Formunuzu Korumanın 8 Kuralı

Formunuzu Korumanın 8 Kuralı

Bu Sonbahar Formunuzu Korumaya Ne Dersiniz?

Yeni bir ay, yeni bir mevsim ve işte sonbahar… Daha serin bir hava, daha erken kararan akşamlar… Bununla paralel daha çok evde oturmak, daha çok yemek, daha az hareket ve kaçınılmaz kilo artışları. Ne de olsa yaza daha çok var. İlkbaharla başlayan fazla kilolardan kurtulma çabası, tatil sonrası sonbaharın da gelmesiyle iyice yavaşlar, eski alışkanlıklara dönüş ve verilen kiloların yavaş yavaş geri alınmasıyla ile sonuçlanır ne yazık ki.

Bu sonbahar böyle olmasın diyorsanız, hayatı ertelememek ve kilo al-ver kısır döngüsünden kurtulmak istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça kolay.

İşte sonbaharda formunuzu korumanız için dikkat etmeniz gereken öneriler:

Formunuzu Korumanın 8 Kuralı

1. Öğün atlamayın!

Daha az beslenerek daha kolay kilo veririm düşüncesi ile atlanan öğünler ne yazık ki porsiyon kontrol dengesini bozmaktadır. Yani öğün atlamak sanılanın aksine bir sonraki öğünde daha fazla besin alımına neden olmaktadır. Bu besinlerin de daha çok yüksek karbonhidrat ve yüksek yağ içerikli oldukları bir gerçektir. Günlerin kısalmalaya başlamasıyla evde geçecek vaktin artmasını fırsat bilerek kendinizi çok aç bırakmadan küçük porsiyonlarla sık beslenmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır.

Formunuzu Korumanın 8 Kuralı

2. Kahvaltı alışkanlığı edinin!

Hava sıcaklığının azalmasıyla paralel vücudun ihtiyaç duyduğu enerji artmaktadır. İşte bu enerjiyi karşılamak için en doğru öğün: kahvaltıdır. Bu nedenle kahvaltı karbonhidratlar açıdan zengin olmalıdır ki tüm gün enerji sağlayabilsin vücut. Tabi bu bol tereyağlı ballı, nutellalı bir kahvaltı anlamına gelmemelidir.

Yumurta, peynir, taze incir ya da az şekerli ev yapımı incir reçeli, tahıllı ekmek veya incir + şeftali + yulaf kepeği + süt iyi bir kahvaltı seçeneği olacaktır.

Formunuzu Korumanın 8 Kuralı

3. Yeterli kalsiyum tüketin!

Yeterli kalsiyum tüketimi olan bireylerin kilo kayıplarının daha iyi olduğu araştırmalarda gösterilmektedir. Aynı zamanda güneşin yüzünü göstereceği zamanın da azalacak olması sebebiyle mutlaka günde 2 su bardağı yağsız süt veya yoğurt tüketmek gerekmektedir.

Formunuzu Korumanın 8 Kuralı

4. Hareketsiz kalmayın!

Sonbaharın gelmesiyle kilo artışına davetiye çıkaran en büyük sebeplerin başında hareketsizlik gelmektedir. Evde harcanan zamanın artması ve mevsim geçişi nedeniyle yorgunluk hissi, uykuya eğilim görülmekte ve neticede spor sürekli ertelenmektedir. Her gün ihmal etmeden yapılacak 30-45 dakika arası düzenli yürüyüş ise hem bahar yorgunluğunun önüne geçecek, hem de yavaşlamaya kendini adapte etmeye çalışan metabolizmayı canlandıracaktır.

Formunuzu Korumanın 8 Kuralı

5. Su miktarınızı arttırın!

Sıcaklığın azalmaya başlamasıyla sizin canınız daha az su istiyor olabilir ama vücudunuzun ihtiyacını karşılamak için durum öyle değil. Su ihtiyacı yazın ter ve mineral kaybının fazla olması sebebiyle artmaktadır ancak sonbaharda da tüketiminizin 2 litrenin altına inmemesi gerekmektedir.

Serin havalarda su içmekte zorlanıyorum diyorsanız hem su içmenizi kolaylaştırmak hem de bağışıklığınızı güçlendirmek için suyunuzun içine ½ çay kaşığının ucuyla toz zencefil ve 2-3 damla limon ve 1-2 ince dilim yeşil elma ekleyebilirsiniz.

Formunuzu Korumanın 8 Kuralı

6. Proteinden zengin beslenin!

Diğer besinlere göre daha uzun sürede sindirilen proteinler bu sayede metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Yavaşlayan metabolizmayı canlandırmak için et, tavuk, balık, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi protein besin tüketiminin öğünlere dengeli bir şekilde dağılması gerekmektedir.

Formunuzu Korumanın 8 Kuralı

7. Doğru karbonhidrat kaynakları seçin!

Sonbaharda artan enerji ihtiyacını karşılamak için şekerli yiyecekler yerine tam tahıllı ürünler, kepekli makarna, karabuğday ve kuru baklagiller gibi yüksek kaliteli kompleks karbonhidrat kaynaklarına yönelmek gerekmektedir.

Formunuzu Korumanın 8 Kuralı

8. Akşam atıştırmalarına dikkat edin!

Havaların serinlemesiyle; akşam oturmaları, TV karşısında geçirilecek vakit ve çay keyifleri artmaktadır sonbaharda. Tabi boş içilemeyen çayın yanında tüketilen abur cuburlar da işin cabası ve kalorili tarafı.

Bu alışkanlığı daha sağlıklı hale getirmek için farklı yöntemler denemekte fayda var. Örneğin hazır cipsler yerine çok düşük kalorili cipsinizi evde kendiniz yapabilirsiniz.

Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri

Sağlıklı Atıştırmalık Önerisi

Baharatlı sebzeler: Evinizde bulunan salatalık ve kabakları ince halkalar şeklinde doğrayıp, kekik, pul biber vb. arzunuza göre baharatla karıştırarak, çok az bir zeytinyağıyla harmanlayın. 15-20 dakika fırınladığınızda gerek kokusu gerek tadıyla muhteşem bir atıştırmalık elde etmiş olacaksınız hem de en sağlıklı şekilde.

Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri

Fıstık ezmeli muz: Tatlı tüketmek ama düşük kalori almak istiyorsanız 1 muzu halka halka kesip halkaların üstüne toplam miktarı 2 tatlı kaşığını geçmeyecek kadar fıstık ezmesi sürüp tarçınla renklendirebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir