Festivale Giderken “Festival” Olmayın!

Festivale Giderken “Festival” Olmayın!

Festivale Giderken Festival Olmayın

Bu Sen misin Yoksa Bir Başkası mı?

Moda algısının artık ne derece tehlike teşkil ettiğinin yavaş yavaş farkına varsak iyi olacak. Genç kızların giyim konusunda birbirleriyle girdikleri yarışlar artık hat safhada. İşte bu sebeple insanlar kendileri olmaktan (olabilmekten) uzaklaştıkça, gördüğümüz görüntüler ne yazık ki akıllara sıkça “Bu sen misin yoksa bir başkası mı?” sorusunu getiriyor.

İnsanların bu duruma sürüklenmesinde elbette ki sosyal medyanın çok büyük etkisi var. Obezitenin sebebi nasıl ki bilinçsiz gıda tüketimi ise bu durumun sebebinin de bilinçsiz sosyal medya kullanımından kaynaklandığını düşünmekteyim. Çok değil, 5 yıl öncesine baktığımızda giyim konusunda olması gerektiği gibi gözüktüğümüzü göreceksiniz. Ne zaman ki Instagram diye bir uygulama hayatımıza girdi, işte biz o zaman değişmeye başladık.

Özellikle Instagram sayfalarında göstermeye çalıştıkları (olmayan) giyim tarzları ve (güya) sosyal yaşantıları ve elbette ki marka tutkularıyla sergiledikleri görüntüler bu gibi insanlardan beni oldukça soyutladı. Bildiklerimle gördüklerim arasındaki uçurum çoğu zaman beni hayrete düşürüyor.

Bu durumdan biraz bahsetmek isterim. Geçtiğimiz hafta katıldığım bir alışveriş festivalinde gelen misafirlerin kılık kıyafetlerini inceleme fırsatı yakaladım. Yüzlerce insan gelip geçti önümden. Her birinde daha da fazla hayrete düştüm. Kaç çeşit başı kapalı gördüm inanın sayamadım. Gördüklerimden yola çıkarak fikrimi beyan etmem gerekirse;

Festivale Giderken Festival Olmayın

-Alışverişe gelirken (normal) bir insan platform topuk hatta double-double topuklu bir ayakkabı giyinmez. Yürümekte zorlandığı ayakkabılar ile nasıl alışveriş yapılır inanın anlamış değilim. Eğer giyiniyorsa bu kesinlikle kendini belli etmek içindir yani kişi dikkat çekme çabası içerisindedir! Dikkat çekmek için yapılan her bir hareketiniz özgün olmadığınızın somut bir göstergesidir.

-Başını örten bir kadın kulaklarındaki küpeleri gösteremez. Eğer gösteriyorsa tesettürlü olduğunu iddia edemez! Çünkü ben şahsım adına onu kesinlikle tesettürlü görmüyorum.

-Full makyaj alışverişe gelinmez. Hele ki tesettürlü ise bir kadın yüzüne boya badana yapamaz. Festivalde gördüğüm bir bayanın göz makyajı gözlerimin önünden gitmiyor. Eyelinerı uçuşa hazır füze gibi havalanmış kuyruğundan alevler çıkıyor gibiydi. Allah akıl fikir versin. Bu özentilik nedendir inanın ki adlandıramıyorum…

-Altı kaval üstü şişhane! Başını örten bir kadın, altına deri tayt giyinemez. Hele ki üzerine kalçalarına kadar bir gömlek hiç giyinemez! Açık bir bayandan ne farkı kalıyor? Başını örtünce tesettürlü mü olunuyor? Ya da tesettür modaya göre mi şekilleniyor?

Ve daha nicesi…

Festivale Giderken Festival Olmayın

Aslında her şey: “Çok beğendim ve aldım” demekle başlıyor.

İnsanlar ister istemez bu görüntülerden etkileniyorlar. Moda bu, insanı peşinden sürüklemeye bayılır. Sen birinin üzerinde bir şey beğeniyorsun, sanıyorsun ki sende de aynı şekilde güzel duracak. Sanıyorsun ki başının kapalı olması bunu giyinmene engel değil. Sanma! Kendin gibi olacağına ne diye başkası gibi oluyorsun? Ne diye tesettürüne dikkat eden insanları zan altında bırakıyorsun?

Diğer kadınların ne yaptıklarındansa tesettürlüyüm diyen kadınların ne yaptıkları ve nasıl davrandıklarına inanılmaz odaklanmış durumdayım. Bir şeyleri değiştirme vakti geldi de geçiyor bile. Benim gibi senin de vicdanın rahat değilse sende koy taşın altına elini. Sosyal medyada gördüğün çoğu hayat doğru değil. Üzülerek söylüyorum ki sayıları da gittikçe çoğalmakta. Bu kişilerin yaptığı yanlış paylaşımlar sonucunda durumun bu hale geldiğini üstüne basa basa söylemek istiyorum. Tepkini göster. Sen öyle güzel ve doğru paylaşımlar yap ki temizlensin ortalık yavaş yavaş. Çünkü modanın insanlar üzerindeki etkisi çok kuvvetli. Hedef tam 12 idi ve bizi buradan vurmayı başardılar. Şimdi ise sıra bizde!

Ne olursan ol kendin ol! Tekrar söylemek istiyorum: Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri tesettür modanın kurbanı oldu! Buna en çok pirim verende gittikçe sayıları artan Instagram fenomenleridir. Dünya var olduğu sürece moda algısı bizi asla bırakmayacak. Onu doğru kullanmak bizim elimizdeyken ne diye kölesi olduk ki!

Lütfen; kıyafetler sizi giyinmesin, siz onları giyinin. Çünkü kendin olabilmek özgün olabilmekten geçer.

www.chalah.com.tr

Yorumlar

“Festivale Giderken “Festival” Olmayın!” için 3 cevap

  1. Zeynep dedi ki:

    Yüreğinize saglık mükemell bi yazı olmuş.Allah razı olsun…

  2. Yasemin dedi ki:

    Agziniza saglik cok guzel tespitler yapmissiniz ve pek de guzel ozetlemissiniz

  3. Zeynep dedi ki:

    Çok iyi söylediniz.lütfen hanımlar moda diye saçmalamayın günaha girmeyin herşeyin bir yakışığı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir