Eyvah Çocuğum Obez!

Eyvah Çocuğum Obez!

Çocuklarda Obezite ve Nedenleri

Son derece önemli bir sağlık sorunu olan obezite, çocuklarda hem fiziksel hem psikolojik sorunların temel kaynağıdır. İleriye yönelik pek çok hastalığın da habercisidir aynı zamanda. Peki büyüme gelişmenin en hızlı döneminin yaşandığı, enerjiye en çok ihtiyaç duydukları bu dönemde çocuklarımız nasıl oluyor da kilo alıyor, hatta obeziteyle karşılaşıyor?

Çocuklarda obezitenin oluşma nedenlerine bakacak olursak…

Çocuklarda Obezite ve Nedenleri

1. Genetik Yatkınlık

Ailede kilo sorunu yaşayan bireylerin bulunması çocuklar için genetik yatkınlığın ve obezite riskinin var olabileceğinin sinyalidir.

Burada aileye düşen rol, bu riski göz önünde bulundurarak çocuğun beslenme şekline dikkat etmek, kontrollü bir şekilde hareket etmektir.

2. Hormonal Bozukluklar

Çocuğunuzun normalin üzerinde bir kilo alma eğilimi, iştahında önlenemez artış, fiziksel gelişiminde bir farklılık varsa mutlaka endokrinoloji ile görüşülmesi, gerek görüldüğü takdirde bazı testlerin yapılıp, sonuçlarına göre bir yol izlenmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Obezite ve Nedenleri

3. Ailenin Etkisi

Çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlığı ve beslenme bilincinin oluşması ailede başlamaktadır.

Aile içinde anne-babanın farkında olmadan yaptığı bazı beslenme ve besleme hataları obezitenin oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Örneğin; kilo alma grafiği iyi olan, genel tabloda beslenme sorunu yaşamayan çocuğu istemediği halde biraz daha yemeye zorlamak ve bu konuda son derece ısrarcı olmak farkında olmadan biz ebeveynlerin yaptığı en büyük hatadır.

Diğer önemli hata yemeğin ödül ve ceza olarak ortaya konulmasıdır ki kilo alma meyili yüksek olan çocuklarda tatlı ödülse yemeği daha fazla ve daha çabuk bitirmek bir alışkanlık haline gelebilmekte ve beraberinde tüm riskleri getirebilmektedir. Bunların dışında farkında olmadan yaptığımız hatalara bakacak olursak

  • – Ailede kahvaltı alışkanlığının olması
  • – Yemeklerin masada yenme alışkanlığının olmaması, yemek süresinin kısa tutularak geçiştirilmesi
  • – Fast food ve abur cubur beslenme alışkanlığının bulunması.

Çocuklarda Obezite ve Nedenleri

4. Hareketsiz Yaşam

Okuldan eve, evden okula yoğun bir tempoda olduklarını düşündüğümüz çocuklarımızın eve gelip dinlenme adı altında TV ya da bilgisayar ile vakit geçirmesini hemen hepimiz normal karşılıyoruz.

Peki evde bilgisayar veya TV karşısında geçirdikleri süre ile kilo alma risklerinin %40 arttığını biliyor muydunuz?

Bu nedenle evdeki bu dinlenme faaliyetine sınır getirmek, süreyi kontrol etmek adına aileye yine büyük rol düşmektedir.

Çocuklarda Obezite ve Nedenleri

Bunun dışında çocukların hem büyüme gelişmelerini hızlandırmak, hem enerjilerini atmalarını sağlamak, hem çok daha sağlıklı bir bedene kavuşmalarına yardımcı olmak adına mutlaka spor ile erken yaşta tanışmaları gerekmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir