Favori Şal Renginiz Kişiliğiniz Hakkında Mesaj Veriyor! Dinleyin!

Favori Şal Renginiz Kişiliğiniz Hakkında Mesaj Veriyor! Dinleyin!

Kahve ve Lila Şal - Sena Sever

Kıyafetlerde farklı renk kullanımlarına açık olsak da birçoğumuz şal seçiminde belli başlı tonlara yöneliyoruz. Kimimiz neredeyse her kombinde siyah bir şalı kimimiz de krem, bej gibi nude tonları… Peki tüm bunların altında yatan kişiliğiniz, zevkleriniz ve hatta verdiğiniz mesajın farkında mısınız?

Siyah Şaldan Vazgeçemeyenler: Dikkati Kişiliklerine Çekmeyi Sever

Psikoloji alanındaki araştırmalara göre siyah renk, prestij, güç, ciddiyet ve zeka göstergesi olarak algılanıyor. Ve bazı kadınların dolabı siyahın hakimiyetine kapılıyor.

Siyah Şal - Betül Gedik

Bu rengin tesettürdeki yeri de hepsinden ötede, daha az gösteriş, dikkat çekmemek demek. Bununla beraber, farklı renkleri giymeye açık olsalar bile mutlaka eli siyah bir şala, siyah başörtüye gidenlerin; bu renkten başkasıyla rahat edemeyenlerin kişilikleri bazı mesajlar veriyor. Mesela, hırslı, amaçlı ve aynı zamanda hassastırlar. Siyah ile gizlenmeye çalışsalar da çevrelerinin dikkatini kişilikleriyle çekmek isterler, bunu da çok iyi başarırlar.

Siyah Araştırmalara da Konu Oldu

Siyah rengin asalet simgesi olduğu uzun zamandır hepimizin bildiği bir gerçek. Ancak siyahı tercih edenler için bilinenler sadece bunlarla sınırlı değil, renklerin insanlar tarafından nasıl algılandığına dair yürütülen bir çalışma ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. 1000’den fazla insan üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre siyah giymek insanın daha zeki ve kendinden emin görünmesine katkı sağlıyor.

Siyah Şal Normcore

Normcore Siyah Viskon Şal
Normcore Siyah Pamuklu Şal

İngiltere’de faaliyet gösteren bir giyim firmasının “Renk Algısı” isimli yaptığı çalışmada katılımcılardan, belli davranışlarla belli renkleri eşleştirmeleri istendi. Çekicilik, dürüstlük ve zeka gibi belli başlı pozitif konu başlıklarının hemen hemen hepsinde birinci sırayı (sadece birkaç tanesinde ikinci sırayı) siyah renk aldı. Ve siyahı bir kere deneyenlerin uzun süre ondan vazgeçemediği de bir gerçek.

Bleumershop Şal - Büşra Köse Aktaş

Nötr Renkleri Tercih Edenler: Risk Almayı Sevmeyen, Doğal ve Gösterişsiz

Toprağın nötr renkleri, güvenilir ve güçlü olmayı, muhafazakarlığı, istikrar ile barışı temsil eder. Tüm bu mesajların ardında tesettür giyimde daha başka bir hale dönüşür nude tonlar. Siyah kadar karamsarlığa düşmeden aydınlık ve ferah olmayı tercih eden, gösterişsiz insanların tercihidir. Risk almayı sevmez, kusursuz olma çabası gütmez, dikkat çekmeden doğal olmayı bunun yanında da sadelik yanlı bir güzelliği motto edinir. Çevrelerine de güven veren bu tarz insanlar, temiz görünümlerinden dolayı elegan ve stil sahibi algılanır.

Normcore Viskon / Pamuklu Şal

Normcore Lila Viskon Şal
Normcore Mavi Pamuklu Şal

Mavi, Pudra, Lilayı Çok Sık Kullanan ‘Romantikler’

Mavi güveni, mor tonları tutkuyu, pembeler de iyimserliği yansıtır. Bu renkleri kullananların en ortak yanı ise kesinlikle romantik olmalarıdır. Özellikle tesettürlü kadınlarda, şal seçimlerini bu gibi tatlı renklerden yana kullananlar olgun olsalar dahi bir yandan hep çocuk kalmayı severler. Feminenlikten ziyade, kadın olmayı daha yumuşak ve hayalperest şekilde yansıtmak isterler. Enerji bir mesaj vermeyi seven bu renklerin kadınları, nezakete bayılır, rahatlığı ve sakinliği severler. Tüm bunlarla birlikte çevrelerine sıcacık enerjiler yayarlar.

Normcore Pamuklu Şal

Normcore Yeşil Pamuklu Şal
Normcore Hardal Pamuklu Şal

Turuncu, Sarı ve Yeşil Seçenler; Renklerin ‘Enerji’sine İnanır

Turuncu samimi bir sıcaklığı; sarı hareketi; yeşil iyimserliği vadeder. Bu renkleri başörtü tercihlerinde kullanan kadınların da verdikleri mesajın altında tam anlamıyla ‘enerji’ yatıyor. Yani onlar neşeli olmayı, iyimserliği severler. Gün içinde koşturmacasız duramayıp buna rağmen çevrelerine pozitiflik yaymaya bayılırlar. Dikkat çekici bu halleri sayesinde mutluluğu da etrafa bulaştırırlar. Şefkatli, kibar, yumuşak kalpli bu renklerin insanlarının ruh hali daime maceraperesttir.

Beyaz Şal - Aybüke Nur Demirci Özkul

Yaz – Kış Beyaz diyenler: Özgür, Sade ve Cesur

Beyazın verdiği mesaj yıllardan beli masumiyet olarak adlandırılır. Çoğu zaman çevrede bu hissi uyandıran nötr renk, sadeliğin de timsalidir. Ancak bu rengi seçen kadınların kişilikleri başka mesajlar da verir. Özellikle başörtüde beyazı kullanmak çoğu kadın için risklidir. Ancak bu rengin bağımlısı birçok kişi tam da bu yüzden cesurdurlar. Dikkat çekiciliği en dikkat çekmez olarak bilinen bir renkle yapmayı tercih eder. Yeni başlangıçları sever, mükemmellik için çabalar.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir