“Geçmişten Geleceğe İstanbul’a Bakış” Fotoğraf Sergisi Açıldı

“Geçmişten Geleceğe İstanbul’a Bakış” Fotoğraf Sergisi Açıldı

Geçmişten Geleceğe İstanbul'a Bakış

İstanbul Şehir Üniversitesi Batı Kampüsünde “Geçmişten Geleceğe İstanbul’a Bakış: Yıldız Albümleri ve Eminönü Hanları” konulu bir fotoğraf sergisi açıldı. İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinin Sultan Abdülhamit’in 19. Yüzyıl sonları ve 20. Yüzyıl başlarında hazırlattığı albümlerden seçilen İstanbul fotoğraflarını yeniden çekerek hazırladıkları sergi 26 Kasıma kadar ziyaretçilere açık olacak.

İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin, günümüzde geç Osmanlı dönemi hakkındaki en önemli görsel arşiv olma özelliği taşıyan Yıldız Albümlerindeki yerleri yeniden çekerek, eski ve yeni haliyle birleştirdikleri “Geçmişten Geleceğe İstanbul’a Bakış: Yıldız Albümleri ve Eminönü Hanları” konulu fotoğraf sergisi açıldı. İstanbul Şehir Üniversitesi Batı Kampüsünde Merdivenaltı Sanat Galerisinde açılan sergi, 26 Kasıma kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Geçmişten Geleceğe İstanbul'a Bakış

Bu sergide İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinin Sultan Abdülhamit’in 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında hazırlattığı albümlerden yola çıkarak bir çalışma yaptıklarını anlatan İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Görevlisi Elif Gülen, “Yıldız Albümleri olarak bilinen bu fotoğraf albümlerinin hazırlanma amacı, “hasta adam” imajını düzeltmekti. Sadece İstanbul değil bütün Osmanlı coğrafyası fotoğraflanmıştı. Bu çalışma Sultan Abdülhamit’in fotoğrafı, kamu diplomasisi aracı olarak kullanma girişimiydi. Günümüzde ise geç Osmanlı dönemi hakkındaki en önemli görsel arşiv olma özelliği taşıyor. Öğrencilerimiz bu albümlerden seçilen İstanbul fotoğraflarını yeniden çekerek bu sergiyi hazırladılar, değişimi belgelediler” dedi.

Geçmişten Geleceğe İstanbul'a Bakış

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir