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmek orucu bozmaz. Oruç, açların halini anlamak için farz kılınmamıştır. Oruç sadece Allah-u Teâlâ’nın emri olduğu için tutulur. Bildiğimiz ve bilmediğimiz hikmetleri için tutulmaz.

“Oruçlunun uykusu ibadettir…”

(Kenzü’l-Ummal, 3:327)

Hadisine dayanarak gün boyu uyuyarak oruç tutulabileceği anlamı çıkarılamaz. Müslüman gününü denge içinde geçirmelidir. Cenab-ı Hakk şöyle buyurmaktadır:

“Uykunuzu bir dinlenme kıldık. Geceyi bir örtü yaptık. Gündüzü de çalışıp kazanma zamanı kıldık.”

(Nebe Sûresi: 9-11)

Bir Müslüman bu denge prensibini tüm aylarda gözetmelidir. Orucun Ramazan ayının en önemli vazifesi olduğunu bilmenin yanı sıra diğer vazifelerin de olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Oruç da canlıdır ve acıkır. Uyuyarak orucu acıktırırız. Oruç nasıl doyar? Biz kazandıkça, oruç doyar. Yani oruçlu iken vaktimizi en iyi şekilde değerlendirdikçe, orucu hikmetleri gereğince yerine getirdikçe oruç doyar. Çünkü oruç böylece vazifesini yerine getirmiş olur. Yoksa oruç da acıkır.

Orucu acıktırmamak için diğer vazifeleri yerine getirmeliyiz. Yani Kur’an-ı Kerîm ayında Kur’an-ı Kerîm okumalı, sohbetlere katılmalı, kaza namazı kılmalı, fakirlere yardım etmeli, akrabayı ziyaret etmeli, vakit namazlarını cemaatle kılmalı, teravihi layıkıyla kılmalı, zikri dilimizden düşürmemeliyiz.

Orucu uykuya tutturmaktan kaçınmalıyız. Elbette işi gereği gece çalışmak zorunda olanların bu konuda istisna olacakları bir gerçektir.

Kaynak: Mehmet Talu

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir