Fiziksel Aktivite ve Egzersiz Arasındaki Fark Nedir?

Fiziksel Aktivite ve Egzersiz Arasındaki Fark Nedir?

Fiziksel Aktivite ve Egzersiz Arasındaki Fark

Geçmiş yazılarıma baktım da bir konuda sizin kafanızı karıştırdığımı fark ettim. Okurken neredeyse benim bile kafam karışıyordu.

Hareketsiz kaldığımda vücudumda meydana gelen olumsuzlukları fark eden bir birey, hareketli yaşamın önemini sürekli vurgulayan bir fizyoterapist olarak sizi sürekli hareket etmeye davet ettim, etmeye de devam edeceğim.

Ancak bazı yazılarımda fiziksel aktivite terimini kullanırken bazılarında egzersiz kelimesini kullanmışım. Bunlar aynı şey mi? Yoksa farklı mı?

Sağlık camiasının bile karıştırabildiği birbiri yerine kullanabildiği bu iki terim aslında birbirinden farklı. Amaçları ve faydaları benzer olsa da aradaki farkın altını çizmek gerekir.

Fiziksel Aktivite ve Egzersiz Arasındaki Fark

Fiziksel aktivite; enerji tüketimini dinlenme seviyesinin üzerine çıkaran, kasların kasılması sonucu oluşan herhangi bir hareket olarak tanımlanır. Yani günlük hayatta hareket ederek yaptığımız her iş fiziksel aktivite kabul edilir.

Örnek verecek olursak ütü yapmak, yemek pişirmek, çocuğumuzla parkta oyun oynamak, markete alışverişe gitmek ya da evi temizlemek gün içinde iç içe olduğumuz fiziksel aktivitelerdir.

Fiziksel aktivitelerin hayatımızdaki çokluğu bizi sedanter yani hareketsiz bir yaşamdan uzak tutar. TV izlemek, bilgisayar kullanmak, araba, otobüs vs yolculuk etmek ya da yatarak müzik dinlemek sedanter hayata ait davranışlardır. Sedanter hayata ait davranışları fiziksel aktiviteye dönüştürmek hayatımıza kazandıracağımız en güzel yatırımdır.

Fiziksel Aktivite ve Egzersiz Arasındaki Fark

Egzersiz ise bedeni sağlıklı kılmak ya da herhangi bir alanda profesyonelleşmek amacıyla düzenli olarak yapılan, belli bir düzen içinde yapılan hareketlerdir. Haftada kaç gün yapılacağı, ne kadar süre yapılacağı, hangi hareketlerden oluşacağı bellidir.

Mesela haftada 5 gün 10 dakika ısınma, 10 dakika soğuma ve 45 dakika orta şiddette tempolu yürüyüş dediğimizde bu artık egzersizdir.

Başka bir örnek verecek olursak; ben yüzmeyi çok severim aklıma geldikçe, canım istedikçe yüzmeye giderim diyen biri fiziksel aktivite yapar. Ancak haftada 4 gün 30 dakika belli yüzme stillerini sırasıyla amaca uygun kullanan biri egzersiz yapıyordur.

Umarım fiziksel aktivite ve egzersiz arasındaki farkı anlamak adına faydalı bir yazı olmuştur. Unutulmamalıdır ki insan vücudu hareket etmeye yönelik yaratılmıştır.

Yemek yemek, su içmek, uyumak gibi vücudumuzun hareket etmeye ihtiyacı vardır. Eğer hareketsiz bir hayatı tercih edersek yaratılışımıza aykırı davranmış oluruz. Öyleyse gelin doğamızı bozmayalım, vücudumuzun gerektirdiği gibi hareketli bir yaşam sürelim.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *