Evliliklerde Kavganın Gizli Nedenleri

Evliliklerde Kavganın Gizli Nedenleri

Evliliklerde Kavganın Gizli Nedenleri

Sağlıklı evliliklerde kavgaların olması çok doğaldır. Fakat bunların uzamasının ya da sinsi bir şekilde eşler arasında soğukluğun gerginliğin artarak devam etmesinin ise başlıca sebepleri vardır. Bu sebeplerin en başında ise kızdığımız konu ile kavga çıkardığımız konunun birbirinden tamamen ayrı olması gelir.

Belki birazdan okuyacaklarınızın bazıları, kiminize komik gelecektir fakat içinde kendinizi bulacağınız maddeler muhakkak olduğunu göreceksiniz. Çünkü özellikle kadınlar, eşleri ile olan ilişkilerde bambaşka şeylere alınıp, asıl sorunun dışında beklentilerine cevap bulamadığı için sorun çıkartabilir.

Dediğim gibi, evli bir çift arasındaki gerginliğin asıl nedeni çok daha farklı olabilir. Klasik nedenleri ortaya atmadan önce, siz farkında olmadan evliliğinizi tehdit eden şeyleri öğrenin. Sorunu bilmek size çözümü de getirecektir. İşte evliliklerde en sık yaşanan kavgaların gizli nedenleri;

Evliliklerde Kavganın Gizli Nedenler

Gereğinden Fazla Özür Dilemek

Elbette kişinin hatasının farkında olup özür dilemesi bir erdemdir. Fakat aynı hatalar tekrar tekrar yapılıp her seferinde dilenen özür karşı tarafın size gizliden gizliye öfke ile dolmasına sebep verir. Unutmayın her kavgadan sonra eşinizin sizden beklediği şey özür dilemeniz olmayabilir. Özür dilemek yerine uzlaşmacı davranmayı deneyebilirsiniz. Aynı hataları tekrarlayıp her seferinde özür dilemenin altında sadece olayı geçiştirme ve anı atlatma vardır. Oysaki sorunlarınızı konuşup, orta yolu bulmak en doğru olandır. Böylelikle iki tarafta kendisi için sorun oluşturan şeyleri göz ardı etmek zorunda kalmaz ve problem gerçekten çözümlenir.

Evliliklerde Kavganın Gizli Nedenler

Dizi ve Film Aşkları

Maalesef son zamanlarda artık çok yaygınlaşan dizi ve film aşkları ile kişiler, kendilerini orada gördükleri karakterlerin yerlerine koyup hayali ve imkansız beklentilere girip, ilişkilerini mahvedebiliyor. Televizyon ve filmlerde gördüğünüz hayali çiftlerden vazgeçemiyorlar. Araştırmalar, televizyon ekranındaki senaryoya ciddi ölçüde kapılan ve inanan insanların eşleriyle olan ilişkilerine kendilerini daha az adadıklarını göstermektedir. Dizi ve filmlere kendini kaptıran kişiler, gerçek, inişli çıkışlı ilişkiler yerine çiçekler almayı ve heyecanlar yaşamayı bekliyorlar ve ne yazık ki gerçek hayatta ilişkiler o şekilde yürümüyor. Bu da çiftlerin mutsuz olmalarına sebep olmaktadır. Unutmayın bırakın tv dizilerini, en yakınınızda bile size dışarıdan muhteşem görünen bir ilişkinin bile sizinkinden çok farkı yok, çünkü iyi ilişkiler vardır fakat muhteşem ilişkiler yoktur.

Evliliklerde Kavganın Gizli Nedenler

Elektronik İletişim

Birbirinize SMS, e-posta ya da Facebook’tan mesajlar göndermek yüz yüze iletişim içinde olmaktan çok daha kolay ve hızlı gelebilir ama Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, dijital yollardan birbirleriyle iletişime geçmeyi tercih eden çiftlerin ilişkilerinde daha doyumsuz olduklarını gösteriyor. Eşlerin kısa da olsa kaliteli vakit geçirmeleri önemlidir. Bunda yazılarımda sık sık bahsettiğim gibi; “Konuşmalarınızda; göz göze temas, ten tene temas ve yürek yüreğe temas önelidir“. Elektronik ya da dijital ortamlarda bunu yakalamanız imkansız gerçek ve ilişkiler ancak iki kişinin gerçek yaşamda yaşamasıyla olur.

Evliliklerde Kavganın Gizli Nedenler

Rüyalardan Etkilenme

Kimi insanlar rüyalarına kendini çok fazla kaptırabilir. Elbette rüyalarda bilinç altımızın bize verdiği mesajlar gizlidir. Fakat “Rüyayla amel edilmez”. Rüyanızda kocanızın size kötü davrandığını ya da sizi aldattığını görmeniz gerçek hayatta da kavga etmenize neden olmamalıdır. Kiminize komik gelebilir lakin rüyalar için yapılan bu kavgalar, araştırmalarca da kanıtlanmış bir gerçektir. Rüyanızda sinirlendiğiniz bir konu için eşinizle kavga etmek yerine, neden canınızın sıkıldığı hakkında onunla konuşmalısınız.

Evliliklerde Kavganın Gizli Nedenler

Beraber Dışarıda Randevulaşmak

Şimdi diyeceksiniz baş başa beraber randevulaşmanın da neresi kötü, nasıl gizli kavga nedeni olabilir? Normalde romantik ve rahatlatıcı olması gereken bu aktivite iki tarafın farklı istekleri nedeniyle bir kabusa dönebilir. Kadınlar, planlı aktiviteleri tercih ederken erkekler, daha spontane aktivitelerden hoşlanmaktadırlar. Bu nedenle, iki taraftan birinin mutsuz olmaması için, randevunuzda ne yapmak istediğinizi karşılıklı konuşmak ve ortak bir karara bağlamak evliliğiniz için daha doğru olacaktır.

Evliliklerde Kavganın Gizli Nedenler

Düzensiz Uyku Alışkanlığı

İhtiyacınız olan uykunuzu almazsanız sinirli ve gergin olursunuz. Bu da ilişkinize sinir ve kavga olarak yansır. Hiç olmayan sebeplerden kavga çıkabilir. Evlilik hayatımıza bir çok noktada düzen getirebileceği gibi evliliğin içinde de uyku dizeni,”evliliğinize düzen” getirecektir.

Evliliklerde Kavganın Gizli Nedenleri

Çevrenizdeki Boşanan Arkadaşlar

Belki size yine ilginç gelecek ama nasıl ki mutlu ve huzurlu insanlar çevrelerine mutlu ve huzurlu insanları çekiyorlar. Aynı şeyin tam tersi boşanma için geçerli… Araştırmalar, boşanmanın bulaşıcı olduğunu göstermektedir. Mesela, arkadaşınızın kocası onu aldattığında siz de ister istemez kendi kocanızın sadakatini sorgulamaya başlarsınız ve bu durum, ortada bir şey yoksa dahi, evliliğinizi kötü yönde etkiler. Hatta bazen eşler, bu durumlarda kendilerine yakın hissettikleri arkadaşına tarafta olabilir ve hiç yoktan kendi düzgün giden ilişkilerini gerginleştirebilirler. Hiç bir ilişki dışarıdan göründüğü gibi değildir, arkadaşlarınızın ilişkileri iyiye gitsin diye belki çaba harcayabilirsiniz ama asla yapılmayacak şey taraf olma ya da kendi ilişkinizle kıyaslamadır.

Evliliklerde Kavganın Gizli Nedenler

Evliliğinizde Hiç Kavga Olmaması

Zannedildiği gibi kavga edilmeyen ilişkiler de her şey yolunda ve sağlıklı iletişimler var anlamına gelmez. Kavga etmiyor olmanız birbirinize sinirlenmediğinizi de göstermez. Kavga etmek, tartışmak ilişkinizin sağlığı için iyidir ve birbirinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Kavgadan kaçınmak ise stres hormonlarınızı arttırır. Kavgadan kaçınmak ve içinizde biriktirmek yerine sakin bir şekilde sizi sıkan durumları konuşmayı denemelisiniz.

Evlilikte her zaman iniş çıkışlar olabilir. Önemli olan karşılıklı olarak birbirinizi anlamaya çalışmak, orta yol bulmak… Hayat hızla akıp gidiyor birlikteliğinizin ve yaşamınızın tadını çıkarın…

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir