Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Gençler İslam Coğrafyasını İstanbul’da Tartışacak

Gençler İslam Coğrafyasını İstanbul’da Tartışacak

İslam Coğrafyası Haritası

İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu 2. Olağan Genel Kurulu, 9-11 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilecek.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesindeki İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ)) 2. Olağan Genel Kurulu’nu 9-11 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirecek.

İKGF-Dİ’den yapılan açıklamaya göre, kuruluşunun 10. yıl dönümünde yapılacak genel kurula İİT’yi temsilen aralarında Suriye, Irak ve Filistin’in de yer aldığı 45 ülkeden katılacak gençler, mezhepsel çatışmalar, şiddet odaklı radikal akımlar, kadın hakları ve eğitim gibi konuları masaya yatıracak.

İİT’ye üye 45 ülkenin gençlik kuruluşlarını temsilen resmi delegelerin yer alacağı genel kurulda, gözlemci ülkeler olarak Bosna Hersek ve Rusya Federasyonu adına Tataristan ile Gürcistan, Romanya, Ukrayna’nın da aralarında bulunduğu 10 ülke temsilcisi Müslüman azınlıklar adına hazır bulunacak.

Açılış törenine İİT üye ülkelerinin gençlik ve spor bakanları ile uluslararası örgütlerin temsilcilerinin yanı sıra İİT ülkelerinin başkonsolosları da katılacak.

İKGF-Dİ Genel Merkezi’nde gerçekleşecek genel kurulda öne çıkan gündemler arasında, İslam coğrafyasında mezhepsel çatışmalar, radikal gruplar, kadın hakları, eğitim ve işsizlik gibi konular yer alıyor. Ayrıca Filistin, Suriye ve Iraklı gençlerin problemine dikkati çekmek amacıyla bu ülkelerin gençlik konseyi temsilcileri sahadaki son durumu sıcağı sıcağına katılımcılara aktaracak.

Forum, İslam dünyası için kültürel ve tarihi olarak sembolik öneme sahip İstanbul’un, İİT üyesi ülkeleri arasında bir gençlik merkezi haline gelmesini hedefliyor. Bu sebeple, genel kurul boyunca yürütülen çalışmaların sonucu “İstanbul Gençlik Manifestosu” adıyla yayınlanacak.

Genel kurul sonunda, yönetim kurulu başkanı ve üyeleri seçilerek, beş yıllık yönetim kadrosu belirlenecek.

AA

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *