Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Geçmişi Geçmişte Bırakmayan Moda!

Geçmişi Geçmişte Bırakmayan Moda!

Geçmişten Günümüze Moda ve Vintage Kıyafeteler

Geçmişi Geçmişte Bırakmayan Modanın Farkında mısınız?

Ufak bir şekilde değinmek gerekirse moda kavramı, insanın örtünmek için değil de giyinmek için ortaya çıkarttığı arzu ve istekleriyle meydana gelmiştir. Farklı ve sıra dışı gözükmek isteyen, daha güzel ve daha iyi olmayı hedefleyen ve dikkatleri üzerine çekmek isteyen bu olgu moda olayını başlatmıştır.

Moda da asıl amaç insanın moda öğeleriyle farkındalığını ortaya koymasıdır. Moda her zaman değişmeyi hedefler. Egoyu tatmin edici yanıyla insanları kendine bağlamayı çok iyi becerir. Kendisini beğendirme dürtüsüyle insanlara doğru olmayan etkilerde tesir eden moda, birçok yanlış giyim ve stil akımlarının başlamasına neden olmuştur.

Geçmişten Günümüze Moda ve Vintage Kıyafeteler

Neden hızla değişir?

Başladığından bu yana ortaya çıkan moda akımları çabuk tüketiliyor. Çünkü insanoğlu her zaman daha fazlasını ister. Doyumsuzca tüketiriz tüm yenilikleri. Bu sebeple moda neredeyse ayda bir değişir duruma geldi. Okuduğum bir yazıda modayı sonbaharda dökülen yapraklar kadar eski, baharda açan çiçekler kadar yeni olarak tanımlamışlardı. Ne de doğru…

Geçmişten Günümüze Moda ve Vintage Kıyafeteler

Modaya dair yapılan, yazılan, çizilen her şey neredeyse tükenmiş durumda. O yüzden eskiye rağbet oldukça fazla. Demem o ki moda için geçmiş geçmişte bırakılamayan bir kavram oldu çıktı. Eskilerde moda olan her ne var ise şuan günümüzde modernize edilmiş haliyle karşımızda. Kullanılan kumaşlardan tutun da giysinin formuna kadar nerdeyse hepsi aynı. Bir İngiliz moda araştırmacısı olan Levier; “Moda, 10 yıl sonra itici, 30 yıl sonra ilginç, 50 yıl sonra ise müthiş kabul edilecektir” demiş. Çok hoşuma gitti bu tespit.

Geçmişten Günümüze Moda ve Vintage Kıyafeteler

Geçmişe dönüp bir bakın

15.yüzyıla dönüp baktığımızda Fransız kadınlarının bellerini ince gösterebilmek için giydikleri korseler 21. Yüzyılda korsesiz haliyle tekrar moda olmadı mı? Beller incelmedi mi? Kadınlar nasıl zayıf gözükebilirim derdine düşmüşken bir anda akımın değişmesiyle 1980’ler de giyilen oversized paltolar şuanda moda olmadı mı? Kapış kapış satılmıyor mu? 2000’lerde çıkan ve kadının vücut formunu bozan düşük bel pantolonlar yerini, 1990’ların yüksek bel pantolonlarına bırakmadı mı? Daha nicesi var elbet. Demem o ki, moda artık tekerrürden ibaret. Yapılmış olan her şey tekrar tekrar karşımızda. Geçmiş tüm eskiliğiyle vitrinlerde boy göstermekte. Daha bilinesi tabiriyle vintage ürünler bugünde yarında artık hep karşımızda olacak. Şuan da yapılan her şey geçmişten izler taşımakta.

Geçmişten Günümüze Moda ve Vintage Kıyafeteler

Bu doğrultuda tasarımcıların yapması gereken en önemli şey geçmişi kendi yorumlarıyla yenilemektir. Tasarımcının kendinden kattığı her bir detay eskiyi farklılaştıracaktır.

Ve son olarak unutmayalım moda her daim retrospektif (geriye dönük) bir tarz taşır. Yani öyle çok ciddiye alınacak bir şey değildir.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *