Evlilikten Korkuyor musunuz?

Evlilikten Korkuyor musunuz?

Evlilikten Korkuyor musunuz

Evlilik Nedir?

Evlilik, yeni bir aile sahibi olmanın anahtarı aynı zamanda toplumsal statü, ekonomik destek, çocuk sahibi olmak için toplumsal izin ve motivasyon, aileden ayrılarak büyümek için bir araç olarak açıklanabilecek bir durumdur.

Evlilik korkusu aslında belki bütün korkular gibi gerçek problemden bir kaçış olarak düşünülebilir. Birey kendi içsel sorunlarını fark ederek, bunlarla yüzleşmediği için bir başkasıyla tam ve güzel bir ilişki kurmayı da başaramaz. Aslında evlilik korkusu bu anlamda bakıldığında bir uyarıcı niteliğindedir. Bu korkuyu anlama ve çözme süreci kişinin bireysel gelişimi için bir başlangıç noktası olarak değerlendirilebilir.

Peki evlilikten neden korkulur?

Yanındaki insanın doğru olduğundan emin değilsen, doğru insanı bulma umudu yok olur. Kendi isteklerin doğrultusunda davranman engellenir. Paranı bir ya da birkaç kişiyle bölüşmek durumu korkutur. Zamanını başkalarına göre ayarlamak gibi bir durum yaşanır. Düzenini başkasına uydurmak zorunluluğu ortaya çıkar. Sürekli kendinden başka bir insanı düşünmek gibi bir sorumluluk yaşanır. Bu sebeplerden dolayı evlilikten korkan kişiler genellikle “Evlenmek istemiyorum”, “Evlenmek istiyorum ama uygun birini bulamıyorum” şeklindeki cümlelerle, evlenmekten kaçınma çabası içindedirler.

Evlilik Korkusu Nasıl Atlatılır?

Bu korku çözülmeden, toplumsal baskılarla yapılan evlilikte sorunların da büyümesi söz konusudur. Evlendikten sonra ortaya çıkan sorunlar da gerçek problemlere ulaşmak için bir uyaran olabilir. Bu nedenle çift terapileri ile başlayan süreçlerin genellikle bireysel terapilerle devam etmesi beklenir. Terapi bir anlamda kişisel gelişim için içsel bilgilere ulaşılan bir süreçtir.
Evlilik korkusu yaşayan insanların kişilikleri ile evlilik korkusunu oluşturan nedenler hakkında tek tek tartışılabilir. Herkesin kendisini tanıyıp kendisiyle barışarak tüm korkularından özgürleşmesi tüm ilişkiler için faydalı olacaktır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir