Gece Yemelerinin Önüne Geçmek İçin 5 Öneri

Gece Yemelerinin Önüne Geçmek İçin 5 Öneri

Gece Yemelerinin Önüne Geçmek İçin 5 Öneri

Sonbaharın gelişi, yağmurlu havaların artışı ve uzayan geceler derken daha çok evde vakit geçirme dönemi başlamış durumda. Bu da çoğu kişi için buzdolabı önünde tutulan nöbet sayısında artış anlamına geliyor ne yazık ki.

Açlık hissinin ötesinde elimizi oyalamak, zaman geçirmek için kendi kendimize yarattığımız duygusal açlık bu nöbetlerin en büyük nedenidir. Duygusal açlıkta, açlık tokluk hissinden farklı olarak yalnızca duygusal istek nedeniyle besin tüketildiği için pek çok olumsuz sonuç ortaya çıkmaktadır.

  • – Genelde bol kalori ve aşırı yağlı besinlerin tercih edilmesi nedeniyle hızlı kilo artışı görülmektedir.
  • – Yaza çok var düşüncesiyle bu döngü devam ettirilmektedir.
  • – İstenilen besinlerin rahatlıkla tüketilmesi kişide kısa bir süre sonra pişmanlık hissi uyandıracağı için olumsuz ruh hali mevsimsel geçişlerle iyice beslenecektir.

İşte bu nedenle duygusal açlıkla baş ederek gece yemelerinin önüne geçmek son derece önemlidir. İşte bunun için yapılması gerekenler.

Gece Yemelerinin Önüne Geçmek İçin 5 Öneri

Sağlıksız atıştırmalıkları uzaklaştırın!

Uzun kış geceleri siz de elinin altında sürekli abur cubur gıdalar bulundurarak beslenenlerdenseniz yapacağınız ilk şey evdeki sağlıksız atıştırmalıklara son vermek olmalıdır.

Buzdolabında gerçekleşecek bu yenilik başlangıçta sizi zorlasa da bu işten ne kadar karlı çıkacağınızı düşünmek size iyi gelecektir.

Gece Yemelerinin Önüne Geçmek İçin 5 Öneri

Farklı şeylere yönelin!

Buzdolabının önünde soluğu almadan önce kendinize uzun geceler için farklı alışkanlıklar hobiler edinmeye çalışın.

Puzzle yapmak, örgü örmek, kinetik kumla oynamak (çocuklu ailelerde iyi bir aktivite olduğunu düşünüyorum) gibi kendinize hobi edinip, sadece besin odaklı düşünmekten kendinizi kurtarabilirsiniz.

Gece Yemelerinin Önüne Geçmek İçin 5 Öneri

Tercihlerinizi değiştirin!

İlk 2 maddeye direkt es geçip 3. maddeye gelmiş olabilirsiniz. Sizin için durum biraz daha vahim olsa da ümitsiz değil!

1 paket cips yerine 1 su bardağı yağsız patlamış mısır tüketerek yalnızca 70 kalori alabilir, 1 paket çikolata yerine muz arası yer fıstığı ezmesiyle 130 kalori alabilir ve hem daha sağlıklı hem de lezzetli tercihlerde bulunabilirsiniz.

Gece Yemelerinin Önüne Geçmek İçin 5 Öneri

Beyaz çay tüketin!

1 fincan beyaz çay tüketerek hem antioksidan alımını destekleyebilir hem de iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Aroma arttırıcı ve kan şekerini dengeleyerek yanlış seçimlere uzanmamanız için kabuk tarçın eklemeniz oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Gece Yemelerinin Önüne Geçmek İçin 5 Öneri

Hem sağlıklı hem düşük kalorili besin seçin!

Ne buzdolabının önünden ayrılıyor ne de yanlış beslenerek kilo almak istemiyorum diyorsanız işte bu madde tam size göre.

Elinizi ve ağzınızı oyalama isteğinize engel olamıyorsanız ½ limonu sıkıp bir bardağa aktarın. Şerit şerit doğrayacağınız salatalık, havuç ve seviyorsanız kerevizi bu suya batırın ve elde ettiğiniz sağlıklı atıştırmalığınızı gönül rahatlığıyla tüketin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir