Fiziksel Rahatsızlıklarınızda Pilatesi mi Yoksa Klinik Pilatesi mi Tercih Etmelisiniz?

Fiziksel Rahatsızlıklarınızda Pilatesi mi Yoksa Klinik Pilatesi mi Tercih Etmelisiniz?

Fiziksel Rahatsızlıklarınızda Pilatesi mi Yoksa Klinik Pilatesi mi Tercih Etmelisiniz

Son zamanların en popüler aktivitelerinden biri de pilates oldu. Bilen de bilmeyen de herkes pilates yapar hale geldi. Mankenlerden tutun da yaşam koçlarına kadar birçok mesleğin temel branşıymış gibi davranılıyor. Önceden yok muydu pilates, ne zaman girdi bu kadar hayatımıza? Ahhh bu sosyal medya. Popülaritesini artırdığı o kadar çok şey var ki. Pilates de bunlardan sadece birisi. Pilates toplarıyla, o büyük büyük pilates aletlerinde yapılan zor hareketlerin paylaşıldığı fotoğraflar ne çok ilgimizi çeker oldu.

Aslında pilatesin geçmişi 1.Dünya Savaşı’na dayanıyor. Pilatese ismini de vermiş olan Joseph Pilates savaş sırasında esir düşer, bir hastanede emir eri olarak çalışırken hareket edemeyen hastalara çeşitli hareketler yaptırmaya başlar. Bu hareketleri yapan hastaların daha çabuk iyileştiği görülür. Buradan hareketle pilatesin temelleri atılmaya başlanır. İlk pilates stüdyosu da New York’da açılır. O günden bugüne pilates hala kendini koruyan bir efsane olarak yaşamaya devam ediyor. Tıp dünyasına yön veren birçok buluşun geçmişinin 1.ve 2.Dünya Savaşlarına dayanıyor olması beni hep düşündürmüş, garip hissettirmiştir.

Fiziksel Rahatsızlıklarınızda Pilatesi mi Yoksa Klinik Pilatesi mi Tercih Etmelisiniz

Peki nedir bu pilates? Pilates topları mı? Reformer pilates aletleri mi?

Aslında hiçbiri değil. Pilates kor kasları olarak da bilinen karın ve sırttaki derin kaslarımızla ve iç organları destekleyen alt taraftaki pelvik taban kaslarımızı çalıştırmamızı sağlayan hem zihinsel hem de bedensel bir süreçtir. Pilates topları, reformer pilates aletleri sadece buna yardım eder. Yani onlar olmadan da pilates yapılabilir.

Klinik pilates ise yine son zamanlarda duymaya başladığımız yeni bir terminoloji. Pilates hareketlerinin değiştirilerek vücudunda rahatsızlık olan kişilere uygulanmasıdır. Temeli pilatesle aynı olmakla birlikte vücudu daha az zorlayan hastalığa özgü hareketlerden oluşur.

Fiziksel Rahatsızlıklarınızda Pilatesi mi Yoksa Klinik Pilatesi mi Tercih Etmelisiniz

Kim pilates hocası olabilir sorusunu sorup bu topun altına girmek, okları üzerime çekmek istemiyorum. Ama kim klinik pilates yaptırabilir bu sorunun cevabını çok iyi biliyorum. Bir kişinin klinik pilates yaptırabilmesi için insan anatomi ve fizyolojisini çok iyi biliyor ve hastalık durumunda vücutta meydana gelen değişimlere hakim birisi olması gerekir. Yani siz mesela boyun fıtığına bağlı oluşan şikayetlerinizi azaltmak için pilates yapmak istiyorsanız size pilates yaptıracak kişi boynunuzun anatomi ve fizyolojisini bilen, boyun fıtığının ne olduğunu, nasıl oluştuğunu, sizde ne gibi değişiklikler yaratacağını bilmelidir. Ayrıca siz artık ‘hasta’ kategorisinde olduğunuz için normal pilatesten ziyade klinik pilatesi tercih etmelisiniz.

Pilates beden ve ruh sağlığına oldukça faydası olan, kas iskelet sistemine çok fazla faydası olan bir egzersizdir. Doğru ellerde doğru tekniklerle yapıldığında kazanımların sizi bile şaşırtacağına eminim.

Sağlıkla kalın…

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir