Gezi Fotoğrafçılığına Başlama Rehberi

Gezi Fotoğrafçılığına Başlama Rehberi

Gezi Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır

Gezmek ve gezdiğiniz yerlerde size göz kırpan detayların fotoğraflarını çekmek en büyük tutkularınızın başında geliyorsa, amatör gezi fotoğrafçılığınızı bir üst seviyeye taşımanın vakti gelmiş demektir. Gezi fotoğrafçılığı için bir çok kurs ve internette sayısız döküman bulabilirsiniz. Bu kaynaklar, kısa sürede becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olsa da asıl ihtiyacınız olan şey, fotoğrafçılığı ruhunuzda benimsemenizdir. Kendinizi ruhu ile gezen bir gezgin olarak tanımlıyorsanız ilk yapmanız gereken şeyi kameranızı her an hazırda tutmaktır. Herkesin gördüğü bir karede, sizin yakalayacağınız bir detay çektiğiniz fotoğrafın yıllarca değer görmesini sağlayabilir.

Gezi Fotoğrafları

Gezi fotoğrafçılığı ile ilgili teknik bilgileri araştırın…

Gezi fotoğrafçılığı yapmaya karar verdiyseniz ilk olarak kullanıcağınız makineye karar verin. Sizin için en doğru fotoğraf makinesinin hangisi olduğunu araştırın. Profesyonel fotoğrafçılardan öneri isteyebilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa, nitelikli bir kurumda eğitim alabilirsiniz. Vaktiniz yoksa internet araştırmalarınız için sınırsız bir kaynak. Yeni hobinizle/mesleğinizle ilgili bütün detayları araştırın, notlar alın. Çalışmalarınızı sergileyebileceğiniz bir blog ve sosyal medya hesapları açın. Aynı zamanda, size ilham vereceğini düşündüğünüz profesyonel gezi fotoğrafçılarının çalışmalarını yakından takip edin.

Fotoğraf Çekme Sanatı

Güzellik avcısı olun…

Teknik hazırlığınızı yaptıktan sonra bilgilerinizi derhal pratiğe dökün. Boş vakitlerinizde, tatil günlerinizde en güzel kareleri yakalayabileceğiniz doğal parkları, antik yapıları, güzellik abidesi şehirleri ziyaret edin. Kameranız renkleri, ayrıntıları yakalamak için hazır olsun. Ziyaret edeceğiniz yerlerde çekilmiş fotoğrafları inceleyin. Klasik bir kareyi kişiselleştirmek için yaratıcılığınızı kullanın. Çektiğiniz fotoğraflar için hikayeler veya isimler bulun. Hikayesi olan her şey zamana meydan okur. Takipçilerinizle bu hikayeleri paylaşarak, onların da yeni serüveninize ortak olmalarını sağlayın.

Fotoğraf Aksesuarları

Ekipmanlarla ağırlık yapmayın…

Her şeyden önce siz bir gezginsiniz ve gezginler yanlarında sadece düşlerini taşır. Fotoğraf makineniz dışında yanınızda taşıyacağınız eşyalar konusunda çok titiz davranın. Geziniz ve çekimleriniz sırasında bir bilgisayarın işinize yarayacağını düşünüyorsanız, bilgisayarda yapabileceğiniz işleri akıllı telefonunuzda halledip halledemeyeciğinize odaklanın. Sürekli güncellenen uygulamalar sayesinde, cep telefonları bir bilgisayar kadar donanımlı hale gelebiliyor. Yanınızda taşıyacağınız ağır eşyalara daha hafif ve portatif alternatifler düşünün. Çekim sırasında hiçbir ağırlığın sizi yavaşlatmasına izin vermeyin.

Yazı: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir