Gelelim Domatesin Faydalarına

Gelelim Domatesin Faydalarına

gelelim domatesin faydalarına

 

Her Derde Deva

Domates likopen denilen bitkisel karotenoidden zengin bir sebzedir. Karotenoidler doğada 600 çeşit farklı türü bulunan, sebzelere sarı, turuncu veya kırmızı rengi veren besin bileşenleridir. Gıdalarla %80-90 oranıyla aldığımız en güçlü karotenoid likopendir. Domatesin de likopen oranı oldukça yüksektir.

Likopenin sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisi vardır. Kalp-damar sistemi, kanser, osteoporoz, bağışıklık sistemi, hipertansiyon, üreme sistemi başlıcalarıdır. Yapılan bir çalışmada, 3 hafta boyunca domates soslu makarna verilen hastalarda kanserli hücre sayısında artış olmadığı gözlenmiştir.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu

Domates ve ürünlerinin tüketimi LDL oksidasyonunu azaltmakta ve kolesterolü düşürmektedir. Bu nedenle kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Kısırlıktan kurtarıyor

Üreme sistemi üzerinde de likopenin olumlu etkileri vardır. Kısır bireylerin spermlerinde laykopen düşük bulunurken, likopen kapsül alan bireylerin sperm yapılarının düzeldiği gözlenmiştir.

En fazla yarar domatesin kabuğunda

Likopen, domatesin en çok kabuk kısmında bulunur. İnsan dokularındaki dağılıma bakıldığında en çok testisler, karaciğer, adrenal bezler ve adipoz dokuda olduğu görülür.

Ciltteki lekelere karşı birebir

Ciltte özellikle yaz mevsiminde oluşan güneş lekelerine, bir miktar domates sürerek parmak ucuyla masaj yapılırsa birkaç gün sonra güneş lekelerinin renginin açılmaya başladığını görülür.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir