Evlilikte Erkekler mi Daha Fedakar Yoksa Kadınlar mı?

Evlilikte Erkekler mi Daha Fedakar Yoksa Kadınlar mı?

Evlilikte Fedakarlık

Evlilikte fedakarlık davranışının sergilenmesinin altında iki temel durum yatıyor. İlki eşi daha mutlu etme ve onunla daha yakın ilişki içinde olma çabası. Diğeri ise başımız ağrımasın, ağzımızın tadı kaçmasın düşüncesiyle olumsuz sonuçlardan kaçınmaktır. İlişkinin tadı kaçmasın diye yapılan fedakarlık çoğunlukla da çatışmadan kaçınmak için istemeyerek yapılandır. Bu durum zaman içinde eşler arasındaki ilişkinin kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Evlilikte Ne Gibi Fedakarlıklar Yapılıyor?

Evli bireyler birbiri için yerleşim yeri değişikliği, iş ve kariyer değişikliği, iş hayatını sonlandırma, eğitim hayatına ara verme ya da son verme gibi büyük fedakarlıklar yapabiliyor. Bununla birlikte ev işlerinin idaresi, çocuk bakımı, tartışmalarda alttan alma, kendi ihtiyaçlarını erteleyip eşinin ihtiyaçlarına öncelik verme, harcamaları azaltma, hobilerinden vazgeçme gibi küçük ama süreklilik gösteren fedakarlıklar ile de çok sık karşılaşılıyor.

Eşler Arası Fedakarlık

Evlilikte Kadınlar Daha Fedakar

Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; fiziksel görünümü ve giyim tarzını değiştirme, eşin ailesiyle birlikte yaşama, eşinin ev içi sorumluluklarını üstlenme, evde ve işte çifte mesaili bir hayat sürme gibi fedakarlıkları daha çok kadınlar sergiliyor. Yerleşim yeri, iş ve eğitim hayatına ara verme ya da son verme gibi büyük fedakarlıkların da yine en çok kadınlar tarafından yapıldığı gözleniyor. Erkeklerin ise çocuk bakımında iş saatlerini ayarlamak gibi fedakarlıklar yaptığı görülüyor.

Evlilikte Fedakarlık Her Zaman Faydalı mı?

Evliliklerde eşlerin hangi motivasyonun fedakarlıkta bulunmaya yönelttiği çok önemli. Eşlerden biri, diğeri için ya da ilişkilerini sürdürmek için istemediği halde fedakarlıkta bulunuyor ve sonrasında mutsuz oluyorsa bu evliliğe yarardan çok zarar getiriyor. Fakat kişi fedakarlığı içinden gelerek yapıyorsa bu onu mutlu ederken ilişkiyi daha dayanaklı kılıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir