Evliliklerde Samimiyeti Geliştirmenin 9 Yolu

Evliliklerde Samimiyeti Geliştirmenin 9 Yolu

Evliliklerde Samimiyeti Geliştirmenin 9 Yolu

İstediğiniz samimi bir ilişkiyi elde etmek için ilişkinizde maskelerinizi çıkarıp birbirinize olduğunuz gibi davranmanız önemlidir. Size daha samimi bir iilşki için dikkat etmeniz gereken bir kaç öneri sunacağım. Görünürde çok basit maddeler gibi gelse de uygulamak için ilişkinize zaman ve enerji harcamanız gerekmektedir.

 • 1- Birbirinizi Düzenli Olarak Dinleyin!

Eşlerin birbirine her gün düzenli dinlemek için vakit ayırmaları önemlidir. Yapılan bir araştırmada eşlerin her gün yüz yüze, göz göze iletişim için yalnızca 9 dakika ayırdıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu oldukça düşük bir zaman dilimidir. Mümkünse bu zamanı biraz arttırmaya çalışmalıyız. Ve tabii bunun; televizyon, radyo gürültüsüne karışmayan ya da odadan odaya kurulmayan doğrudan iletişim olması da önemlidir.

 • 2- Tek Bir Sorunu Çözüme Odaklanın ve Konuyu Sonlandırın!

Her zaman için çözümlenmesi gereken tek konuya odaklanın ve sorun değil çözüm odaklı olmaya özen gösterin. Bir konuyu ısıtıp ısıtıp yine birbirinizin önüne getirmek, birbirinize güveni azaltacağı gibi, yeni sorunlar oluşmasına da sebep olur. Aynı sorunun açıldığı her seferinde çözümsüzlük duygusu büyüyecektir. Unutmayın eşler arasında güven ve sevgiyi yok eden genellikle yeni problemlerden ziyade eski konuları tekrar tekrar sorun haline getirmektir.

 • 3- Sorununuzun Altındaki Gerçek Duyguyu Bulun!

Aslına bakarsanız çoğu sorunun altında yatan asıl sebep güç savaşlarıdır. Konu görünürde karşı tarafın ailesi, cinsellik, para ve çocuklar olabilir. Fakat konu ne olursa olsun asıl sorun haklı çıkma çabasıdır. Tartışmalar döner kapılarda dönüp durmaya benzer. Oysaki bakılması gereken duygulardır Duygularınız gerçektir. Ve birbirinizi anlamanıza yardımcı olur. Anlayış ise tavır değişikliği ve bağışlama getirecektir. Tavır değişikliği ile de eninde sonunda ilişkide iyileşmeler olacaktır.

Evliliklerde Samimiyeti Geliştirmenin 9 Yolu

 • 4- Küsme-Konuşmama Huyunuzu Bırakın!

Maalesef bir çok ilişkide yine başı çeken sorunlardan biri eşlerin herhangi bir sorun karşısında birbirlerine küserek ya da konuşmayarak tepki vermesidir. Konuşmamak çözümsüzlük getirir. Canınızı sıkan bir durum var ise bunu eşinizle sakin ve açık bir şekilde konuşun. Eşinize ipuçları vermek, oyunlar oynamak ya da zihninizi okumasını beklemek kesinlikle dürüstlükten uzaktır. Sağlıklı iletişim için küsüp anlaşılmayı beklemekten vazgeçilmeli ve uzlaşma anlaşma yollarını bulmalısınız.

 • 5- Üçüncü Şahısların Karışmaması İçin Sınırlar Koyun!

Eşinizle ilişkiniz noktasında olacağı gibi, işiniz, özel yaşamınız da da yakın çevrenizin ne kadarının içinde olması noktasında kesin sınırlar koymanız ilişkilerinizi daha sağlıklı kılacaktır. Özellikle evli çiftlerin yaşamının büyük bir bölümü özeldir ve başka kimseyi ilgilendirmez. Aileniz ya da yakın çevrenizle sınır koymakta zorlanıyorsanız bu eşinizle aranızda samimiyet noktasında ciddi bir engeldir. İlişkide farklı kişilerle yapılan yersiz paylaşımlar ilişkideki güveni azaltır.

 • 6- İlişkinizde Birbirinize İlgiyi Besleyin ve Geliştirin!

Genelde ilişkilerde eşler birbrlerine sevgililik zamanındaki gibi sevgilerini açık bir şekilde ifade etmekten uzaklaşırlar. Evlendim artık eşim sevdiğimi de biliyordur tavrı takınabilir. Fakat evliliğinizin monotonluktan kurtulması ve daha samimi bir hale gelmesi için, ilişkinizde ilgi atmosferini geliştirmelisiniz. İlginizi göstermenin bir kaç yolu;

  • Sevginizi gösterecek mesajlar, aynaya çekmecesine bıraktığınız küçük notlar ile yapabileceğiniz gibi, birbirinize sevginizi anlatan mektup yazıp postalayabilirsiniz. Mektubun sihrini küçümsemeyin.
  • Eşlerin birbirine dokunarak sevgisini ve ilgisini göstermesi de oldukça etkilidir. Cinsel içeriği olmayan dokunmalar, eşlerin birbirine önem verdiğinin ve birbirinin farkında olduğunun göstergesidirler.
  • Yemek sırasında hiç tartışmamaya, didişmemeye karar verin. Sağlıklı ilişkiler ve aileler üzerinde yapılan araştırmalar, sürekli bir özelliğin birlikte sofraya oturmaktan zevk almak olduğunu göstermektedir.
  • Her gün, hafta, ay, yıl birlikte olmayı iple çekeceğiniz özel anlam taşıyan zamanlar oluşturun. ‘Zaman dışı zamanlar’ oluşturun. Önceden belirlenmiş özel bir faaliyetin veya başka birinin katılmayacağı bir vakit olmalı. Birlikte sinema, akşam yemeğine gidilebilir, küçük bir yolcukluğa çıkabilirsiniz. İyi bir çerçeve şöyle olabilir. Günde bir saat, haftada bir gün, ayda bir hafta sonu, altı ayda bir hafta beraber vakit geçirebilirsiniz.

Evliliklerde Samimiyeti Geliştirmenin 9 Yolu

   • 7- İlişkinizi Eğlenceli Hale Getirin!

Eğlenmenin bir yolunu bulmaya çalışın. Evinizi savaş meydanındansa oyun bahçesine çevirin. Beraber bolca güleceğiniz uğraşlar, ortak hobiler aktiveteler edinin. Hatta arada saçmalamak iyi gelebilir.

   • 8- Yapıcı ve Adil Kavga Etmeyi Öğrenin!

Kavga etmek dünyanın sonu değil… Hatta hiç tartışma olmayan evlilikler patlamaya hazır bir saatli bomba gibidir. Sağlıklı olan ise seviyeli bir şekilde eşlerin birbiri ile tartışmayı öğrenmesidir. Amaç karşınızdakine saldırmak değil çözüm bulmak olmalıdır. Ortaya çıktığında gerilim ve anlaşmazlık havasını dağıtın. Gerekirse anlaşmazlıklarınızı güvendiğiniz ve size hakem olacağınıza inandığınız biri yanında da yapabilirsiniz. Fakat daha sonrasında uzatmayın ve yolunuza devam edin. İlişkilerde samimiyet ve yakınlığı bozan tartışmaktan kaçmak ve gereksiz içerlemelerdir.

   • 9- Leyla’dan Mevla’ya Varmayı Hedefleyin!

Bu kural oldukça önemlidir. Evliliğinize ilişkiniz ya da arkadaşlığınızın dışında bir anlam yükleyin. Daha kuvvetli sizi birbirinize bağlayan bir bağ olsun. Birbiriniz deki sevgiyi ilahi sevgiye gitmeniz için bir araç olarak kullanın. Bu paylaşılan yolculuk sizi birlikte yakınlığa çekecektir.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir