Giyim Şekliniz, Dünyanın Sizi Nasıl Gördüğüdür

Giyim Şekliniz, Dünyanın Sizi Nasıl Gördüğüdür

Müslüman Kadının Giyim Şekli Nasıl Olmalı

İyi giyinmek, stil sahibi olmak nedir?

Nina Garcia’nın “The One Hundred” adlı stil kitabında şöyle der:

“Stil, kim olduğunuzun güçlü kişisel bir ifadesidir ve her giyindiğinizde kimliğinizin bir parçasını beyan edersiniz.”

Buradan yola çıkacak olursak eğer “stil” kendi karakterini, yaşam ve düşünce biçimini dışarıya yansıtmak ise biz Müslüman hanımların “tesettür” kavramı ile çok eski yıllardan beri (moda-stil kavramlarının uçuşmadığı yıllardan beri) asıl stil sahibi kişiler olduğunu söylemek çok yanlış olmaz. Çünkü bizler tesettüre bürünerek zaten ilk bakışta karakter ve yaşam biçimimizi gayet açık bir biçimde ifade etmiş bulunuyoruz, modern ismi ile stilimizi ortaya koyuyoruz.

Müslüman Kadının Giyim Şekli Nasıl Olmalı

Giyim şekliniz dünyanın sizi nasıl gördüğüdür

Araştırmalara göre ilk 30 saniye içinde yeni tanıştığınız birinin üzerinde kalıcı bir etki bırakabilirsiniz. Peki, Müslüman bir hanım dış dünyaya kendini nasıl tanıtmak ister, nasıl en doğru şekilde ifade eder?

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafûrdur, Rahîmdir.” (Ahzab, 33/59).

İnsanlar doğru ve kendini rahat hissettiği kıyafetler içinde huzurludurlar. Kendilerine olan güvenleri, doğru bir giyimle çok daha elverişli bir hale gelir. Yani insanlar “kendileri gibi giyindiklerinde” mutlu olurlar. Peki, biz kimiz? Müslüman hanımlarız… O halde yaşam biçimimiz ve inançlarımız doğrultusunda dış mekanda tercih edeceğimiz kıyafetlerin genel özelliğinin vücut hatlarını belli etmemesine özen göstermeliyiz. Renk konusunda ise yine dış mekanda dikkat çekici renklerde kıyafetler tercih etmememiz yönündedir. Bunu her Müslüman hanım bilir ve bu düzeyde kıyafet tercihlerinde bulunur. Bunun dışındaki modeller, renkler, kumaş ise işinin kendi tercihine kalmıştır.

Tabii bir de her kadın nerde nasıl giyinmesi gerektiğini bilmesi hususu var. Nerede nasıl giyineceğini, nasıl konuşacağını bilmek her insanın, özellikle de kadınların titizlikle üzerinde durması gereken bir konu. Zira ev giysilerimizle dışarıya çıkmamız ya da yabancı (namahrem) kişilerin yanında alelade ve dikkatsiz şekilde giyim tercihinde bulunmamız Müslüman bir hanımefendiye yakışacak şeyler değildir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli mesele dünyaya kendinizi bir Müslüman hanım olarak tanıtabilmeyi başarmaktır.

Şimdi asıl soruyu soralım, siz kendinizi nasıl görüyorsunuz? İşte bu sorunun yanıtını kendi kendinize verdiğinizde doğru cevaba ulaşacaksanız ve eğer cevaptan hoşlanmadıysanız kendinizde değişimin zamanı gelmiş demektir. Kendinizi inançlarınız doğrultusunda yenileyin ki kim olduğunuzu unutmayın. Kendiniz ve çevreniz sizin tam anlamıyla Müslüman bir hanım gibi davrandığınızı ve giyindiğinizi düşündüğünde kalbiniz çok daha mutmain olacaktır. Kim olduğunuzu bildikten sonra kendinizi dünyaya daha doğru bir biçimde ifade etmenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

İslam’ın bize sunduğu tüm bu kural ve kaideler sonucunda, şuuruna vararak gerçekleştirdiğimiz tüm bu adımları dileriz ki Rabbimiz kabul ve makbul buyurur…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir