Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Gıda Zehirlenmelerine Karşı Almanız Gereken Tedbirler

Gıda Zehirlenmelerine Karşı Almanız Gereken Tedbirler

Gıda Zehirlenmesine Karşı Tedbirler

Gece yarısı korkunç bir mide bulantısı ile uyandınız. Soğuk soğuk terler döküyorsunuz. Banyoya koşacak haliniz bile yok. Bu korku dolu anların sebebi, akşam yemeğinde yedikleriniz olabilir mi?

Hastanelerin acil servisleri besin zehirlenmesi yaşayan hastalarla dolup taşıyor. Hiç farkında olmadan tükettiğimiz besinler aslında bozuk olabilir. Yiyecek satın alırken, saklarken, tüketirken veya sipariş ederken çok dikkatli olmamız gerekiyor. Açıkta kalan yiyecekler, yanlış pişirilen etler, temizliğine dikkat edilmeyen sebzeler gıda zehirlenmelerine sebep olabilir.

Beslenme listenize dikkat ettiğiniz kadar, o besinlerin kaynağına ve hazırlanma koşullarına da dikkat etmelisiniz.

Gıda Zehirlenmesine Karşı Tedbirler

Yumurta: Satın aldığınız yumurtaları kullanmadan önce mutlaka güzelce yıkayın. Aksi halde, tavuğun dışkısından bulaşan mikroplar ölümcül zehirlenmelere neden olabilir.

Gıda Zehirlenmesine Karşı Tedbirler

Balık: Gıda zehirlenmesi şikayetlerinde baş rolü oynayan besinlerden biri balıktır. Balık alırken gözlerinin parlak olduğuna, solungaçlarının pembe ve sağlıklı göründüğüne, pullarının diriliğine ve kötü kokusu olmadığına emin olun.

Gıda Zehirlenmesine Karşı Tedbirler

Tavuk: Balık kadar tehlike oluşturan bir diğer besin de tavuktur. Tavuk alırken, parça tavuk yerine bütün tavuk satın almayı tercih edin. Böylece, kesim tarihinden emin olabilirsiniz. Bütün tavuğun göğüs kısmına baskı uyguladığınızda kolayca kırılıyorsa tavuk tazedir. Taze tavuğu buzdolabında ortalama 1 hafta, dondurulmuş tavuğu buzlukta ortalama 1 sene bekletebilirsiniz.

Gıda Zehirlenmesine Karşı Tedbirler

Kırmızı Et: Buzlukta dondurduğunuz etleri hemen tüketin. Tekrar dondurucuda saklamayın. Donmuş eti çözdürmek için bir gece boyunca buzdolabında bekletin. Oda sıcaklığında bırakılan ette mikroorganizmalar çoğalır. Bu da zehirlenmelere sebep olabilir. Taze eti buzlukta yaklaşık 3 ay boyunca saklayabilirsiniz. Kıyma alırken, önceden çekilmiş etler yerine gözünüzün önünde çekilen etlerden hazırlanan kıymaları tercih edin. Sığır eti alırken parlak ve canlı kırmızı renkte olanları, koyun eti alırken de rengi açık pembeden koyu pembeye doğru koyulaşan renkte olanları tercih edin.

Gıda Zehirlenmesine Karşı Tedbirler

Sebzeler ve etler: Buzdolabında sakladığınız etleri ve sebze meyveleri birbirine temas ettirmeyin. Etlerden damlayan suların sebze ve meyvelerinize bulaşmasını engelleyin. Sebze meyvelerinizi saklamak için buzdolabınızın ‘fresh’ bölmelerini tercih edin.

Bonus fikir!

Yeni pişirdiğiniz yemekleri oda sıcaklığında bir veya iki saat soğuttuktan sonra buzdolabında saklayın. Bu sürenin geçmemesine dikkat edin.

Yazı: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *