Geçiş Mevsiminde Ne Tür Şallar Tercih Edilmeli?

Geçiş Mevsiminde Ne Tür Şallar Tercih Edilmeli?

Moda Kaşmir Desenli Şal - Fresh Scarfs Desenli Şal

Sonbaharın gelmesiyle kombinlerdeki kafa karışıklığı, şal seçimlerine de sıçradı. Ketenlerin ve ince pamukların yavaştan rafa kalkmaya başladığı şu günlerde twill şallar, mevsimlik pamuklular ve krinkıl krep gibi dokular ön plana çıkıyor. Gelin, geçiş mevsiminde ne tür şallar tercih edilmeli göz atın, hava durumu kararsız kalsa da siz kararınızı net verin.

Krinkıl Krep Gibi Dokuların Tam Zamanı

Son birkaç yıldır şal markalarının en ilgi görenleri arasında krinkıl krepler var. Dökümlü yapıları sayesinde kolayca şekil alan bu şal türleri, yüze yapışmayan dokularıyla da birçok yüz tipine yakışıyor. Tüm bunlarla beraber ütü gerektirmemesi de cabası.

Qras Krinkıl Şal - Tuva Krinkıl Medine İpeği Şal

Qras Şal
Tuva Şal

Tak – çık anlayışını sevenler, sporlarla sırıtmasın, şık parçaların da keyfini kaçırmasın diyenler için en nadide seçenek krinkıllar oluyor. Yazın fazlaca nefes almaması nedeniyle tercih edilmeyen bu dokular, sonbahar günleri için harika bir seçenek. Ayrıca yine ‘Medine ipeği‘ gibi isimler de verilen krep şallar da benzer dokulara sahip ve tercih edilebilir.

Armine Twil Şal - Fresh Scarfs Twil Şal

Armine Şal
Fresh Scarfs Şal

Günlük Hayatın Vazgeçilmezi ‘Twill’ler

Fitlli/kabartma kumaşlar için kullanılan ’twill’ kelimesi hem eşarplarla hem de şallarla eşleşti. Birçoğu ipek karışımlı olan bu parçalar, dokumasındaki kabartmadan dolayı hem kolay kolay kırışmaz hem de kolay kolay bozulmaz. Bu aranan iki özelliği sayesinde çok sevilen twill şallar, sonbahar mevsimi için de çok yerinde bir karar olacak. Ne terleten ne de üşüten yapısıyla mevsimlik bir dokuya sahip twiller, uygun fiyatlarıyla da can sıkmıyor.

Moda Kaşmir Pamuklu Şal - He-qa Pamuklu Şal

Modakaşmir Şal
He-qa Şal

Mevsimlik Pamuklulara Geçiş

Yazın sıcak günlerinde kurtarıcı olan incecik pamuklu şallar, sonbaharın soğuk günlerinde pek tercih edilmemeli. Öğle sıcağında hala kullanılabilir olsa da akşam serinliğinde üşüten ve tüm bunlardan öte hafif bir yağmurda yüze yapışan incelikleri yüzünden zor durumlar yaşatabilir. Tam da bu sebeple markaların mevsime uyarladığı pamuklu şallar, bir tık daha kalınlaşan dokularıyla sonbaharda da baş üstünde…

Fresh Scarfs Keten Şal - Qef Keten Şal

Keteni Artık Geride Bırakın

Sıcak yazın vazgeçilmezi olan ketenleri artık geride bırakmanın zamanı geldi. Sonbaharın dokusuyla pek fazla uyuşmayan ketenler, ne trikolarla ne de sezondaki mevsimlik diğer parçalarla asla ama asla anlaşamıyor. Stillerde kafa karışıklığı yaşamamak için keten şallara artık veda etme zamanı.

İpekevi Desenli İpek Şal - Kayra İpek Şal

İpekevi Şal
Kayra Şal

İpek Severler Şimdi Rahat Edebilir

Ne olursa olsun ipek şaldan vazgeçemeyenler şimdi rahat bir nefes alabilir. Yazın terleten, bir türlü rahat ettirmeyen bu dokunun, serin günlerdeki duruşuna diyecek yok. Hem günlük hayatta hem özel günlerde kullanabileceğiniz ipeklerin sağlık açısından da doğru bir tercih olduğu unutulmamalı.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir