Geleceğin Gardıropları Antiviral Giysilerle mi Dolacak?

Geleceğin Gardıropları Antiviral Giysilerle mi Dolacak?

Antiviral Giysiler

Mart ayından itibaren hayatımızda bir çok şey değişti. Örneğin maskeler artık hem gardıroplarımızın hem de hayatımızın bir parçası haline geldi. Bütün dünyaya maske taktırmayı başaran koronavirüsün, gardıroplarımızda da büyük değişikliklere yol açacağı şüphesiz. Acaba geleceğin gardıropları sezonun en trend kıyafetleri yerine antiviral giysilerle mi dolacak?

Sağlığımızı korumak için kullandığımız maskeler ve taktığımız eldivenler dışında artık kıyafetlerimizin de bizi virüsten koruması için çalışmalar başlatıldı. Fonksiyonel kıyafetler tasarlayan tasarımcılar da bu süreç de boş durmayıp geleceğin giysilerini tasarlamak için harekete geçtiler. Geçtiğimiz hafta Kanada’da bulunan IFTNA isimli bir BioTek firmasının yaptığı araştırmalar sonucunda Covid-19 virüsünü engelleyebilen bir antiviral solüsyon ortaya çıkartıldı. PROTX2 AV ismi verilen bu kimyevi solüsyonun uygulandığı kumaşlar ile üretilen kıyafetlerin Covid-19 virüsü ile temas halinde virüsün yüzde 99.9’unu 10 dakikalık bir sürede öldürüyor.

Antiviral Giyim

Yapılan araştırmalara göre, bu kimyevi maddenin SARS ve Covid virüsünün dış kabuğunu kırıp, virüsün yayılma ve kendini yenileme kabiliyetini engelliyor. Bu solüsyonun ayrı bir kolaylığı da üretim aşamasında kumaşa en son işlem de uygulanabilmesi ve yeni bir makine veya sistem gerektirmemesi.

Bir çok üretim şirketinin bu tarz deneyler yaptığını ama sadece IFTNA firmasının laboratuvar çalışmalarının başarılı olduğu söyleniyor. Hatta IFTNA firması aslında PROTX2 AV kimyevi maddesini 2012 yılında üretmiş ve denemelerini yapmış. Yalnız, o zamanlarda sağlık sektöründe viral enfeksiyonlardan çok bakteriyel enfeksiyonlarla savaşıldığı için buluş pek ilgi görmemiş. Aynı buluş Covid-19 salgınına karşı güçlü olabileceği düşünülünce laboratuvar testleri tamamlanıp, kullanıma başlanmış.

Gardırop Düzeni

Firmanın hedefi öncelikle tıp personeli ve günlük hayatında viral enfeksiyona büyük rakamlarda maruz kalan çalışanlar için koruyucu kıyafetler üretmek. Bu ilk adımdan sonra da sonbahar / kış sezonunda antiviral kıyafetleri büyük kitlelere satışa sunmak. Kıyafetlere ulaşamayan müşteriler için de ayrıca bir çözüm üretilmiş. Firma yine PROTX2 AV kimyevi solüsyonu içeren bir çamaşır deterjanı üzerinde çalışıyor. Bu deterjanla kıyafetler makinede yıkanırsa, giyildiğinde Kovid-19 virüsünü öldürerek, giyen kişiyi virüsten koruyacak. Ümit ediyoruz ki, bu güzel buluşlar çoğalır ve dünyanın her yerinde antiviral kıyafetler üretilmeye başlanır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir