Geleneksel Türk Mutfağı Ekranlardan Evlere Taşınıyor!

Geleneksel Türk Mutfağı Ekranlardan Evlere Taşınıyor!

Geleneksel Türk Mutfağı Ekranlardan Evlere Taşınıyor

“Bekir Develi ile Annemin Yemeği” Geleneksel Türk Mutfağını Evlere Taşıyor!

Erzurum’dan İzmir’e, Edirne’den Kars’a, Ordu’dan Hatay’a… Anadolu’nun asırlık mutfağını, eşsiz damak tadını, yöresel zenginliklerini ve dokusunu yeni nesillere öğreten program “Bekir Develi ile Annemin Yemeği”, Cumartesi ve Pazar günü saat 18.30’da yeni bölümleri ile TRT 1 ekranında olacak.

TRT 1 ekranlarında başlayan yemek kültürü programı ‘Bekir Develi ile Annemin Yemeği’ Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş geleneksel yemek tariflerini, Anadolu insanının misafirperverliğini ve yöre kültürünü ekrana taşımaya devam ediyor. Ekranların sevilen yüzü Bekir Develi’nin sunduğu program 14 Ocak Cumartesi günü üçüncü bölümü ve 15 Ocak Pazar günü dördüncü bölümü ile TRT 1 ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

Geleneksel Türk Mutfağı Ekranlardan Evlere Taşınıyor

Cumartesi ve Pazar günleri saat 18.30’da ekrana gelen ‘Bekir Develi ile Annemin Yemeği’ programında yeni neslin öğrenmeye ve yapmaya üşendiği, Anadolu’nun tarihi kadar eski lezzetlerini yeniden canlandırmak için Anadolu köyleri karış karış geziliyor. Yöresel lezzetlerin arşivlendiği programda, anneler, nineler ve teyzeler hem eğleniyor hem de köy meydanında genç nesillere ve gelinlik kızlarına yemek yapmayı öğretiyorlar.

Geleneksel Türk Mutfağı Ekranlardan Evlere Taşınıyor

Üçüncü Bölümde Neler Olacak?

Cumartesi günü üçüncü bölümü ile ekrana gelecek “Bekir Develi ile Annemin Yemeği” Manisa’ya bağlı Turgutlu ilçesinin Kayrak Köyü’ne misafir olacak. Yemyeşil bir yayla köyü olan Kayrak’ta, Emine Hanım kızı Ümran’a, köylerinin yöresel yemeklerini yapmayı öğretecek. Emine Hanım’ın yardımı ile ‘tobalak aşı’ ve ‘höşmerim’ yapmayı öğrenen Ümran, yemeklerini köyün Muhtar’ı İhsan Dindar’a tattıracak ve geçerli bir not almaya çalışacak. Meşe ve çam ormanlarının arasında muhteşem bir doğaya sahip Kayrak köyü sakinlerinin eğlenceli sohbetleri ve Bekir Develi’nin renkli sunumuyla Annemin Yemeği 14 Ocak Cumartesi günü saat 18.30’da TRT 1 ekranlarından yayınlanacak.

Geleneksel Türk Mutfağı Ekranlardan Evlere Taşınıyor

Dördüncü Bölümde Neler Olacak?

Balıkesir’in Gömeç ilçesine bağlı, Osmanlı saraylarına zeytin ve zeytinyağı gönderen şirin ve tertemiz bir Ege köyü olan “Keremköy” de çekilen programın dördüncü bölümünde, misafirperverliğiyle dikkat çeken köy sakinlerinden Lütfiye babaanne, komşusu Fatma hanım ile birlikte torunu Selin’e yemekleri tarif edecek. İngilizce öğretmeni olan Selin Hanım da babaannesinin verdiği talimatlarla Keremköy’e özgü ‘dede çorbası’ ve ‘ada mantısı’ yapmaya çalışacak. Acemi aşçının mantı hamurunu açması ise dillere destan olacak… Bekir Develi ile Annemin Yemeği 15 Ocak Pazar akşamı saat 18.30’da TRT 1 ekranında izleyici ile buluşacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir