Gebelikte Kegel Egzersizlerin Önemi

Gebelikte Kegel Egzersizlerin Önemi

Gebelikte Kegel Egzersizlerin Önemi

Kegel egzersizlerinin ismini birçok kez duymuş olabilirsiniz. Artık çok sık dile getirilen, hem doktorlar hem de fizyoterapistler tarafından tavsiye edilen bir egzersizdir. Peki nedir bu kegel egzersizleri? İlk kez 1948 yılında Dr. Arnold Kegel tarafından tanımlanmış ve ismini de buradan almıştır. Kegel, bu egzersizleri üriner inkontinansın (idrar kaçırma) tedavisinde kullanmıştır. Pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi ve eğitilmesi amacıyla günümüzde hala üriner inkontinansın tedavisinde aktif olarak kullanılmakta, hastaların şikayetlerinin azalmasında ve yaşam kalitelerinin artmasında etkilidir.

Gebelikte de kegel egzersizleri önerilmekte, doğum sonrası ise devam edilmesi gerekmektedir. Gebelikte hormonların ve büyüyen rahimin etkisiyle hem mesaneye olan baskı artarken hem de pelvik taban kaslarında gevşeme meydana gelmektedir. Gebelikte artan sık idrara çıkma, idrar kaçırma bu durumun sonucudur. Gebe kalmadan önce gebelik planının yapıldığı dönemden itibaren gebelik boyunca ve doğumdan sonra düzenli olarak kegel egzersizleri yapılmalıdır.

Gebelikte Kegel Egzersizlerin Önemi

Peki kegel egzersizlerinin faydası nedir?

  • Gebelik boyunca sık idrara çıkma, idrar tutamama problemlerini azaltır.
  • Doğumdan sonra üriner inkontinans(idrar kaçırma) gelişme riskini azaltır.
  • Doğumdan sonra organ sarkmasını engeller.
  • Pelvik taban kaslarını normal doğuma hazırlar.
  • Normal doğumun daha kolay ve daha kontrollü geçmesini sağlar.
  • Normal doğum sırasında epizyotomi (perine bölgesine yapılan cerrahi kesi) riskini azaltır.
  • Doğum sonrası toparlanmayı kolaylaştırır.

Gebelikte Kegel Egzersizlerin Önemi

Gebelikte kegel egzersizleri nasıl yapılmalıdır?

Kegel egzersizlerini ayakta, oturarak ve yatarak yapabilirsiniz. Gebelikte doğum pozisyonunu da düşünerek sırtüstü yatış pozisyonunda dizler hafif bükülü, ayak tabanları yerde olacak şekilde yapılması daha çok tavsiye edilir. Bu pozisyonu aldıktan sonra, sanki tuvaletinizi tutar gibi kalça kaslarınızı kasın. Bu sırada beliniz yerden kalkmamalı. 10’a kadar sayıp serbest bırakın. 10 tekrar 3 set şeklinde her gün düzenli olarak yapabilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir